MPSZOK

MPSZOK

Przetargi

Przetargi

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów z Zabrza

Galeria Losowe

Informator

Informator działkowca

Stanowisko Delegatury - Prawo Budowlane

Stanowisko Delegatury - Prawo Budowlane

Info:

Delegatura czynna wtorki i czwartki godz. 15.00 - 18.00

Szkolenia nowych działkowców ostatni wtorek miesiąca godz 16.00

Tel. 516 398 199 Delegatura; 798 056 901 Księgowa OFK
(w godzinach otwarcia delegatury)

BNP Paribas S.A. 49 1750 0012 0000 0000 4088 9377

Tańszy prąd dla ROD, złóż dwa dokumenty! - do 30 listopada 2022r.Drukuj

 • 28 11 2022
 • 49 czytań

Tańszy prąd dla ROD – złóż dwa dokumenty!

 

Niezależnie od uprawnień do pakietu prądu w cenie z 2022r.,
ROD może nabyć prawo do jeszcze jednej ochrony. ROD (i pozostałe jednostki PZD) zaliczono bowiem do grupy odbiorców, którzy w 2023r. mogą zostać objęci mechanizmem ceny maksymalnej za prąd. Aby uzyskać tę ochronę trzeba złożyć dodatkowe oświadczenie. Warto zrobić to szybko.

Przypominamy, że zgodnie z nowelizacją wprowadzoną z inicjatywy PZD, ROD mogą uzyskać upusty cenowe na prąd w 2023r., tj. rozliczyć cześć prądu  zużytego w 2023r. po cenach z 2022r. Co do zasady na każdą działkę przypada pakiet 250 kWh. Termin na złożenie wniosku w sprawie 250 kWh na działkę upływa 30 czerwca 2023 r., aby uniknąć wątpliwości, co do wielkości pakietu, wartojednakzrobić to niezwłocznie (Informacja jak złożyć wniosek ws. 250 kWh [LINK])  Jednak to nie wszystko.

Niezależnie od uprawnień do pakietu prądu w cenie z 2022r.,
ROD może bowiem nabyć prawo do jeszcze jednej ochrony. ROD (i pozostałe jednostki PZD) zaliczono bowiem do grupy odbiorców, którzy w 2023r. mogą zostać objęci mechanizmem ceny maksymalnej za prąd. Trzeba jednak złożyć odpowiednie oświadczenie i warto się pospieszyć.

Cena maksymalna tylko po złożeniu stosownego oświadczenia

Po dochowaniu odpowiednich formalności, ROD który „zużyje” pakiet prądu w cenie z 2022r., za resztę zapłaci nie więcej niż 785 zł (netto) za 1 MWh. PZD (a zatem jego jednostki), ma do tego prawo jako pozarządowa organizacja w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zaliczają się do kategorii podmiotów wskazanych. Wynika to z art. 2 pkt 2) lit. e)  ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcia niektórych odbiorców w 2023 roku.

Objęcie ochroną przez mechanizm ceny maksymalnej następuje po złożeniu oświadczenia. Zgodnie z ustawą, stosowanie wobec odbiorcy ceny maksymalnej następuje ze skutkiem od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie. Zatem, aby mechanizm zadziałał od 1 stycznia 2023r. oświadczenie należy złożyć do 30 listopada 2022r. Złożenie oświadczenia później, skutkuje przesunięciem zastosowania ceny maksymalnej o kolejny  miesiąc (art. 2 ust. 2 i 6 ustawy).

Wzór oświadczenia ws. maksymalnej ceny prądu został wprowadzony rozporządzeniem ministra. Można nim się posłużyć lub skorzystać z formularzy udostępnianych przez poszczególne firmy w internecie (poniżej). Informację można znaleźć również w punktach obsługi klienta dostawcy prądu.

Uwaga! Oświadczenie w sprawie ceny maksymalnej w 2023r, to co innego niż wniosek w sprawie ustalenia prawa do pakietu 250 kWh w cenie z 2022r. Aby skorzystać z obu rozwiązań trzeba złożyć dwa dokumenty. 

