MPSZOK 2023

MPSZOK

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów z Zabrza

Galeria Losowe

Stanowisko Delegatury - Prawo Budowlane

Stanowisko Delegatury - Prawo Budowlane

Porady

Informator działkowca

Przetargi 2023

Przetargi

Informator

Informator działkowca

Mój Ogródek

Informator działkowca

Info:

Delegatura czynna wtorki i czwartki godz. 15.00 - 18.00

Szkolenia nowych działkowców ostatni wtorek miesiąca godz 16.00

Tel. 516 398 199 Delegatura; 798 056 901 Księgowa OFK
(w godzinach otwarcia delegatury)

BNP Paribas S.A. 49 1750 0012 0000 0000 4088 9377

Dzień Działkowca w ROD Wiśnia w ZabrzuDrukuj

 • 25 09 2023
 • 34 czytań

 Dzień Działkowca w ROD Wiśnia w Zabrzu

 

ROD Wiśnia w dniu 16 września 2023r wspólnie z Radą Dzielnicy i OSP w Kończycach zorganizował dzień działkowca pod nazwą „Dożynki u nos w Kończycach” to szczególny czas, gdyż stanowi możliwość wspólnego świętowania, ale również nagrodzenia działkowców w konkursie najładniejsza działka oraz nadania związkowych odznaczeń. Nie zabrakło również zaproszonych gości, wśród nich: Prezydent Miasta Zabrze Pani Małgorzata Mańka – Szulik, Dyrektor biura Prezydenta Miasta Zabrza Pan Jan Pawluch, Radna Sejmiku Województwa Śląskiego Pani Alina Nowak, Poseł na Sejm Pani Barbara Dziuk, Poseł na Sejm Pan Tomasz Olichwer, Przewodniczącą Rady Miasta Zabrze Pani Łucja Chrzęstek – Bar, Radni Miasta Zabrze Pan Krystian Jonecko, Pan Damian Trześniewski, Członek Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego Pan Piotr Witkowski, Prezes szpitala Miejskiego w Zabrzu Pan Mariusz Wójtowicz, Kierownik Ośrodka Finansowego Księgowego w Zabrzu Pani Marzena Witkowska.

Prezes ogrodu Leszek Bucki i Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Michał Hoszkiewicz na ręce dyrektora biura Prezydenta Miasta Zabrze przekazali symboliczny bochen chleba – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, symbol życia, radości, sytości i szczęścia. Przyjmując chleb podziękował i wyraził wszystkim uznanie za trud i całoroczną pracę.

Leszek Bucki w swoim wystąpieniu poinformował jak ważne jest organizowanie spotkań, które łączą działkowców z społecznością lokalną, są miejscem integracji wszystkich pokoleń, przypomniał o przypadającym w bieżącym roku 10-leciu uchwalenia przez Sejm obywatelskiej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, która została przyjęta ostatecznie przez wszystkie partie polityczne dzięki panującej w Związku jedności oraz jednomyślności.

Prezes poinformował działkowców o pozyskanych środkach finansowych dla ogrodu z programów skierowanych dla rodzinnych ogrodów działkowych. Kolejnym punktem było wręczenie odznaczeń związkowych dla działkowców i wyróżnienie w konkursie najładniejsza działka. Część artystyczną uświetniła Bernadeta Kowalska i przyjaciele przy której muzyce wszyscy świetnie się bawili do późnych godzin nocnych.  W niedzielę w kościele pw. Bożego Ciała odbyła się uroczysta msza św. w intencji działkowców i plonów uzyskanych z ziemi.

Sekretarz ROD Wiśnia Stanisław Janus

Zabrzański budżet obywatelski - X edycjaDrukuj

 • 10 09 2023
 • 262 czytań

Delegatura Zabrze
Pomóżmy w głosowaniu, oddaj głos. Zachęć rodzinę i znajomych.:


P0040 Głosuj

Typ projektu: Ogólnomiejski

Czysty las wokół nas

Opis: Projekt zakłada zakup 218 fotopułapek GPS SF4.8AES PL szyfrowanie zdjęć RODO 24 Mpx 4G LTE do wykorzystania celem ograniczenia (lub) wyeliminowania zaśmiecania terenów leśnych i parków oraz przestrzeni publicznej.


