MPSZOK 2023

MPSZOK

Galeria Losowe

Porady

Informator działkowca

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów z Zabrza

Przetargi 2024

Przetargi

Informator

Informator działkowca

Mój Ogródek

Informator działkowca

ROD Wiśnia w Zabrzu - Stanowisko Zarządu oraz Ogrodowej Komisji RewizyjnejDrukuj

  • 22 10 2023
  • 151 czytań

ROD Wiśnia w Zabrzu - Stanowisko Zarządu oraz Ogrodowej Komisji Rewizyjnej w sprawie sposobu przygotowania projektu planu ogólnego gminy

 

 

Dokumenty.

Stanowisko Zarządu i Komisji Rewizyjnej

ROD Wiśnia

Zarząd ROD Wiśnia

ROD Nasza Palma w Zabrzu - Święto pieczonego kartoflaDrukuj

  • 22 10 2023
  • 125 czytań

ROD Nasza Palma w Zabrzu - Święto pieczonego kartofla

 

Ziemniak czy kartofel, to pytanie Nas nękało co wpisać na plakacie? Wspólnie Radni Rady Dzielnicy Śródmieście i prezes ROD Nasza Palma ustaliliśmy, że to w Zabrzu i na Śląsku to musi być kartofel. Plakat zrobiony, podział obowiązków gotowy no i ważne, aby była pogoda!!

Sobota 14.10.2023 od godz. 10 do godz. 14 odbyło się „Święto pieczonego kartofla” na którym byli wychowankowie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej z wychowawcą p. Mateuszem z siedzibą w Parku Hutniczym oraz dzieci i młodzież działkowców z ROD Nasza Palma. Kiełbasa jest, kartofle są, ognisko rozpalone, Animatorka pani. Magda zabawia dzieci i młodzież a z panem Robertem jest sowa i jastrząb gotowi do pozowania do zdjęć, zamek dmuchany do dyspozycji dzieci.

No i zaczynamy wspólną imprezę, frekwencja super, pogoda super a my: Adamczyk Katarzyna radna, Czajkowski Jacek Przewodniczący Rady, Adamczyk Dawid wiceprzewodniczący Rady, Szul Adam radny i Renata fotograf Rada Dzielnicy Śródmieście oraz Grażyna Żmijewska- Domżol prezes ROD Nasza Palma. Zaczynamy, bawimy się, działamy no i oczywiście jest wesoło. Do naszej wspólnej zabawy dołączył Przewodniczący Delegatury PZD w Zabrzu Leszek Bucki oczywiście najpierw obszedł cały plac zabaw w ROD Nasza Palma a potem my zaprzęgliśmy Leszka do roboty a jej było dużo: nakładać kiełbasę na szpikulce, przygotować tacki, chleb, ogórki, keczup, musztardę no i kartofle wrzucić do ogniska a potem gotowe pyszności zjeść a było smaczne. Sponsorom serdecznie dziękujemy Planet Cinema za bilety do kina, sklep Nadia za pieczywo, ciasto, wodę mineralną, kubeczki i kartofle, ROD Nasza Palma nagrody, kiełbasę, keczup, musztardę, tacki i plac zabaw. Przy tak dużych wspaniałych konkursach i atrakcjach dzieci, młodzież oraz dorośli nie ukrywali swojej radości, dzieje się oj dzieje się na ogrodach działkowych zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców do którego należy ROD Nasza Palma przy współpracy z Radą Dzielnicy Śródmieście w Zabrzu.

Prowadzenie całej imprezy „Święta pieczonego kartofla” to:

Grażyna Żmijewska- Domżol prezes ROD Nasza Palma w Zabrzu

Dawid Adamczyk wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście w Zabrzu

Szkolenie skarbników w Zabrzu 10.2023Drukuj

  • 19 10 2023
  • 155 czytań

Narada szkoleniowa skarbników Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Zabrzu 10.2023

 

Naradę szkoleniową w dniu 10.10.2023 otworzył Przewodniczący Delegatury Rejonowej PZD w Zabrzu Pan Leszek Bucki, który przywitał wszystkich skarbników ROD oraz wprowadził uczestników w tematykę spotkania. W naradzie udział wzięły Księgowe OFK Zabrze – Kierownik Pani Marzena Witkowska oraz księgowa Pani Ramona Szaniawska.

