Galeria Losowe

Informator

Informator działkowca

Mój Ogródek

Informator działkowca

Porady - Pomoc

Informator działkowca

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów z Zabrza

Przetargi 2025

Przetargi

XXV edycja konkursu "Zielone Zabrze"Drukuj

  • 04 10 2021
  • 384 czytań

Jubileuszowa XXV edycja konkursu „Zielone Zabrze”.

 

Za nami jubileuszowa XXV edycja konkursu „Zielone Zabrze”.  Finał odbył się 30 września 2021 tradycyjnie w restauracji „Pod Kasztanami” w Zabrzu. Uczestnicy konkursu startować mogli w niżej wymienionych kategoriach: najpiękniejszy balkon, ogród przydomowy, zieleniec na osiedlu mieszkaniowym, zieleniec przed zakładem pracy, ogródek działkowy, rodzinny ogród działkowy.

Możecie być dumni ze swoich ogrodów, które każdego roku pięknie rozkwitają i swoją malowniczością zdobią nasze miasto – gratulowała uczestnikom konkursu Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Efekty waszej pracy przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego, ale wpływają też na estetykę Zabrza. Wasze ogrody spełniają jednocześnie bardzo pożyteczną i potrzebną rolę społeczną. Dziękuję za zaangażowanie w tym ważnym przedsięwzięciu ekologicznym i kulturalnym – dodała prezydent. - Tym bardziej cieszymy się, że już niedługo takich miejsc w Zabrzu będzie jeszcze więcej, bo wspólnie staramy się, by w Zabrzu powstał kolejny Rodzinny Ogród Działkowy.

I Wiceprezes Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Działkowców w Katowicach, Przewodniczący Delegatury Rejonowej w Zabrzu Leszek Bucki, w imieniu Zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych i Działkowców złożył Pani Prezydent Małgorzacie Mańce- Szulik podziękowanie za wsparcie i życzliwość. Gratulujemy i życzymy wszystkim laureatom jak najwięcej wyróżnień i radości z uprawiania zielonej własnej przestrzeni.

Opracował Piotr Witkowski

rozstrzygnięcia konkursu krajowego pn. "ROD 40-lecia PZD"Drukuj

  • 24 09 2021
  • 488 czytań

Komunikat Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 24 września 2021 r. w sprawie rozstrzygnięcia konkursu krajowego pn. „ROD 40-lecia PZD”

Krajowy Zarząd ROD Uchwałą nr 182/2021 z dnia 10 czerwca 2021 roku ogłosił  konkurs krajowy pn. „ROD 40-lecia PZD”, a Uchwałą nr 283/2021 z dnia 6 września 2021 roku powołał 9 – osobową komisję konkursową, której przewodniczył członek Krajowego Zarządu PZD – Pan Edwarda Galusa.

Konkurs skierowany był do wszystkich ROD zrzeszonych w PZD, które w swojej działalności przyczyniły się do utrzymania i rozwoju tradycji ogrodów działkowych w Polsce, a także realnie przyczyniły się do promowania znaczenia i roli PZD w społeczeństwie poprzez m.in. wdrażanie Programów PZD.

Do konkursu wpłynęły 54 zgłoszenia z 18 Okręgów PZD. Wszystkie zgłoszenia zaopiniowane zostały przez właściwe Okręgowe Zarządy PZD, które dokonały własnej oceny osiągnięć i działań ROD, ważnych z punktu widzenia OZ PZD i Związku.

Na posiedzeniu w dniu 23 września br., Krajowy Zarząd PZD uchwałą nr 291/2021 rozstrzygnął konkurs krajowy pn. „ROD 40-lecia PZD” i wskazał laureatów oraz wyróżnione w konkursie ogrody.