Strona do głosowania

ROD Kolejarz w Zabrzu - obchody Dnia Działkowca 2023r.Drukuj

 • 10 09 2023
 • 51 czytań

ROD „Kolejarz” w Zabrzu - obchody Dnia Działkowca 2023r.

W dniu 26.08.2023 r.  na terenie ROD „Kolejarz” odbyły się coroczne obchody Dnia Działkowca. Jest to czas do posumowania pracy działkowców oraz ich zaangażowania w życie ogrodu. Działkowcy szczególnie dbający posiadający wyjątkowo zadbane działki otrzymali dyplomy oraz nagrody. Wyróżnieni zostali także działkowcy, którzy byli zaangażowani w pracy na rzecz ogrodu. Dyplomy i nagrody zostały wręczone przez Prezesa Panią Sabinę Skowron i Wiceprezesa Pana Sylwestra Frelke.

Po części oficjalnej działkowcy oraz zebrani goście wysłuchali koncertu skrzypcowego wykonanego przez wnuczkę działkowca.

Dla działkowców, Zarząd ROD „Kolejarz” przygotował znakomity ciepły catering, ponadto kawę i ciasto. Dla dzieci przygotowano paczki oraz szereg atrakcji, które sprawiły im niesamowitą radość.

Działkowcy przy akompaniamencie muzyki didżeja bawili się do późnych godzin wieczornych.

Zarząd ROD Kolejarz

Narada szkoleniowa prezesów w Zabrzu - Sierpień 2023Drukuj

 • 07 09 2023
 • 61 czytań

Narada szkoleniowa prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Zabrza

W dniu 24.08.2023 r. odbyła się narada szkoleniowa dla prezesów zabrzańskich ogrodów. Otwierając spotkanie Przewodniczący Delegatury Rejonowej PZD w Zabrzu Pan Leszek Bucki przywitał wszystkich zebranych. Spotkanie było okazją do podsumowania trwających prac inwestycyjnych na ogrodzie z programu wsparcia środkami budżetu województwa śląskiego rodzinnych ogrodów działkowych. Przewodniczący poprosił wszystkie ogrody które prowadzą inwestycje o dokładne ich wykonanie zgodnie z zawartą umową z Urzędem Marszałkowskim oraz przygotowanie dokumentów rozliczeniowych zadania. Pozwoli to w szybkim czasie otrzymać refundacje środków finansowych na ogród. ROD „Szarotka” jest tym pozytywnym przykładem dobrze przygotowanej dokumentacji rozliczeniowej, bowiem jako pierwszy otrzymał już zwrot pieniędzy za wykonaną inwestycję.

Przeprowadzony został już przegląd ogrodów i działek przez Wydział Ekologii UM Zabrze a wyniki w ramach „najpiękniejsza działka roku 2023” oraz „rodzinny ogród działkowy 2023” poznamy na finale konkursu „Zielone Zabrze”, który niebawem odbędzie się w Zabrzu pod patronatem Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik. Okres czasu, który jest teraz przed nami, to okazja do spotkań dożynkowych na ogrodzie. To forma podsumowania osiągnięć na ogrodzie i zamknięcia etapu prac przez działkowców. Również jest to okazja do przedstawienia krótkich relacji z tych wydarzeń na ogrodzie oraz podzielenie się nimi na stronie internetowej Delegatury czy Okręgu Śląskiego PZD w Katowicach. Przewodniczący przedstawił po krótce złożony wniosek P0040 „Czysty las wokół nas” który będzie rozpatrywany w ramach X edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego zachęcił do oddania głosu, głosowanie potrwa od 11 do 28 września 2023. Na zakończenie spotkania wszyscy obecni zostali zaproszeni na Okręgowe Dni Działkowca i 100-lecie ogrodu ROD „Biała Róża” które odbędą się 09.09.2023 r. oraz na Rejonowe Dni Działkowca - Bal Ogrodnika, który odbędzie się w Restauracji „Pod Kasztanami” w dniu 07.10.2023 r.