Krajowy Zarząd PZD

 

Wzory Dokumentów Dla Tauron 


OŚWIADCZENIE - mające na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej w 2023r
 
Instrukcja  - jak wypełnić oświadczenie mające na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej w 2023r
OŚWIADCZENIE – dotyczy limitu zużycia energii elektrycznej wynoszącego 250 kWh dla altan w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym (ROD), w przypadkach wspólnego pomiaru.  

ROD Zacisze w Zabrzu - Kradzieże i podpalenia altanDrukuj

 • 15 11 2022
 • 109 czytań

ROD Zacisze w Zabrzu - Kradzieże i podpalenia altan

 

W ostatnim czasie na Ogrodzie ROD Zacisze w Zabrzu zostały odnotowane kradzieże razem z podpaleniami. Poszkodowane działki 155, 210, 211, 161, 177.

Ogrody działkowe od wielu lat borykają się z problemem zapewnienia bezpieczeństwa na ich terenie. Szczególnie trudnym okresem dla ROD pod względem bezpieczeństwa jest sezon jesienno-zimowy.

Łupem złodziei pada niemal wszystko, co przedstawia w ich oczach jakąkolwiek wartość. Drobni złodzieje, jak i zorganizowane grupy przestępcze z altan kradną ich wyposażenie, narzędzia, ale także elementy ogrodzenia działek, liczniki na wodę. Słowem wszystko, na czym mogą zarobić odsprzedając kradzione towary osobom trzecim lub na złomowiskach. Forsowane przez złodziei zabezpieczenia altan (drzwi, zamków, okien) przyczynia się do wzrostu kosztów wyrządzonych szkód. Zdarza się, że altany są przez nich doszczętnie dewastowane, a nawet celowo podpalane. O ile kradzieże w większości przypadku nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia i życia, to z całą pewnością podpalenia stanowią takie zagrożenie.

W takich przypadkach zgodnie z Regulaminem ROD (§ 82), PZD nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu strat spowodowanych przez powódź, pożar, gradobicie, suszę, huragan itp. oraz powstałych na skutek kradzieży i dewastacji.

Sami działkowcy na pierwszym miejscu wśród zagrożeń zawsze wskazują zagrożenie włamań do altan i kradzieży zgromadzonego mienia. Statystyki policyjne wskazują, że problem kradzieży jest to istotna kwestia społeczna i nie dotyczy wyłącznie ROD i okradanych działkowców. Wskaźniki kradzieży w całej Polsce od lat utrzymują się na bardzo wysokim poziomie.

Jak wobec tego minimalizować ryzyko? Idealnego rozwiązania nie ma. Wypracowanie nowych standardów i środków ochrony wymaga inwencji i zaangażowania całej społeczności ogrodowej oraz stałej współpracy ze służbami porządkowymi. Warto więc zawczasu pomyśleć o zabezpieczeniu swojego majątku od tych zagrożeń.

Aby uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami tych nieprzyjemnych i kosztownych zdarzeń, opuszczając działki warto na okres zimowy zabrać ze sobą najcenniejsze rzeczy, a resztę mienia ubezpieczyć. W szczególności, że ubezpieczenie zawsze będzie tańsze niż koszty zatrudniania firmy ochroniarskiej.

Działkowcy powinni zwracać większą uwagę na osoby obce znajdujące się na ogrodzie. Muszą także pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i środkach zapewnienia ochrony altany.

Na rynku ubezpieczeń od wielu lat funkcjonują produkty dedykowane specjalnie dla potrzeb działkowców. Ubezpieczenia te obejmują najczęściej większość z rzeczy jaki można posiadać na działce. Możliwy jest również zakup rozszerzonej ochrony od ryzyka dewastacji i kradzieży z włamaniem.

Zakres ubezpieczeń i ich ceny zależą od indywidualnych ubezpieczycieli i oferowanych przez nich produktów. Dlatego przy ich wyborze warto dokładne przeanalizować wszystkie dokumenty pisane „drobnym druczkiem”, aby dowiedzieć się czy rzeczywisty zakres ubezpieczenia nam odpowiada. Posiadanie ważnej polisy pozwoli nie tylko zrekompensować koszty usuwania szkód, ale umożliwi odtworzenie i przywrócenie działki i infrastruktury ogrodu do pierwotnej postaci.

