Narada Prezesów Sierpień 2021
- 31 08 2021
- 439 czytań
Spotkanie szkoleniowe z Prezesami Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Zabrzu
Na dzień 26.08.2021 r. Delegatura Rejonowa w Zabrzu zorganizowała kolejną naradę szkoleniową. Przewodniczący Delegatury Rejonowej PZD przywitał bardzo serdecznie wszystkich zebranych prezesów ogrodów, którzy mimo wakacyjnej przerwy przybyli na szkoleniowe spotkanie. Na wstępie każdy z uczestników narady szkoleniowej otrzymał materiały związane z tematyką spotkania oraz wydany przez Polski Związek Działkowców „Zbiór Przepisów Związkowych” przeznaczony do zastosowania dla każdego Zarządu ogrodu oraz Komisji Rewizyjnej. Spotkanie obfitowało w wiele ciekawych tematów, które bezpośrednio dotyczą pracy zarządu jak i samego ogrodu.
Ważnym i wciąż aktualnym tematem są walne zebrania sprawozdawcze, które odbywają się na naszych ogrodach. W Zabrzu do tej pory odbyło się 25 zebrań bądź konferencji delegatów, to bardzo wysoki procent udziału zabrzańskich ogrodów, pozostałe zebrania odbędą do końca sierpnia. Bardzo istotnym i niestety niekorzystnym dla działkowców okazał się Komunikat Jednostki Krajowej PZD z dnia 20.08.2021 r. w sprawie uchwalenie przez Parlament RP nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przedstawiony przez przewodniczącego delegatury Leszka Buckiego. Kolejnym tematem było przypomnienie wszystkim obecnym prezesom o przekazaniu informacji w sprawie obowiązku zgłaszania źródeł ciepła i spalania paliw do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która z dniem 01.07.2021 r została powołana. Złożenia deklaracji w przedmiotowym zakresie dotyczy zarówno zarządy ogrodów jak również wszystkich działkowców posiadających altany działkowe wyposażone m.in. w ogrzewanie elektryczne, kominki, kozy itp. do 1 MW. Na zakończenie przewodniczący Delegatury Rejonowej PZD poprosił wszystkich zebranych o przedstawianie na stronie internetowej Delegatury bądź stronie Okręgu Śląskiego w Katowicach wszystkich wydarzeń, które były organizowane lub będą organizowane na zabrzańskich ogrodach. To bardzo ciekawa forma pokazania ogrodu i reklamowania ogrodu w szerokim aspekcie życia działkowego w społeczeństwie.
Opracował: Piotr Witkowski
ROD Przyszłość - Dzień działkowca 2021
- 29 08 2021
- 402 czytań
DZIEŃ DZIAŁKOWCA W ROD "PRZYSZŁOŚĆ" W ZABRZU
![]() |
![]() |
![]() |
Następnie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń i nagród dla wyróżnionych działkowców za ich uprawę. Prezes ogrodu wspomniał o znamiennym wydarzeniu jakim jest Jubileusz 40-lecia Polskiego Związku Działkowców. Przytoczył w kilku słowach jego historię i najciekawsze tradycje, nadmienił o podejmowaniu przez PZD wszechstronnego działania na rzecz ogrodnictwa działkowego w Polsce poprzez propagowanie idei ogrodnictwa działkowego w społeczeństwie i działań na rzecz rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych oraz umożliwienia działkowcom wykorzystywanie działek w celach ogrodniczych bądź rekreacyjno-wypoczynkowych. Zaproszony na uroczystość I wiceprezes Okręgu Śląskiego PZD w Katowicach Pan Leszek Bucki wręczył odznaczenia dla wyróżnionych działkowców oraz przyznane nagrody rzeczowe dla działkowców którzy uprawiają wzorowo swoją działkę.