Uwzględniając przedłożoną i uzasadnioną opinię Komisji Konkursowej, a także uznając szczególne zaangażowanie w kontynuowanie i rozwój tradycji ogrodów działkowych w Polsce oraz wdrażanie celów i realizację zadań Związku, Programów PZD, a także promocję ruchu działkowego i PZD, Krajowy Zarząd PZD przyznał tytuł „ROD 40-Lecia PZD” następującym ogrodom

  1. ROD „Pod Brzozą” w Bydgoszczy (Okręg w Bydgoszczy);
  2. ROD im. Ks. Kazimierza Niesiołowskiego w Pleszewie (Okręg w Kaliszu);
  3. ROD „Przylesie” w Kulowie (Okręg w Legnicy);
  4. ROD „Góra Zabełecka” w Nowym Sączu (Okręg Małopolski);
  5. ROD „ Źródełko” w Oleśnie (Okręg Opolski);
  6. ROD „Prefabet” w Kolbuszowej (Okręg Podkarpacki);
  7. ROD „Aster” w Łomży (Okręg Podlaski);
  8. ROD im. 2 Armii WP w Poznaniu (Okręg w Poznaniu);
  9. ROD „Zacisze” w Zabrzu (Okręg Śląski);
  10. ROD „Zgoda” w Jelczu (Okręg we Wrocławiu);

Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne w wysokości po 4 000 zł, dyplomy, specjalne puchary oraz tablice pamiątkowe.

Krajowy Zarząd PZD przyznał również 20 wyróżnień w konkursie, które otrzymały

  1. ROD „Róża” w Słupcy (Okręg w Kaliszu)
  2. ROD „Kolejarz” w Białogardzie (Okręg w Koszalinie);
  3. ROD „Tulipan” w Bolesławcu (Okręg w Legnicy);
  4. ROD „Relaks” w Łęcznej (Okręg w Lublinie);
  5. ROD „Bursaki” w Lublinie (Okręg w Lublinie);
  6. ROD „Piotruś” Styrzyńcu (Okręg w Lublinie);
  7. ROD „Zimowit” w Łodzi (Okręg Łódzki)
  8. ROD „Senior” w Nowym Sączu (Okręg Małopolski);
  9. ROD „Sady Żoliborskie” w Warszawie (Okręg Mazowiecki);
  10. ROD „Wirnik” w Warszawie (Okręg Mazowiecki);
  11. ROD „Kolejarz” w Kędzierzynie Koźlu (Okręg Opolski);
  12. ROD „Piasta Kołodzieja” w Białymstoku (Okręg Podlaski);
  13. ROD im. Gen. Wł. Sikorskiego w Kwidzynie (Okręg Pomorski);
  14. ROD im. Mjr. Dobrzyckiego w Obornikach Wlkp. (Okręg w Poznaniu);
  15. ROD „Zielony Zakątek” w Nowym Tomyślu (Okręg w Poznaniu);
  16. ROD „Kolejarz” w Słupsku (Okręg w Słupsku);
  17. ROD „Wiśnia” w Zabrzu (Okręg Śląski);
  18. ROD „Kadzielnia” w Kielcach (Okręg Świętokrzyski);
  19. ROD „Pod Dębami” w Miliczu (Okręg we Wrocławiu);
  20. ROD  „Frezja” we Wrocławiu (Okręg we Wrocławiu).

Wyróżnione ROD otrzymają nagrody pieniężne w wysokości po 2 000 zł, dyplomy oraz pamiątkowe puchary.

Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymują dyplomy konkursowe oraz wydawnictwa jubileuszowe.

Krajowy Zarząd PZD przekazuje podziękowania wszystkim zarządom ROD za udział i zaangażowanie w obchody Jubileuszu 40 – lecia PZD, które są szczególną i powtarzalną okazją otrzymania tytułu „ROD 40-lecia PZD”. KZ PZD uznaje, iż dla wszystkim uczestników-niezależnie od wyników konkursu będzie on miał znaczenie dla dalszej działalności i rozwoju ROD. Krajowy Zarząd PZD życzy zarządom ROD dalszych sukcesów. Podziękowanie kierujemy również do Okręgowych Zarządów PZD, które wspomogły zarządy ROD w konkursowych zmaganiach i zaopiniowały indywidualnie każdy wniosek, wyrażając swoją opinie o ogrodzie oraz wskazując jego osiągniecia i zasługi dla Związku.