Księgowe OFK przedstawiły szereg zagadnień tematycznych związanych z bieżącym funkcjonowaniem ogrodów na płaszczyźnie księgowej i finansowej tj. prawidłowe korzystanie z funduszy ogrodowych, prowadzenie właściwej polityki w zakresie wynagradzania pracy społecznej w ROD i związanych z tym wypłacanych świadczeń, nagród oraz umów-zleceń. Powyższe odnosi się do podjętej Uchwały nr 5/XXV/2018 Krajowej Rady PZD z dnia 05.12.2018 r. która wyszczególnia zasady wynagradzania za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją w rodzinnych ogrodach działkowych. Wynika z tego, że świadczenia pieniężne wypłacane mogą być członkom zarządu ROD zatrudnionych w związku z pełnioną funkcją: jest to prezes, wiceprezes, sekretarz i skarbnik, natomiast nagrody dla członków zarządu, członków Komisji Rewizyjnej ROD, instruktorom Społecznej Służby Instruktorskiej oraz członkom związku pracującym społecznie na rzecz ROD w ramach powołanych komisji problemowych jak np. „Komisja Przeglądu Ogrodu”.

Księgowe zwróciły szczególną uwagę na popełniane błędy, gdzie w okresie otrzymywania świadczenia, osoby uprawnione nie mogą pobierać wynagrodzenia wypłacanego przez PZD z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub innej umowy o podobnym charakterze, jeśli świadczona praca mieści się w zakresie wykonywanej funkcji, z tytułu której pobierane jest świadczenie.

Kolejnym tematem były pojawiające się nieprawidłowości związane z prowadzeniem raportów finansowych. Mamy tu do czynienia z nieprawidłowym podliczaniem zestawień wpłat działkowców, brakujące i nieprawidłowo wystawiane dokumenty KP bądź KW, płacone faktury od kontrahentów w kwotach netto a nie brutto.

Omówiono kolejno zasady opracowywania prawidłowych opisów dokumentów (faktur) dotyczących prowadzonych inwestycji na ogrodzie oraz wydatków finansowanych z funduszu oświatowego co ma szczególne znaczenie przy prawidłowym księgowaniu wszelkich kosztów. Wspomniano skarbnikom, że faktury za inwestycje i remonty wystawione powyżej 15 tyś. zł lub równowartość tej kwoty za usługi i towary, należy regulować metodą podzielnej płatności – SPLIT PAYMENT (wartość sprzedaży netto na rachunek rozliczeniowy dostawcy a VAT z faktury na specjalny rachunek bankowy dostawcy – rachunek VAT).

Zostały również przedstawione terminy przekazywania zobowiązań podatkowych do Urzędu Skarbowego – (do 20 dnia każdego miesiąca na mikro rachunek podatkowy oraz składek ZUS do 15 dnia kolejnego miesiąca). Nadmieniono również o terminowym przekazywaniu tzw. wpisowego od nowych działkowców do OZ Śl. PZD w Katowicach, gdzie od czerwca 2023 roku kwota do odprowadzenia to 400,00 zł.

Na zakończenie owocnego spotkania księgowe poprosiły wszystkich skarbników o przygotowanie dokumentów związanych z zamknięciem roku obrachunkowego, czyli sporządzenie inwentaryzacji środków trwałych i wyposażenia ogrodu, wypełnienie rocznej karty przychodu pracowników oraz inwentaryzację kasy na dzień 31.12.2023r.

Wobec przedstawionych różnych tematów pojawiły się liczne pytania z tym związane. Przewodniczący Delegatury Pan Leszek Bucki oraz księgowe odpowiadały wyczerpująco na zadawane pytania a uzyskane odpowiedzi pozwolą wszystkim na przyswojenie wiedzy i poprawę popełnianych błędów i niedociągnięć.

