MPSZOK

MPSZOK

Przetargi

Przetargi

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów z Zabrza

Galeria Losowe

Informator

Informator działkowca

Stanowisko Delegatury - Prawo Budowlane

Stanowisko Delegatury - Prawo Budowlane

Info:

Delegatura czynna wtorki i czwartki godz. 15.00 - 18.00

Szkolenia nowych działkowców ostatni wtorek miesiąca godz 16.00

Tel. 516 398 199 Delegatura; 798 056 901 Księgowa OFK
(w godzinach otwarcia delegatury)

BNP Paribas S.A. 49 1750 0012 0000 0000 4088 9377

Rejonowy Dzień Działkowca - Bal Ogrodnika w ZabrzuDrukuj

 • 19 10 2021
 • 125 czytań

Rejonowy Dzień Działkowca – Bal Ogrodnika w Zabrzu

 

Rejonowe Dni Działkowca – Bal Ogrodnika odbyły się 16 października 2021 roku w restauracji ‘’Pod Kasztanami’’ W uroczystości uczestniczyło 180 osób. Sala, w której odbywał się uroczystość była odświętnie udekorowana, dumnie prezentował się sztandar delegatury, a symbolem nawiązującym zwiastun nadchodzącej jesieni był kosz dożynkowy. Rejonowe Dni Działkowca rozpoczął członek Krajowe Rady PZD I Wiceprezes Okręgu Śląskiego PZD, Przewodniczący Delegatury Leszek Bucki, został odśpiewany hymn Narodowy i Związkowy „Zielona Rzeczpospolita”. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście.

Tomasz Olichwer – Poseł na Sejm IX Kadencji Rzeczpospolitej Polskiej

Alina Nowak – Radna Sejmiku Województwa Śląskiego  

Jan Pawluch Dyrektor Biura Prezydenta m. Zabrze

Łucja Chrzęstek-Bar – Przewodnicząca Rady m. Zabrze

Mariola Olichwer – Radna m. Zabrze

ZPWiK Sp. z o.o. reprezentowali Arleta Naramska i Wojciech Gąszczak

Pan Przewodniczący w swoim wystąpieniu nawiązał do jubileuszu 40-lecia Polskiego Związku Działkowców, przypomniała o ważnych wydarzeniach minionych lat, które ukształtowały Związek, o licznych problemach, które wspólnie należało pokonać. Podziękował Zarządom za pracę w tym trudny czasie, jednocześnie przypomniał o sukcesach w 2021 roku dla zabrzańskich ogrodów uczestniczących w konkursach organizowanych przez Polski Związek Działkowców, podziękował władzom Województwa Śląskiego i Samorządowi m. Zabrze za wsparcie finansowe w wysokości 418 400,00 zł co w znacznym stopniu wpłynie na poprawę infrastruktury ogrodowej.

Następnie wniesiono okazały jubileuszowy tort upamiętniające 40 – lecie powstania PZD z symboliczną lampką szampana odśpiewano głośne sto lat.

Kolejnym doniosłym wydarzeniem było wręczenie pucharów, wręczenia dokonali Poseł Tomasz Olichwer i Dyrektor Biura Prezydenta Jan Pawluch

puchar Krajowej Rady i puchar Okręgu Śląskiego dla ROD Róża 90 – lecie powstanie ogrodu

puchar Krajowej Rady i puchar Okręgu Śląskiego dla ROD Kaprys 70 – lecie powstanie ogrodu

puchar Krajowej Rady z okazji 40- lecia istnienia ROD Energetyk oraz certyfikat.

puchar Krajowej Rady z okazji 40- lecia istnienia ROD C. Skłodowskiej oraz certyfikat.

puchar Krajowy Zarząd PZD przyznał tytuł „ROD 40-lecia PZD” dla ROD Zacisze

puchar Krajowy Zarząd PZD przyznał wyróżnienie „ROD 40-lecia PZD” dla ROD Wiśnia

Następnie zostali uhonorowani dyplomami uznania za wkład w tworzenie Polskiego Związku Działkowców, za wieloletnie zaangażowania i pracę dla dobra działkowców, ogrodów i Związku wręczenie dokonali Alina Nowak Radna Sejmiku Województwa Śląskiego i Łucja Chrzęstek-Bar Przewodnicząca Rady m. Zabrze