Krajowy Zarząd PZD

Narada Prezesów Wrzesień 2021Drukuj

  • 24 09 2021
  • 523 czytań

Spotkanie szkoleniowe z Prezesami Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Zabrzu

 

W dniu 21.09.2021 r. Delegatura Rejonowa w Zabrzu zorganizowała kolejną naradę szkoleniową. W spotkaniu uczestniczył Wiceprezes PZD i Prezes Okręgu Śląskiego w Katowicach Pan Józef Noski, Przewodniczący Delegatury Rejonowej Leszek Bucki przywitał bardzo serdecznie wszystkich zebranych prezesów zabrzańskich ogrodów. Na wstępie przedstawił informację o ilości odbytych walnych zebrań sprawozdawczych na terenie Zabrza. Dotychczas odbyło się 29 zebrań, tym samym prawidłowego podejście zarządów do statutowego obowiązku odbycia takich zebrań. Ostatnim ogrodem, które odbędzie takie zebranie to ROD Jaśmin w dniu 26.09.2021 r. Prezes Okręgu Śląskiego PZD w Katowicach w swoim wystąpieniu przekazał wszystkim zebranym najważniejsze informacje związkowe, które mają obecnie miejsce. Informacje dotyczyły ważnego zagadnienia a mianowicie walnych zebrań sprawozdawczych bądź konferencji delegatów ROD w 2021 roku.

Przekazana została informacja z Krajowego Zarządu PZD z dnia 8.09.2021 r. w sprawie przedłużenia terminu odbywania walnych zebrań sprawozdawczych do 30 września 2021 roku. Istotną kwestią w tej sprawie jest fakt, że według danych na 31 sierpnia, 43 ROD podjęły uchwałę o odstąpieniu od zebrań. Tymczasem są to uchwały nieważne, bo w bieżącym roku nie było takiej możliwości (w ubiegłym z powodu pandemii uchwała KZ dopuszczała taką decyzję).  Kolejną sprawą jest bardzo niepokojąca tendencja składanych w ostatnim czasie skarg i zażaleń kierowanych do zarządów i nie tylko. Trzeba koniecznie działać i poruszać się w ramach przepisów i ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, aby nie dawać argumentów osobom, które chcą w ten sposób zbić swój kapitał i zaistnieć w sieci. To oczywiście duża rola zarządów na ogrodzie, które właśnie w zarodku powinny zażegnać powstałe spory i wyjaśniać wszelkie animozje na ogrodzie. Podczas spotkania ogłoszone zostały również wyniki konkursu fotograficznego Okręgowego Zarządu Śląskiego PZD w Katowicach pn. „Dbam o bioróżnorodność na mojej działce”. W tej kategorii ogrody w Zabrzu przedstawiły się z jak najlepszej strony. I tak - I miejsce zajęła działka w ROD „M.C. Skłodowskiej”, III miejsce działka w ROD „Wiśnia” oraz wyróżniona działka w ROD „Ratownik”. Gratulujemy wszystkim działkowcom wspaniałego wyniku.

Opracował: Piotr Witkowski

Delegatura Rejonowa w Zabrzu uczestniczyła w diecezjalnych dożynkachDrukuj

  • 20 09 2021
  • 361 czytań

Delegatura Rejonowa w Zabrzu uczestniczyła w diecezjalnych dożynkach

 

Diecezja Gliwicka tradycyjnie podziękowała za plony w sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach 19 września 2021 r. ks. biskup Andrzej Iwanecki odprawił w tamtejszym sanktuarium mszę dożynkową. Przed świątynią zaprezentowano piękne korony i kosze dożynkowe. Dla rolników, sadowników, pszczelarzy czy działkowców, końcówka lata to czas zbierania plonów ich ciężkiej pracy. Pośród licznych delegacji przybyłych z Jankowic, Kuźni Raciborskiej, Pilchowic, Rept Śląskich, Rudy Kozielskiej i in. ze swoim koszem plonów obecni byli również przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców – Delegatury Rejonowej w Zabrzu, Przewodniczący Leszek Bucki oraz członek Okręgowej Rady w Katowicach Piotr Witkowski.

Podczas uroczystej mszy świętej, ks. biskup Andrzej Iwanecki podziękował za plony. Została doceniona ciężka praca rolników, sadowników, leśników, pszczelarzy, hodowców, ale też działkowców. Na zakończenie uczestnicy spotkali się na dziedzińcu sanktuarium prowadząc wspólne rozmowy a poczęstunek przygotowała Śląska Izba Rolnicza w Katowicach.