![]() |
![]() |
Skromne spotkanie z działkowcami podyktowane było z powodu panującej pandemii, niemniej bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i działkowcom za wspaniałą atmosferę oraz przybycie i jeszcze raz gratulujemy wszystkim wyróżnionym.
opracował- Prezes Piotr Witkowski
ROD Wiśnia - uczestniczy w obchodach 100 rocznicy III Powstania Śląskiego
- 16 08 2021
- 332 czytań
ROD Wiśnia z Zabrza uczestniczy w obchodach 100 rocznicy III Powstania Śląskiego
15 sierpnia Rodzinny Ogród Działkowy Wiśnia uczestniczył w obchodach upamiętniające wybuch III Powstania Śląskiego, niedzielne uroczystości zostały zainaugurowane mszą świętą w kościele pw. Bożego Ciała. Następnie pod Pomnikiem Poległych w Powstaniach Śląskich przedstawiciele ogrodu na czele z Prezesem Leszkiem Buckim złożyli wiązankę kwiatów. O oprawę artystyczną wydarzenia zadbała Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza. Wieczorem, na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury przy ul. Dorotki 3 w Kończycach, odbył się koncert pieśni powstańczych pn. “Ślązoki, Ślązoki, wszyścyśmy Poloki”.
Historia trzech powstań śląskich była wyjątkowo burzliwa. Pierwsze wybuchło 16 sierpnia 1919 r. i było sprzeciwem przeciw aresztowaniu śląskich przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej. Nie zakończyło się sukcesem, ale zwróciło uwagę innych krajów na sprawę Śląska. II Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r., a jego tłem były przygotowania do plebiscytu, który odbył się w marcu 1921 r. Dopiero trzecie powstanie, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., przesądziło o przyznaniu Polsce dużej części terytorium Górnego Śląska.
Głównymi organizatorami uroczystości, które odbyły się w Zabrzu-Kończycach15 sierpnia byli: Pamięć i Tożsamość – Komitet Obchodów Rocznicy Powstań Śląskich przy parafii Bożego Ciała w Kończycach, Miasto Zabrze, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Zabrzu-Kończycach oraz Rada Dzielnicy Kończyce.
Opracował:
Sekretarz ROD Wiśnia
Stanisław Janus
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - Zaprasza
- 13 08 2021
- 481 czytań
Odwiedź wystawę rośliny z paszportem
Czy pomidor może być chory? Co to są agrofagi kwarantannowe? Czy rośliny potrzebują paszportu? Skąd wiemy, ile nasion z zakupionej torebki wykiełkuje? Czy w Polsce uprawia się rośliny GMO? Jak objawia się rak ziemniaka? Czy jeden gatunek owada może zniszczyć duży las? Dlaczego na granicy sprawdza się drewniane opakowania? Czy środki chemiczne w uprawach roślin są groźne dla człowieka?
Odpowiedzi na te pytania (i wiele, wiele innych) można znaleźć na wystawie „Rośliny z paszportem” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Prezentujemy na niej fragment laboratorium, przedstawiamy największych wrogów uprawianych w kraju roślin oraz metody walki z nimi. Opowiadamy, jak dbać o ogród z pominięciem środków chemicznych. Zaglądamy do szafki kuchennej, by zobaczyć, kto zamieszkuje w produktach spożywczych, i przyglądamy się roślinom, poszukując ledwie widocznych „bestii” pożerających nasze uprawy. Dzielimy się wiedzą, jak szczepić drzewka w sadzie i założyć przyjazny owadom ogród, a także przepisem na naturalną gnojówkę roślinną.
Ekspozycja przybliża zagadnienia ochrony roślin i nasiennictwa w przyjemny i zrozumiały sposób. Ma nam uświadomić, że kupując ziemniaki na obiad, roślinę doniczkową na parapet, nasiona, sadzonki lub drzewko do ogrodu, nie zdajemy sobie sprawy, jak potężna grupa specjalistów, uzbrojonych w najnowszy sprzęt laboratoryjny, dba, by wszystkie te produkty były najwyższej jakości, zdrowe i bezpieczne dla środowiska i konsumentów. Pracownicy Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa każdego dnia badają rośliny w uprawach, parkach i szkółkach, kontrolują środki ochrony roślin, nawozy, a nawet sprzęt rolniczy służący do oprysków. A wszystko to dla bezpieczeństwa naszego życia i zdrowia oraz bezpieczeństwa środowiska. Warto przyjrzeć się ich pracy. Zapraszamy na wystawę.