Izabela Frankiewicz

Sabina Skowron

Marta Pawłowska

Janina Woźniak

Ireneusz Kędzierski

Adam Cybulski

Edmund Ferenc

Marek Pawlik

Tadeusz Zdebski


Kolejnym punktem było wręczenie Aktów Powołania na Krajowych i Okręgowych Społecznej Służby Instruktorskiej

SSI Krajowy: Edmund Ferenc

SSI Okręgowy: Izabela Frankiewicz, Ireneusz Kędzierski, Mirosław Leśniewski

W dalszej części uroczystości przygrywał zespół Galapogos w trakcie zabawy występ niespodzianka uświetnił Daniel Macuła zatańczył do muzyki Michaela Jacksona YouTube oraz wystąpił kabareciarz Grzegorz Stasiak, YouTube, YouTube w trakcie uroczystości rozlosowano upominki dzięki sponsorom PZD Okręg Śląski, ZPWiK, ZPEC, Zakład Górniczy’’ Siltech’’ oraz sponsorzy indywidualni.

Zabawa trwała do późnych godzin nocnych dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za miłą zabawę i stworzenie miłej atmosfery.

Galeria

opracował Piotr Witkowski, zdjęcia Ireneusz Kędzierski

Narada Prezesów Październik 2021Drukuj

 • 15 10 2021
 • 58 czytań

Spotkanie szkoleniowe z Prezesami Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Zabrzu

 

W dniu 07.10.2021 r. Delegatura Rejonowa w Zabrzu zorganizowała kolejną naradę szkoleniową. Przewodniczący Delegatury Rejonowej PZD przywitał bardzo serdecznie wszystkich zebranych prezesów zabrzańskich ogrodów. Na wstępie wystosowane zostało podziękowanie dla prezesów ogrodów za udział w Jubileuszowym Finale Konkursu „Zielone Zabrze” pod patronatem Pani Małgorzaty Mańki-Szulik Prezydenta Miasta Zabrze, które w tym roku miało swoją 25 edycję. Otrzymane przez działkowców indywidualne upominki oraz okazałe nagrody rzeczowe dla wszystkich zabrzańskich ogrodów (kosy spalinowe) zapewne ucieszyły wszystkich uczestników.

Przewodniczący podsumował uczestnictwo ogrodów w konkursach organizowanych w tym roku. Konkurs Krajowy pn. „Rod 40-lecia PZD” skierowany był do wszystkich ROD zrzeszonych w PZD, które w swojej działalności przyczyniły się do utrzymania i rozwoju tradycji ogrodów działkowych w Polsce, a także realnie przyczyniły się do promowania znaczenia i roli PZD w społeczeństwie poprzez m.in. wdrażanie Programów PZD. W tej kategorii Krajowy Zarząd, przyznał tytuł Rod 40-lecia PZD m.in. dla ROD „Zacisze” oraz wyróżnienie w tej kategorii dla ROD „Wiśnia”. Kolejnym ważnym doniesieniem jest przyznanie wsparcia finansowego dla ROD z całego regionu. To pierwszy w historii projekt dofinansowania skierowany do stowarzyszeń zrzeszających działkowców. Uroczystość wręczenia symbolicznych czeków z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego odbyła się 5 października 2021 r. w Sali Sejmu Śląskiego. Na 76 wniosków z Okręgu Śląskiego które zostały złożone do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach cztery ogrody z Zabrza otrzymały właśnie takie wsparcie.

Kolejnym punktem było omówienie wytycznych dla zarządów ROD dotyczące rozliczenia majątku na działce po śmierci działkowca – Uchwała nr. 226/21 KZ PZD z dnia 30 lipca 2021r Na koniec przedstawiony został przez prezesa ROD „Mostostal” - projekt VIII edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego pod nazwą „Oświetlenie solarne dla terenów zielonych”. Jest to doskonała okazja, aby poprzez głosowanie w tej sprawie wyrazić poparcie dla tej idei oraz oddać ważny głos mieszkańca Zabrza.