Galeria

Opracował: Piotr Witkowski

KZ PZD w sprawie przedłużenia terminu odbywania walnych zebrań 2021Drukuj

  • 11 09 2021
  • 393 czytań

Komunikat Krajowego Zarządu PZD w sprawie przedłużenia terminu odbywania walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w roku 2021

Komunikat

Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców

z dnia 8 września 2021 roku

w sprawie przedłużenia terminu odbywania walnych zebrań sprawozdawczych

w ROD w roku 2021


Krajowy Zarząd PZD na posiedzeniu w dniu 6 września br. ocenił stan odbywania w bieżącym roku walnych zebrań sprawozdawczych (konferencji delegatów) na dzień 31 sierpnia 2021 roku.  Krajowy Zarząd PZD już 1 grudnia 2020 r. podjął uchwałę nr 347/2020 w sprawie wytycznych dla okręgowych zarządów PZD i zarządów ROD w zakresie decyzji o terminie walnych zebrań ROD w 2021 r. w związku zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez COVID-19, która zobowiązała Okręgowe Zarządy do przesunięcia terminu odbywania walnych zebrań w ROD do dnia 31 sierpnia 2021 r. Wszystkie Okręgowe Zarządy podjęły stosowne uchwały.

Krajowy Zarząd PZD w Stanowisku z dnia 16 marca 2021 w sprawie walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w roku 2021 w związku z pandemią jednoznacznie wskazał, iż niezmiernie ważne jest rozpoczęcie procesu organizacji walnych zebrań poprzez sporządzenie niezbędnej dokumentacji, aby zarząd ROD mógł przeprowadzić je w terminie, w którym będzie to tylko możliwe. W tym celu zarządy ROD zgodnie z wytycznymi do przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w roku 2021 winny były przygotowywać niezbędne dokumenty m.in. dokumenty sprawozdawcze i finansowe. Dlatego też, kiedy od 14 czerwca 2021 r. przywrócona została możliwość organizacji walnych zebrań lub konferencji delegatów, zarządy ROD wyposażone przez Krajowy Zarząd PZD w wytyczne i wzory dokumentów i przygotowane merytorycznie zgodnie z zaleceniami KZ PZD, mogły zgodnie z obowiązującymi przepisami statutu zwołać i przeprowadzić walne zebranie w wyznaczonym terminie

Krajowy Zarząd PZD zauważa,  że na dzień 31 sierpnia 2021 roku około 80% ROD odbyło już walne zebrania (konferencje delegatów) i podjęło niezbędne decyzje, by zapewnić możliwość funkcjonowania i regulowania bieżących zobowiązań. Nadal jeszcze pozostają ogrody, w których zebrania się nie obyły, mimo, że  ich organizacja i przeprowadzenie jest statutowym obowiązkiem zarządu ROD.

Krajowy Zarząd PZD uwzględniając powyższe, uchwałą nr 282/2021 zobowiązał Okręgowe Zarządy PZD do oceny dotychczasowego przebiegu kampanii walnych zebrań i upoważnił je do podjęcia decyzji o wydłużeniu terminów odbywania walnych zebrań (konferencji delegatów) sprawozdawczych ROD do dnia 30 września 2021 r.

W związku z nielicznymi przypadkami podejmowania przez zarządy ROD uchwał ws. odstąpienia od organizacji walnych zebrań, Krajowy Zarząd PZD uznaje za konieczne przypomnieć, że w roku 2021 nie obowiązują żadne rozwiązania nadzwyczajne, które były dopuszczone do stosowania przez zarządy ROD na potrzeby sytuacji z 2020 roku. Dlatego też, podjęcie przez zarząd ROD uchwały w sprawie odstąpienia od organizacji walnego zebrania w 2021 roku pozbawione jest podstaw prawnych, bowiem żaden z obowiązujących aktualnie przepisów Statutu PZD, czy też żadna z uchwał Krajowej Rady PZD, ani Krajowego Zarządu PZD nie zawiera upoważnienia dla zarządów ROD do odstąpienia od organizacji walnego zebrania/konferencji delegatów.