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu ul. W. Korfantego 34
piątek |
09:00–15:00 |
sobota |
12:00–18:00 |
niedziela (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny/ Święto Wojska Polskiego) |
12:00–18:00 Godziny otwarcia mogą być inne |
poniedziałek |
Zamknięte |
wtorek |
09:00–15:00 |
środa |
10:00–18:00 |
czwartek |
10:00–18:00 |
Przetargi ogłaszane na ogrodach Delegatury Zabrze
- 05 08 2021
- 435 czytań
Przetargi ogłaszane na ogrodach Delegatury Zabrze
W związku z zamiarem realizacji zadań inwestycyjnych na ogrodach w Zabrzu zapraszamy do składania ofert.
Spotkanie zespołu do obsługi walnych zebrań sprawozdawczych
- 15 07 2021
- 371 czytań
Spotkanie zespołu do obsługi walnych zebrań sprawozdawczych
W dniu 12.07.2021 r. w Delegaturze Rejonowej w Zabrzu odbyło się spotkanie szkoleniowe powołany zespół do obsługi walnych zebrań sprawozdawczych (konferencji delegatów) które odbędą się w 2021 roku.
Na wstępie Przewodniczący Delegatury przedstawił „Stanowisko Krajowej Rady PZD z dnia 28.06.2021 r. w sprawie kampanii walnych zebrań sprawozdawczych ROD w 2021 roku”, w którym mowa jest m.in. o przesunięciu terminu odbywania walnych zebrań (konferencji delegatów) w ROD w 2021 roku do 31.08.2021 r. Przewodniczący poprosił obsługujących by po otwarciu zebrania zabrali głos w związku z obchodzonym jubileuszem 40 – lecia PZD i przedstawili zgromadzonym historię, działania oraz dokonania Związku w minionym okresie, podkreślając metody umacniania życia rodzinnego i społecznego.
![]() |
Podczas spotkania skupiono się nad najważniejszymi punktami zawartymi w „Wytycznych dla Zarządów i Komisji Rewizyjnych ROD do przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w 2021 roku oraz wytyczne do sporządzenia sprawozdań finansowych ROD za rok 2020 i preliminarzy finansowych ROD na rok 2021” wydanych przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców. To bardzo ważne materiały, które każdy ogród otrzymał i każdy Zarząd powinien na nich się wzorować. Przewodniczący Delegatury Rejonowej w Zabrzu – Leszek Bucki wskazał ważne aspekty, na które muszą zwrócić uwagę obsługujący zebranie. Poprosił cały zespół, aby każdy przygotował notatkę ze swojego zebrania w którym będzie uczestniczył.
Zwrócono również uwagę na projekty przygotowanych uchwał do podjęcia na walnym zebraniu, tj. realizacji zadania inwestycyjnego przez ogród, uchwały dotyczącej opłaty ogrodowej, która w tym roku została zmieniona i doprecyzowana w poszczególne składniki, opłaty wodnej, opłaty energetycznej czy opłaty za wywóz śmieci z terenu ROD. Wszystkie przedstawione projekty uchwał, muszą być poparte stosownymi wyliczeniami części składowych wszystkich opłat. To będzie bardzo pomocne względem pytań działkowców którzy mogą dociekać dlaczego ich wysokość jest taka a nie inna.
Nie zabrakło wśród zebranych osób ciekawych pytań i wymiany doświadczeń z lat ubiegłych oraz merytorycznych wskazówek do sprawnego przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych (konferencji delegatów) w 2021 roku dla nowych członków zespołu obsługującego.
Wszystkim uczestnikom narady szkoleniowej został przedstawiony harmonogram i terminy w których ogrodach będą uczestniczyć w walnych zebraniach sprawozdawczych (konferencjach delegatów).