Każda nawet najdrobniejsza kradzież inny akt wandalizmu powinien być przyczyną do podjęcia dyskusji i działań na temat poprawy bezpieczeństwa w ROD. Zarząd ROD Zacisze proponuje na walnych zebraniach podjęcia uchwały inwestycyjnej i założenia lamp na ogrodzie, działkowcy za każdym razem odmawiali podjęcia tematu.

Prezes ogrodu ROD Zacisze- Ireneusz Kędzierski

ROD Zacisze w Zabrzu - Halloween 2022Drukuj

 • 30 10 2022
 • 63 czytań

ROD Zacisze w Zabrzu - Halloween 2022

 

Halloween to zwyczaj obchodzony na całym świecie 31 października, który przywędrował do Polski w latach 90-tych. W Polsce dostrzegalna jest duża rozbieżność w podejściu obchodzenia Halloween. W przeszłości staropolska społeczność obchodziła Dziady. Mimo wszystko, coraz więcej osób przystraja swoje domy w ozdoby stanowiące symbole Halloween m.in. nietoperze, pająki, wykrajane dynie i mroczne elementy. Wzrasta ilość dziecięcych wycieczek po domach, które głoszą najbardziej charakterystyczne hasło "cukierek albo psikus". Co więcej, społeczeństwo jest już przygotowane na ich wizytę, szykując słodki podarunek dla przebranych dzieci.

Do naszego ogrodu ROD Zacisze w Zabrzu też zawitał Halloween, działkowcy przystrajają swoje działki z tej okazji. Zarząd ROD Zacisze gratuluje pomysłowości i zaangażowania oraz zachęca do przystrojenia w elementy Halloween większej ilości działek.

ROD Zacisze - Zarząd

Rejonowe Dni Działkowca - Bal Ogrodnika w ZabrzuDrukuj

 • 20 10 2022
 • 165 czytań

Rejonowe Dni Działkowca – Bal Ogrodnika w Zabrzu


Rejonowe Dni Działkowca – Bal Ogrodnika odbyły się 15 października 2022 roku w restauracji ‘’Pod Kasztanami’’. W uroczystości uczestniczyło 178 osób. Sala, w której odbywała się uroczystość była odświętnie udekorowana, dumnie prezentował się sztandar delegatury, Rejonowe Dni Działkowca rozpoczął członek Krajowej Rady PZD I Wiceprezes Okręgu Śląskiego PZD, Przewodniczący Delegatury Leszek Bucki, został odśpiewany hymn Narodowy i hymn Związkowy „Zielona Rzeczpospolita”. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście:

 • Józef Noski Wiceprezes Krajowego Zarządu PZD Prezes Okręgu Śląskiego
 • Krzysztof Lewandowski Wiceprezydent Miasta Zabrze
 • Alina Nowak – Radna Sejmiku Województwa Śląskiego,
 • Łucja Chrzęstek-Bar – Przewodnicząca Rady Miasta Zabrze,
 • Damian Trześniewski – Radny Miasta Zabrze,
 • Sebastian Dziębowski – Radny Miasta Zabrze,
 • Michał Hoszkiewicz – Prezes Zarządu – Odział Miejski Związku Ochotniczej Straży Pożarnej

 

Pan Przewodniczący w swoim wystąpieniu nawiązał, że rok 2022 jest rokiem szczególnym dla Miasta Zabrze, a historia ogrodów działkowych na terenie Zabrza jest praktycznie tak długa jak historia Miasta Zabrze. Zabrze obchodzi w bieżącym roku stulecie przyznania praw miejskich. Ogrodnictwo działkowe na terenie miasta Zabrze również ma już prawie stuletnią, utrwaloną przez kolejne pokolenia tradycję. Najstarszymi ROD na terenie Zabrza są ROD „Biała Róża” założony 1923r., ROD „Róża” założony w 1926r. oraz ROD „Wypoczynek” założony w 1927r. Można śmiało powiedzieć, że rodzinne ogrody działkowe na stałe wpisane są w krajobraz Miasta Zabrze. Ogrody działkowe jako tereny zielone odgrywają szczególną i ważną rolę w zadaniu ochrony i rozwoju środowiska przyrodniczego. Rodzinne ogrody działkowe zaliczają się do tych form terenów zielonych, które dają mieszkańcom miast najpełniejszy kontakt z przyrodą.