Nieprzeprowadzenie walnego zebrania w ROD w bieżącym roku jest niedopełnieniem statutowych obowiązków przez zarząd ROD i może stanowić podstawę do odwołania zarządu ROD.

                                                                                                                       Krajowy Zarząd

                                                                                                                Polskiego Związku Działkowców

ROD Zacisze w Zabrzu - obchody dnia działkowca 2021Drukuj

  • 09 09 2021
  • 562 czytań

ROD Zacisze w Zabrzu - obchody dnia działkowca 2021


Rok 2021 jest wyjątkowym ze względu na 40 lecie istnienia Polskiego Związku Działkowców. Obchody dnia działkowca zostały zorganizowane uroczyście na wolnym powietrzu pod namiotami przy muzyce zespołu Galapagos.

Nasze spotkanie dożynkowe w partnerstwie z Radą dzielnicy Helenka zaszczycili zaproszeni goście, poseł Rzeczypospolitej Polski na sejm IX kadencji - Tomasz Olichwer wraz z asystentem społecznym Posła na Sejm RP Wojciech Niezgoda, I Zastępca Prezydenta Miasta w imieniu naszego gospodarza Pani Prezydent Miasta Zabrze Małgorzatę Mańkę-Szulik - Krzysztof Lewandowski, Proboszcz naszej parafii Ksiądz - Krystian Sznura, I wiceprezes Okręgowego Zarządu Śląskiego - Leszek Bucki. Członek Okręgowej Rady - Piotr Witkowski, Radni miasta Zabrze - Mariola Olichwer i Grzegorz Olejniczak.

Jest to czas, kiedy właściciele ogrodów działkowych podsumowują sezon. To również czas wyróżnień działkowców zaangażowanych w życie ROD i czas rozstrzygnięć konkursów na najpiękniejszą działkę 2021. Wyróżniono dyplomami i nagrodzono działki 86, 114, 242, 265, za postawy proekologiczne wspierające rozwój bioróżnorodności na swoich ogrodach oraz podziękowano wszystkim działkowcom i działaczom społecznym za ich całoroczny trud i zaangażowanie w pracach na rzecz ogrodu.

Spotkanie dożynkowe było dobrą okazją do podsumowania dorobku ogrodu, podzielenia się doświadczeniami i rozpowszechnianie bezpłatnej literatury takie jak „Bądźmy EKO”, „Trawnik już nie modny”, „Z ogródka do kuchni”, „Mały Sad”, „Warzywnik intensywnie”, „Nowoczesna działka w ROD”, „Śmieci w ROD i na działce” poszerzającej wiedze o ogrodnictwie i postaw ekologicznych wydanych przez Krajową Radę PZD.

Zarząd ROD Zacisze przygotował darmowy poczęstunek dla działkowców pyszną kiełbaskę z grilla oraz ciasto. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się specjalna niespodzianka w osobie Pana Macieja jako „Magik”, zabawiał sztuczkami zaproszonych gości i działkowców.

Zarząd ROD Zacisze upamiętnił rok 2021 uroczyście na 40 lecie istnienia Polskiego Związku Działkowców, chciał podkreślić jak ważna jest tradycja w obchodach dnia działkowca, dołączając życzenie wielu pogodnych dni, dobrego zdrowia i spełnienia wszystkich marzeń dziękuje wszystkim działkowcom za prace i wkład w upiększanie swoich działek.

Galeria

Opracował Prezes ogrodu ROD Zacisze- Ireneusz Kędzierski

PORADY OGRODNICZE odc.1Drukuj

  • 02 09 2021
  • 500 czytań

PORADY OGRODNICZE

 