Opracował Piotr Witkowski

ROD Zacisze w Zabrzu - Stanowisko Zarządu oraz Stanowisko działkowcówDrukuj

  • 16 10 2023
  • 116 czytań

ROD Zacisze w Zabrzu - Stanowisko Zarządu oraz Stanowisko działkowców z 200 podpisami w sprawie sposobu przygotowania projektu planu ogólnego gminy

 

Jako przedstawiciele działkowców naszego Rodzinnego Ogrodu Działkowego wyrażamy swój sprzeciw wobec procedowanego przez podległy Panu resort projektu rozporządzenia w sprawie sposobu przygotowania projektu planu ogólnego gminy na podstawie delegacji przewidzianej w ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Proponowane w nim zmiany są przez środowisko działkowców nie do zaakceptowania i budzą bardzo poważne wątpliwości i troskę o przyszłość ogrodnictwa działkowego w Polsce.

Stanowisko Zarządu ROD Zacisze

Stanowisko działkowców ROD Zacisze z 200 podpisami

Dokumenty.

Stanowisko Zarządu

ROD Zacisze

Stanowisko Działkowców

ROD Zacisze

Prezes ogrodu ROD Zacisze - Ireneusz Kędzierski

ROD Zacisze w Zabrzu - Pieczony kartofel 2023Drukuj

  • 15 10 2023
  • 91 czytań

ROD Zacisze w Zabrzu - Pieczony kartofel 2023

 

W dniu 14.10.2023 już dziewiąty raz odbył się Dzień pieczonego kartofla 2023, to doskonała okazja do podsumowania sezonu i trochę odpoczynku przy pieczonym kartoflu i kawałku kiełbasy. W tym roku rozpoczęliśmy o godzinie 15.00. Jak co roku licznie przybyli działkowcy z rodzinami. Pogoda nas nie rozpieszczała, mimo opadów deszczu działkowcy nie zawiedli i przy parasolach bawili się dobrze.

Dla każdego działkowca, który przyszedł Zarząd ROD Zacisze zapewnił poczęstunek i pieczony kartofel, oczywiście nie zabrakło napojów jak herbaty i kawy. Dodatkowo była przygotowana pajda chleba swojskiego ze smalcem i ogórkiem. Dla licznych dzieciaków były zapewnione słodycze.

Tradycyjnie została przygotowana loteria dla działkowców, główną nagrodą był królik i elektryczne nożyce do żywopłotu. Z roku na rok festyn wzbudza coraz większe zainteresowanie działkowców i ich rodzin, dlatego łącząc przyjemne z pożytecznym rozpowszechniając oraz promując wiedzę ogrodniczą nie zabrakło rozmów przy ognisku o indywidualnych sukcesach w uprawach i rekordowych plonach.

Dziękujemy wszystkim działkowcom za przybycie i miłe spędzone chwile i dobrą zabawę :)

Galeria

Prezes ogrodu ROD Zacisze- Ireneusz Kędzierski

Członkowie Delegatury Rejonowej w Zabrzu na spotkaniu z Posłem Tomaszem OlichweremDrukuj

  • 12 10 2023
  • 92 czytań

Członkowie Delegatury Rejonowej w Zabrzu na spotkaniu z Posłem Tomaszem Olichwerem

 

W dniu 12 października 2023r. członkowie Delegatury Rejonowej PZD w Zabrzu przewodniczący Leszek Bucki oraz Piotr Witkowski i Ireneusz Kędzierski spotkali się w biurze poselskim z Posłem na Sejm RP Tomaszem Olichwerem w sprawie o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z nowymi przepisami w ramach planu ogólnego cały obszar danej gminy ma zostać podzielony na strefy planistyczne.

Pojawia się bowiem ryzyko, że brak odpowiednich mechanizmów w rozporządzeniu w sprawie sposobu przygotowania projektu planu ogólnego gminy spowoduje, że w wielu wypadkach, już na etapie wprowadzania planów ogólnych, tereny ROD zostaną pozbawione możliwości wprowadzenia do planów miejscowych. Brak ujawnienia ROD w miejscowym planie może z kolei być krokiem do likwidacji ROD. Poseł Tomasz Olichwer zapewnił, że natychmiast zajmie stanowisko w sprawie skierowania pisma do Ministerstwa Rozwoju i Technologii by stanąć w obronie istnienia rodzinnych ogrodów działkowych i interesów działkowców.