Podziękował Zarządom Rodzinnych ogrodów działkowych za pracę jednocześnie przypomniał o sukcesach w 2022 roku a w szczególności pozyskiwania środków finansowych na poprawę infrastruktury ogrodowej. Kolejnym doniosłym wydarzeniem było wręczenie pucharów jubileuszowych dla ROD, wręczenia dokonał Wiceprezes KZ PZD prezes Okręgu Śląskiego Pan Józef Noski

 • Jubileuszowy puchar dla ROD ‘’Reymonta’’      50 – lecie powstania ogrodu,
 • Jubileuszowy puchar dla ROD ‘’Nasza Palma’’  60 – lecie powstania ogrodu,
 • Jubileuszowy puchar dla ROD ‘’Zacisze’’          60 – lecie powstania ogrodu,
 • Jubileuszowy puchar dla ROD ‘’Przyszłość’’      80 – lecie powstania ogrodu,
 • Jubileuszowy puchar dla ROD ‘’Wypoczynek’’   95 – lecie powstania ogrodu,

 

W dalszej części uroczystości przygrywał zespół M Bend w trakcie zabawy występ niespodzianka uświetniła para taneczna prezentując tańce latynoamerykańskie Agnieszka Porębska i Dawid Zagliński mistrzowie tańca towarzyskiego.

Sponsorami uroczystości byli PZD Okręg Śląski, , Philips TV & Sound, Mobi.pl, Zabrzański Przedsiębiorstwo Wody i Kanalizacji, Zakład Górniczy Siltech, Silesia Exotic, Kolejkowo, Toyota JA-NOW-AN Zabrze, Stihl, Florahumus, Fanzeum, Firma Petalo  - polska marka ubrań dla kobiet z autorskimi wzorami i tkaninami pani Joanny Gąstol, Teatr Nowy w Zabrzu, S.A. Górnik Zabrze. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za miłą zabawę i stworzenie miłej atmosfery.

Galeria

opracował: Piotr Witkowski, zdjęcia: Ireneusz Kędzierski
ROD Zacisze w Zabrzu- Pieczony kartofel 2022Drukuj

 • 12 10 2022
 • 66 czytań

ROD Zacisze w Zabrzu- Pieczony kartofel 2022

 

W dniu 08.10.2022 już ósmy raz odbył się Dzień pieczonego kartofla 2022, doskonała okazja do podsumowania sezonu i trochę odpoczynku przy pieczonym kartoflu i kawałku kiełbasy. W tym roku rozpoczęliśmy o godzinie 15.00. Pogoda wyjątkowo dopisała przy promieniach słońca licznie przybyli działkowcy z rodzinami. Dla każdego działkowca, który przyszedł Zarząd ROD Zacisze zapewnił poczęstunek i pieczony kartofel, oczywiście nie zabrakło napojów jak herbaty i kawy. Dodatkowo był przygotowany śledzik w oleju i cebulką. Dla licznych dzieciaków były zapewnione słodycze.

Tradycyjnie została przygotowana loteria dla działkowców, główną nagrodą była gęś i wyrywacz do chwastów. Z roku na rok festyn wzbudza coraz większe zainteresowanie działkowców i ich rodzin, dlatego łącząc przyjemne z pożytecznym rozpowszechniając oraz promując wiedzę ogrodniczą nie zabrakło rozmów przy rozdawanych bezpłatnie broszurach wydane przez Krajową Radę PZD.

Dziękujemy wszystkim działkowcom za przybycie i miłe spędzone chwile i dobrą zabawę :)

Galeria

Prezes ogrodu ROD Zacisze- Ireneusz Kędzierski

310,333 unikalne wizyty