Każdy termin przekazania porad ogrodniczych jest dobry, gdyż nieustannie wykonujemy różne prace i zadania na naszych działkach. Dotyczy to pielęgnacji roślin, krzewów, drzew, uprawy ziemi, cyklów kompostowania i innych robót w zależności od pory roku. Zbliżamy się do zakończenia sezonu działkowego. Zgodnie z przysłowiem "Skoro wrzesień, to już jesień, ale jabłek pełna kieszeń". W tym okresie trzeba mieć czas na zbiory warzyw i owoców, pielęgnację drzew i krzewów oraz przygotowanie roślin do spoczynku zimowego. Grządki po zbiorach należy starannie wyczyścić z roślinnych pozostałości. Wiele szkodników i chorób grzybowych zimuje w resztkach starych roślin, dlatego trzeba je zanieść do kompostownika. Po zbiorze grządki zasilamy dobrze rozłożonym kompostem oraz wolnodziałającymi nawozami fosforowy i, potasowy i i wapniowymi. Po rozsypaniu nawozów grządki przekopujemy na zimę.
Dziś w pierwszym odcinku Porad Ogrodowych chcę zainteresować działkowców prawidłowym cięciem i pielęgnacją drzew oraz krzewów.

Odc. 1

Drzewa owocowe i krzewy jagodowe potrzebują ciągłej pielęgnacji. Obcinanie jest przy tym najważniejszym zadaniem pielęgnacyjnym. Młode drzewa i krzewy potrzebują tzw. cięcia kształtującego i wychowującego, aby uzyskać wymaganą formę. W przypadku roślin dojrzałych regularne cięcie zapewnia utrzymanie zdrowia i właściwego rozwoju rośliny i zapewnienie dobrych zbiorów. Zabieg ten ma również znaczenie, że względu na możliwość ograniczania rozmiarów roślin silnie rosnących. Poprawne cięcia powinny być wykonywane regularnie i w optymalnych terminach.
Podaję kalendarz cięcia i pielęgnacji drzew oraz krzewów, załącznik nr 1.

Cięcie kształtujące zapewnia młodemu drzewku zdrowy wzrost i wystarczające zaopatrzenie w wodę i odżywki. Obok pędu głównego powinny pozostać tylko trzy najsilniejsze rozstawione pędy boczne, ucięte pod tępym kątem. Pęd główny należy ciąć na wysokości ok.15-20 cm nad kierunkowymi pędami bocznymi. Zapewni to najważniejsze warunki dla równomiernego wzrostu i wytworzenia siły, załącznik nr 2.

Cięcie wychowujące następuje w okresie pierwszych 6 do 8 lat. Najlepszą porą do cięcia jest późna zimą i dzień bez mrozu. Pęd główny należy obciąć tak by wystawał ponad pędy boczne na wysokość ok.10-15 cm. Pędy boczne nie są obcinane, aby korona mogła rozwijać się na szerokość, za wyjątkiem pędów rosnących do środka i pędów konkurencyjnych, załącznik nr 3.

Cięcie rozrzedzające należy wykonywać co 3-5 lat, by zapewnić wystarczający dopływ światła. Tylko w ten sposób pędy, liście i owoce mogą się w dalszym ciągu zdrowo rozwijać. Należy rozrzedzić pędy rosnące do środka oraz pędy konkurencyjne. Za gęste i za słabe rozgałęzienia należy usunąć, załącznik nr 4.

Cięcie odmładzające dokonuje się wtedy, gdy wielkość zbiorów istotnie spada. Usuwamy słabe i za gęsto rosnące gałęzie. Pęd główny obcinam tak by tworzył kąt ostry lub prosty z pędami bocznymi. Wycinanie odmładzające nie powinno być zbyt radykalne, ponieważ za silny wzrost nowych pędów może w kolejnych latach podnieść nakład pracy związanej z wycinaniem, załącznik nr 5.


Technika cięcia:
1. Cięcie najlepiej wykonywać w dni pochmurne i bezdeszczowe.
2. Narzędzia powinny być ostre.
3. Cienkie pędy można wycinać sekatorem ręcznym.
4. Pędy grubsze usuwamy piłką z zębami dośrodkowozbieżnymi.
5. Do przycięcia żywopłotów używajmy nożyc mechanicznych które znacznie ułatwiają pracę.
Po każdym cięciu drzew należy nanieść maść ogrodniczą która zabezpiecza duże rany drzewne przed wniknięciem chorób i wspomaga szybsze gojenie.

Odcinek 1 opracował kierownik Ośrodka Szkoleniowego PZD Delegatura Zabrze, M. Pawłowska przy współpracy z obsługą informatyczną PDZ Delegatura Zabrze p. I. Kędzierskiego.

624,662 unikalne wizyty