Delegatura Zabrze - Piotr Witkowski

ROD Zacisze w Zabrzu - obchody dnia działkowca 2023Drukuj

 • 06 09 2023
 • 66 czytań

ROD Zacisze w Zabrzu - obchody dnia działkowca 2023

Nasze spotkanie dożynkowe w partnerstwie z Radą dzielnicy Helenka zaszczycili zaproszeni goście, poseł Rzeczypospolitej Polski na sejm IX kadencji - Tomasz Olichwer, Zastępca Prezydenta Miasta w imieniu naszego gospodarza Pani Prezydent Miasta Zabrze Małgorzatę Mańkę-Szulik – Katarzyna Dzióba, Proboszcz naszej parafii Ksiądz - Krystian Sznura, W imieniu Radnej Sejmiku Wojewódzkiego Alina Nowak Łukasz Kowalkowski, członek Krajowej Rady i I W-ce Prezes Okręgowego Zarządu Śląskiego PZD w Katowicach Pan Leszek Bucki. Radni miasta Zabrze - Mariola Olichwer i Grzegorz Olejniczak.

Jest to czas, kiedy właściciele ogrodów działkowych podsumowują sezon. To również czas wyróżnień działkowców zaangażowanych w życie ROD i czas rozstrzygnięć konkursów na najpiękniejszą działkę 2023. Wyróżniono dyplomami i nagrodzono najładniejsze działki 68, 80, 97, 160, 327 oraz podziękowano wszystkim działkowcom i działaczom społecznym za ich całoroczny trud i zaangażowanie w pracach na rzecz ogrodu.

Spotkanie dożynkowe było dobrą okazją do podsumowania dorobku ogrodu, Prezes ROD Zacisze podkreślił uzyskanie dofinansowania i drugi rok z rzędu ogród realizuje zadanie, które jest współfinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego w wysokości 50 000zł utwardzenie alei parcela 2. Prawidłowość realizacji i wykonania projektu grantowego co do poprawności wydatkowania przekazanych środków finansowych na kwotę 100 000zł kontrola wykazała brak uwag. Możemy się cieszyć łąką kwietną, ścieżką edukacyjną dla najmłodszych i mieszkańców. Remontem domu działkowca - modernizacją toalet. Zakup hoteli dla owadów. Zakończyliśmy zadaszenie pomieszczenia gospodarczego na parceli 2 oraz ogrodzenie na placu zabaw i ogrodzenie betonowe od strony pola na parceli 2 w całości licząc plac zabaw to będzie ok 215 m bieżących. Środki pozyskane i przeprowadzone inwestycje w ogrodzie będą służyć na długie lata działkowcom jak i społeczności lokalnej odwiedzającej nasz ogród.

Działkowcy mogli zapoznać się z bezpłatną literaturą „Zmieniamy trawniki na jagodniki”, „Działka bliżej natury”, „Pomidory od A do Z”, „Skrzynie uprawowe i podwyższone grządki”, „Smaczne rabaty”, „Zbieramy deszczówkę” poszerzającej wiedze o ogrodnictwie i postaw ekologicznych wydanych przez Krajową Radę PZD.

Zarząd ROD Zacisze podkreślił jak ważna jest tradycja w obchodach dnia działkowca, dołączając życzenie wielu pogodnych dni, dobrego zdrowia i spełnienia wszystkich marzeń dziękując wszystkim działkowcom za prace i wkład w upiększanie swoich działek. Szczególne podziękowanie dla Alicji Dymek za pomysł i przystrojenie naszych dożynek.

Zarząd ROD Zacisze przygotował poczęstunek dla działkowców pyszną kiełbaskę, krupniok i szaszłyki z grilla oraz ciasto. Dziękujemy wszystkim działkowcom za przybycie i miłe spędzone chwile i dobrą zabawę :)