Na zakończenie prowadzący życzył wszystkim uczestnikom powodzenia podczas trwania walnych zebrań sprawozdawczych na zabrzańskich ogrodach.
Opracował: Piotr Witkowski
VII posiedzenie Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego PZD
- 15 07 2021
- 388 czytań
VII posiedzenie Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego PZD
W bieżącym roku przypada 40-lecie Polskiego Związku Działkowców. Jubileusz szczególnie ważny dla całej społeczności działkowej, ponieważ dzięki pojętym działaniom w 1981 roku usamodzielnił się ruch działkowy w Polsce.
W dniu 10 lipca br. odbyło się uroczyste VII posiedzenie Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego PZD, zwołane z okazji tego zacnego jubileuszu.
Obrady rozpoczął I Wiceprezes Okręgu Śląskiego PZD Pan Leszek Bucki, który w swoim referacie przypomniał zebranym o wydarzeniach, które zapoczątkowały powstanie Polskiego Związku Działkowców. Podkreślił rolę Rodzinnych Ogrodów Działkowych jako ostoję bogactwa bioróżnorodności, zielonych płuc w miastach. Na zakończenie podziękował działaczom za trud włożony w tworzenie i obronę ROD.
![]() |
Następnie głos zabrał Prezydent Miasta Bytom Pan Mariusz Wołosz. Pan prezydent podziękował za zaproszenie na tak ważne wydarzenie. Zaznaczył, że Bytom na długą tradycję związaną z ogrodnictwem działkowym. Dla działkowców ogród to pasja, ale również miejsce wypoczynku. Na ręce I Wiceprezesa wręczył pamiątkową tablice, podziękował za dotychczasową współprace oraz życzył dalszych sukcesów i jubileuszy PZD.
Głos zabrał również członek Krajowej Rady PZD oraz Zarządu Pan Piotr Gadzikowski. W imieniu Prezesa PZD Pan Eugeniusza Kondrackiego podziękował za zaproszenie, z okazji jubileuszu 40-lecia przekazał również życzenia wszelkiej pomyślności i zadowolenia z działki dla wszystkich działkowców.
W swoim przemówieniu podkreślił rolę działkowców i działaczy ze Śląska w tworzeniu i obronie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Poruszył temat odbywania Walnych Zebrań w ogrodach. Zaapelował o ich jak najszybsze odbywanie, ponieważ jedynie dzięki nim działkowcy będą mieli transparentność wszelkich wydatków.
Po słowie wstępu przyjęto porządek obrad oraz wybrano komisję uchwał i wniosków w składzie:
Pan Zbigniew Palian Przewodniczący
Pan Alfons Blachura Sekretarz
Pan Bogusław Hajduga członek.
Podczas posiedzenia zatwierdzono zbiorcze preliminarze ROD za rok 2021 oraz sprawozdanie finansowe ROD za rok 2021, które przedstawiła księgowa Okręgu Śląskiego PZD Pani Honorata Kłosowska.
Pan Mateusz Macianty Dyrektor biura przedstawił warunki wsparcia Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Urzędu Marszałkowskiego. Natomiast mecens Mateusz Kubasiak omówił sytuację Rodzinnych Ogrodów Działkowych w kontekście projektu ustawy z dnia 7 czerwca 2021 o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Przedstawił projekt Stanowiska Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego w Katowicach w w/w sprawie oraz apel do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyjęcie postulatów PZD dotyczących zmian w tej ustawie.
Podczas uroczystości wręczone zostały dyplomy dla członka założyciela oraz z okazji jubileuszu 40-lecia PZD oraz uroczyste akty powołania na Instruktora Okręgowego SSI. Najstarszym ROD obchodzącym Jubileusz powstania wręczono pamiątkowe puchary oraz dyplomy.
Członkowie Okręgowej Rady podczas posiedzenia przyjęli 5 uchwał oraz 1 stanowisko.
D.Wojciechowska
Instruktor ds.ogrodniczych