Opracował: Piotr Witkowski

PORADY OGRODNICZE odc.2Drukuj

 • 13 10 2021
 • 77 czytań

PORADY OGRODNICZE

 

Październik to miesiąc gdzie zgodnie z przysłowiem :"w krótkie dzionki października, wszystko z pola, sądu znika."
Jeśli październik jest ciepły to nie musimy się śpieszyć z niektórymi pracami, jeśli zaś są wczesne przymrozki lub nawet opady śniegu należy zrobić w tym miesiącu następujące prace.
- przekopać ziemię, nawożąc glebę obornikiem lub kompostem.
- posiać poplon, który przekopiemy wiosną
- zebrać w II połowie miesiąca późne odmiany marchwi i pietruszki.
- nawozić drzewka i krzewy owocowe nawozami jesiennymi które nie zawierają azotu. Stosujemy nawozy fosforowo - potasowe, które zwiększają odporność roślin na zimę.
- usunąć spod drzewek opadłe owoce i ściółkę
- zebrać opadłe liście i zgromadzić je na kompostowniku.
- formować drzewka - przycinanie jesienne.
- sądzić nowe drzewka i krzewy.
- kopczykować rośliny wrażliwe na chłody : budleje, azalie, róże, różaneczniki.
- przechować w pomieszczeniu, w skrzynkach: begonie bulwiaste, dalie, mieczyki, kanny, datury.
- zakładać opaski lepowe na pnie drzew owocowych.
- zrobić oprysk roztworem mocznika na jabłonie gdy opadną liście /przeciwko parch/
- zrobić oprysk preparatem miedziowym drzewa owocowe w okresie opadania liści i nabrzmiewania pąków /przeciw rąk bakteryjny/
- zebrać i zniszczyć zauważone podczas przekopywania gleby pędraki, poczwarki, gąsienice, drutowce.

W odcinku 2 PORAD OGRODNICZYCH chcę zainteresować działkowców pielęgnacją wszystkich roślin wieloletnich.
Rośliny wieloletnie to BYLINY. W tej grupie są gatunki, które określa się jako krótkowieczne oraz długowieczne. Różni je czas jaki mogą spędzić na jednym stanowisku. Byliny po kilku latach stopniowo tracą swoje walory. Radą na poprawienie ich stanu jest podział.
Jesienny podział odbywa się wczesną jesienią i dotyczy to bylin kwitnących wiosną i wczesnym latem. Dzięki temu w następnym roku rośliny wydadzą większe kwiaty i okazalsze liście.
Niektóre gatunki bylin nie mogą zajmować w ogrodzie jednego stanowiska przez wiele lat, gdyż po 3-4 sezonach tracą walory dekoracyjne. Na gorszych stanowiskach byliny wymagają podziału szybciej.
Byliny mające mniej rozbudowany i delikatny system korzeniowy dzieli się najlepiej ręcznie, rozrywając ostrożnie bryłę korzeniową na mniejsze kawałki.
Jeżeli karpy są bardzo duże i twarde można je przeciąć szpadlem, nożem lub sekatorem.
Po wyjęciu rośliny z gleby należy ją otrząsnąć delikatnie z nadmiaru ziemi oraz oczyścić z uschniętych lub podgniłych liści i pędów.
Podzielone rośliny należy jak najszybciej umieścić w nawodnione, żyznej glebie.
Warto przyciąć delikatnie ich pędy, żeby zmniejszyć powierzchnię parowania.

Podaję przykłady bylin dzielonych jesienią wg częstotliwości podziału.

Byliny krótkotrwałe odmładzamy co 3-4 lata. Są to: jeżówka, nachyłek, dzwonek karpacki, aster krzaczasty, naparstnica purpurowa, łubin trwały, miechunka, gailardia, goździk brodaty, jaskier, zawilec wielkokwiatowy, pierwiosnki.

Byliny średnio trwałe odmładzamy co 4-5 lat. Są to: żurawka, rudbekia, orlik, kocimiętka, szałwia omszona, floks, bodziszek, konwalia, krwawnik pospolity, serduszka wspaniałe.

Byliny długowieczne odmładzamy co 5-6 lat. Są to : piwonia, funkia, liliowiec, rozchodnik okazały, juka karolińska, kosaciec japoński, ostróżka ogrodowa.

Następny odcinek porad za miesiąc.

Odcinek 2 opracował kierownik Ośrodka Szkoleniowego PZD Delegatura Zabrze, M. Pawłowska przy współpracy z obsługą informatyczną PDZ Delegatura Zabrze p. I. Kędzierskiego.