Delegatura Rejonowa PZD w Zabrzu

Plany ogólne zagrożą większości ROD?Drukuj

  • 11 10 2023
  • 420 czytań

Plany ogólne zagrożą większości ROD?

POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW

 

Krajowy Zarząd

Informacja

w/s sytuacji planistycznej ROD w kontekście założeń projektu rozporządzenia opracowanego przez Ministra Rozwoju i Technologii

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii opracowano projekt rozporządzenia dotyczącego tzw. stref planistycznych.  Rozporządzenie precyzuje zasady sporządzania planów ogólnych gmin – dokumentów, z którymi będą musiały być zgodne plany zagospodarowania przestrzennego. Analizy PZD wskazują, że projekt już za dwa lata może skutkować zakazem ujawnienia ROD w planach miejscowych na większości terenów gmin. Pomimo wniosków PZD, przedstawiciele resortu odmawiają skorygowania dokumentu. W obecnym kształcie projekt może dotknąć nawet 60 % ROD. W negatywnym scenariuszu ich istnienie będzie sprzeczne z planem miejscowym, co otworzy drzwi do ich likwidacji, nawet na cele komercyjne. PZD podjął kampanię na rzecz zmodyfikowania przepisów, jak dotychczas postulaty działkowców są ignorowane.

Propozycja przepisów zagrażających ROD

ROD bez szans na plany miejscowe? 

Zmieniły się przepisy dotyczące planowania przestrzennego. Nowa ustawa wymaga, by do końca 2025r. wszystkie gminy uchwaliły tzw. plany ogólne, w których tereny gmin zostaną podzielone na tzw. strefy funkcjonalne. Uchwalane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (mpzp) będą musiały być zgodne z planem ogólnym. Szczegółowe przeznaczenie terenu (opisane w mpzp) będzie musiało być zgodne ogólnym przeznaczeniem, tj. strefą funkcjonalną przyjętą dla danego obszaru.

         Ustawa wprowadza 13 rodzajów stref, ale szczegółowe określenie, co może być wprowadzane do mpzp w danej strefie, określi rozporządzenie. Właśnie trwają nad nim prace. Z punktu widzenia działkowców, kształt projektu nie wygląda najlepiej. Na 13 stref, ogrody działkowe mają być dopuszczalne zaledwie w 2. Zatem statystycznie tylko 2/13 (7%) powierzchni gminy będzie objęte obszarami, na  których będzie szansa wprowadzenia ROD do mpzp. Są to strefy „zieleni” oraz „zabudowy jednorodzinnej”.

Na opracowywania planów ogólnych gminy będą miały bardzo mało czasu (2 lata). Można się więc spodziewać, że przeważy tendencja, by określając strefę dla danej części gminy, kierować się dominującym obecnie sposobem zagospodarowania terenu. Co to może oznaczać w praktyce? Obszary miast z dużą ilością osiedli mieszkaniowych, trafią do strefy zabudowy wielorodzinnej;  okolice torów – do strefy kolejowej; sąsiedztwo zakładów – do strefy gospodarczej, tereny z rolnictwem – do rolniczej itd. 

         Przypomnijmy, aż w 11 z 13 stref, projekt rozporządzenia zakazuje wprowadzania ROD do mpzp. Wejście w życie tych przepisów oznaczałoby, że ogrody zlokalizowane w sąsiedztwie innym niż domy jednorodzinne lub zieleń, niemalże z założenia pozbawiono by szans na wprowadzenie do planów miejscowych.

         Dlaczego projekt zagraża istnieniu ROD?

         Nowe przepisy wprowadzono, by przymusić gminy do szybkiego opracowywania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli zatem większość obszarów gmin, na etapie opracowywania planów ogólnych, trafi do stref, w których zakazano ujawniania ogrodów działkowych w planach miejscowych, a to zakłada rozporządzenie, to później nie będzie już  innej opcji – teren ROD w mpzp będzie musiał być przeznaczony na inny cel. Tymczasem zgodnie z ustawą, przeznaczenie w planie miejscowym obszaru ROD na inny cel otwiera możliwość dla przymusowej likwidacji ROD. Zatem kształt rozporządzenia zaważy na tym, ile ogrodów stanie przed widmem likwidacji.