Galeria

Prezes ogrodu ROD Zacisze- Ireneusz Kędzierski

Dożynki Helenkowskie - Dzień Działkowca ROD Tulipan w ZabrzuDrukuj

 • 04 09 2023
 • 56 czytań

 Dożynki Helenkowskie - Dzień Działkowca ROD Tulipan w Zabrzu

W dniu 26 sierpnia 2023 roku zostały przeprowadzone Dożynki Helenkowskie wspólnie z Radą Dzielnicy Zabrze - Helenka. Na uroczyste spotkanie przybyli liczni goście, V-ce Prezydent Pani Katarzyna Dzióba, Poseł na Sejm RP Pan Tomasz Olichwer warz z żoną, Radna Sejmiku Śląskiego Pani Alina Nowak, Radni Miasta Zabrze, Radni Dzielnicy Helenka, Proboszcz Parafii NMP MK w Zabrzu - Helence, Przedstawiciele Społeczności SP 30 i 33. Zaproszeni goście podziękowali całej społeczności działkowej, docenili trud pielęgnacji i uprawy działek, na ręce prezesa złożyli życzenia dla wszystkich szanownych działkowców. Przygotowano bardzo wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i powodzeniem. 

Między innymi, występy artystyczne w wykonaniu najmłodszych, SP 30, pokaz tresury „psa sportowego”, możliwość przejażdżki na koniu, możliwość obejrzenia „wozu bojowego” Straży Pożarnej. W czasie Dożynek zostały wręczone podziękowania dla osób i instytucji pomagających ogrodowi. Dożynki są połączone z Dniem Działkowca, w asyście Pocztu Sztandarowego i towarzystwie zaproszonych Gości zostało wręczone wiele nagród i Dyplomów dla Najlepszych Działkowców Naszego Ogrodu. 

Ostatnim punktem spotkania dożynkowego była zabawa do późnych godzin wieczornych. W dniu 27 sierpnia w tutejszym kościele odbyła się Masza dziękczynna za otrzymane plony, w której uczestniczyło wielu działkowców wraz z Pocztem Sztandarowym.

Link do Galerii,  wystarczy kliknąć i już oglądamy.

ROD Tulipan Zabrze

Dożynki 2023 na ROD Przyszłość w ZabrzuDrukuj

 • 30 08 2023
 • 84 czytań

 Dożynki 2023 na ROD „Przyszłość” w Zabrzu

Zarząd ROD „Przyszłość” na czele z prezesem ogrodu Panem Piotrem Witkowskim w dniu 26.08.2023 r. zorganizował dla wszystkich działkowców „Dożynki 2023”. Zaproszonym gościem był członek Krajowej Rady, I W-ce Prezes Okręgowego Zarządu Śląskiego PZD w Katowicach Pan Leszek Bucki. Była to okazja do podsumowania pracy działkowców na działce i uzyskanych plonów, ale też podsumowania dokonań Zarządu za praktycznie całym rok wytężonej pracy. Prezes przedstawił po krótce wykonane prace na ogrodzie mające na celu poprawę wizerunku infrastruktury ogrodu. To zasługa pozyskanych środków finansowych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w programie wsparcia środkami budżetu województwa rodzinnych ogrodów działkowych.

Kolejną okazją do przedstawienia dokonań zarządu było podsumowanie programu z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pn. „Rozwój Zielonej infrastruktury poprzez wsparcie rodzinnych ogrodów działkowych” gdzie uzyskany grant w wysokości 100 000,00 zł stworzył dogodne warunki do wykonania niezbędnych zadań tj. utworzenie łąki kwietnej, termomodernizacja Domu Działkowca, ścieżka edukacyjna o roli ekologicznej, tablice tematyczne, urządzenie do koszenia trawy oraz hotel dla owadów. Wszystkie wykonane zadania zostały pozytywnie zaopiniowane, tym samym ogród skutecznie rozliczył się z przyznanego grantu, który posłuży wszystkim działkowcom na ogrodzie, ale też wymiernie całej społeczności lokalnej.

Spotkanie miało też doniosły charakter w postaci uhonorowania zasłużonych działkowców odznaczeniami związkowymi które wręczył Pan Leszek Bucki a dla działkowców, którzy pielęgnują swoją działkę w sposób najwybitniejszy Zarząd przygotował okolicznościowe nagrody. Oprawa muzyczna spotkania oraz znakomity catering z Restauracji TYGEL w całości uświetniła spotkanie, które trwało do późnych godzin wieczornych.

Zarząd ROD Przyszłość

386,264 unikalne wizyty