Ruszyły prace inwestycyjne w rodzinnych ogrodach działkowych w ZabrzuDrukuj

 • 12 10 2021
 • 83 czytań

Ruszyły prace inwestycyjne w rodzinnych ogrodach działkowych w Zabrzu

 

Infrastruktura istniejąca na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych pozwala działkowcom w sposób komfortowy wypoczywać i uprawiać owoce i warzywa na swoich działkach. W Okręgu Śląskim PZD prawie wszystkie ROD wyposażone są w sieci wodne i energetyczne oraz posiadają domy działkowca czy siedziby Zarządu ROD.

W Delegaturze Rejonowej w Zabrzu po rozstrzygniętych przetargach i złożeniu odpowiedniej dokumentacji zgodnie z zasadami przeprowadzania inwestycji w Okręgu Śląskim PZD, osiem ogrodów działkowych rozpoczęło prace wykorzystując środki finansowe uzyskane z dotacji celowej Urzędu Miasta Zabrze oraz z budżetu Województwa Śląskiego. W naszej Delegaturze dotacje otrzymał:

 • ROD Wiśnia 100 000,00 zł na zadanie wymiana ogrodzenia zewnętrznego i utwardzanie alei ogrodowej – dojście do domu działkowca i placu zabaw,
 • ROD Zacisze 50 000,00 zł na ocieplenie domu działkowca oraz zmiana ogrzewania poprzez montaż klimatyzatorów grzewczych,
 • ROD Biała Róża 50 000,00 zł na zmianę ogrzewania domu działkowca poprzez montaż pompy ciepła,
 • ROD Słoneczne Wzgórze 50 000,00 zł na wymianę ogrodzenia zewnętrznego,
 • ROD Słońce 50 000,00 zł na odwodnienie terenu działek,
 • ROD Kolejarz 38 400,00 zł na wymianę ogrodzenia zewnętrznego,
 • ROD M.C. Skłodowskiej 30 000,00 zł na utwardzenie terenu ogrodu,
 • Delegatura Rejonowa w Zabrzu 50 000,00 zł na odwodnienie i utwardzenie terenu.

Przy udziale partycypacji działkowców i dotacji Okręgu Śląskiego PZD na nową infrastrukturę w ogrodach przeznaczono łącznie nie bagatelną kwotę 750 000,00 zł. Kolejne Rodzinne Ogrody Działkowe na przeprowadzonych Walnych Zebraniach uchwaliły zadania inwestycyjne do realizacji w roku 2022. Działkowcy doceniają i dziękują za wsparcie finansowe z Urzędu Miasta Zabrze oraz Urzędu Marszałkowskiego. Poprzez wdrożone zmiany ogrody stają się ROD XXI wieku.

Opracował Piotr Witkowski

ROD Zacisze - Pieczony kartofel 2021Drukuj

 • 11 10 2021
 • 48 czytań

ROD Zacisze - Pieczony kartofel 2021

 

Tradycyjnie jak co roku już siódmy raz odbył się Dzień pieczonego kartofla 2021, doskonała okazja do podsumowania sezonu i trochę odpoczynku przy pieczonym kartoflu i kawałku kiełbasy. W tym roku rozpoczęliśmy o godzinie 16.00. Pogoda wyjątkowo dopisała przy promieniach słońca licznie przybyli działkowcy z rodzinami. Dla każdego działkowca, który przyszedł Zarząd ROD Zacisze zapewnił kiełbasę i pieczony kartofel, oczywiście nie zabrakło napojów jak herbaty i kawy. Dodatkowo była przygotowana pajda chleba ze smalcem. Dla licznych dzieciaków były zapewnione słodycze. Udostępnione zostały tablice okolicznościowe zrobione przez działkowca Anetę Iwanecka z działki 269.

Tradycyjnie została przygotowana loteria dla działkowców, główną nagrodą był kogut. Z roku na rok festyn wzbudza coraz większe zainteresowanie działkowców i ich rodzin, dlatego łącząc przyjemne z pożytecznym rozpowszechniając oraz promując wiedzę ogrodniczą nie zabrakło rozmów przy rozdawanych bezpłatnie broszurach wydane przez Krajową Radę PZD.

Dziękujemy wszystkim działkowcom za przybycie i miłe spędzone chwile i dobrą zabawę :)

Galeria

Opracował Prezes ogrodu ROD Zacisze- Ireneusz Kędzierski

215,409 unikalne wizyty