         PZD apeluje o korektę projektu

Analiza projektu rozporządzenia spowodowała, że Krajowy Zarząd PZD wystąpił do ministra Waldemara Budy, kierującego resortem przygotowującym dokument, o radykalne zwiększenie liczby stref funkcjonalnych, w których dopuszczalne będzie wprowadzanie ROD do planów miejscowych. Warto zauważyć, że o ile ogrody działkowe dopuszczono zaledwie w 2 strefach, to np. zieleń naturalną w każdej (tj. 13). Przesłanki takiej decyzji są całkowicie niezrozumiałe. Nie trzeba być specjalistą by skonstatować, że na całych połaciach miast ogrody działkowe to częstokroć najbardziej naturalny obszar zieleni, a znalezienie tam terenów takich jak las, jest praktycznie niemożliwe. Aby zatem faktycznie chronić zieleń w miastach, rozporządzenie powinno tworzyć mechanizmy ochrony ogrodów działkowych. Niestety, obecnie jest wręcz przeciwnie.

Kampania społeczna ws. ochrony ROD

Jeżeli niebezpieczny dla działkowców projekt nie zostanie zmodyfikowany i wejdzie w życie, brak wiedzy (czy wyobraźni) nie będzie usprawiedliwieniem dla decydentów. Z całego kraju do ministerstwa skierowano już kilkaset wystąpień w tej sprawie. W ślad za KZ PZD, stanowiska wysłały okręgowe zarządy PZD, ROD, a nawet indywidualni działkowcy. Szeroki odzew nie może dziwić. Sprawa dotyczy ROD, w których z działek korzystają setki tysięcy rodzin, ogrodów położonych na terenach miast, ale niekoniecznie w sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej lub terenów zielonych. Dla nich wszystkich, brak modyfikacji projektu rozporządzenia w zakresie stref planistycznych już wkrótce może oznaczać zagrożenie przymusową likwidacją. Zachęcamy wszystkich działkowców i przyjaciół ROD do włączenia się do tej kampanii.

Krajowy Zarząd

Polskiego Związku Działkowców

Warszawa 11 października 2023 r.

 

Rozporządzenie zagraża 500 000 działek

Znaczna część gmin ma jedynie cząstkowe plany zagospodarowania przestrzennego. Dlatego tylko około 40 % ROD ujawnionych jest w planach, jako zieleń działkowa. Projekt rozporządzenia, które może wykluczyć ogrody działkowe z możliwości ujawniania w planach miejscowych, dotyczy ok. 60% ROD, w których z działek korzysta przeszło 520 00 rodzin.

Plan miejscowy a likwidacja ROD

Zgodnie z prawem, jeżeli plan miejscowy przewiduje dla terenu ROD przeznaczenie inne, niż ogród działkowy, to właściciel (zwykle jest nią gmina) nabywa prawo do żądania likwidacji ogrodu.

Projekt zakłada, że już na etapie sporządzania planu ogólnego, większość terenów gmin trafi do stref, w których w planach miejscowych nie będzie można wprowadzić ROD. Na 13 stref, jedynie 2 dopuszczą lokowanie ROD w planie miejscowym. Na określenie granic stref gminy mają 2 lata. Zdaniem specjalistów to bardzo krótki okres. W takich warunkach łatwo o to, by ogrody trafiły do stref wykluczających je z planu miejscowego. Droga do przejęcia ROD na cel komercyjny stanie się dużo krótsza i wygodniejsza.

11 z 13 stref planistycznych zakazuje ROD w planie miejscowym

Strefa z zakazem dla ROD

1)            zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna;

2)            komunikacyjna;

3)            zabudowa zagrodowa;

4)            usługowa;

5)            handel wielkopowierzchniowy;

6)            gospodarcza;

7)            produkcji rolniczej;

8)            infrastrukturalna;

9)            cmentarzy;

10)         górnictwa;

11)         otwarta;

Strefa dopuszczająca ROD

1 ) zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna;  (ROD dopuszczalne)

2) zieleń i rekreacja; (ROD dopuszczalne)

441,934 unikalne wizyty