MPSZOK 2023

MPSZOK

Galeria Losowe

Porady

Informator działkowca

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów z Zabrza

Przetargi 2024

Przetargi

Informator

Informator działkowca

Mój Ogródek

Informator działkowca

ROD Zacisze w Zabrzu - obchody dnia działkowca 2021Drukuj

  • 09 09 2021
  • 437 czytań

ROD Zacisze w Zabrzu - obchody dnia działkowca 2021


Rok 2021 jest wyjątkowym ze względu na 40 lecie istnienia Polskiego Związku Działkowców. Obchody dnia działkowca zostały zorganizowane uroczyście na wolnym powietrzu pod namiotami przy muzyce zespołu Galapagos.

Nasze spotkanie dożynkowe w partnerstwie z Radą dzielnicy Helenka zaszczycili zaproszeni goście, poseł Rzeczypospolitej Polski na sejm IX kadencji - Tomasz Olichwer wraz z asystentem społecznym Posła na Sejm RP Wojciech Niezgoda, I Zastępca Prezydenta Miasta w imieniu naszego gospodarza Pani Prezydent Miasta Zabrze Małgorzatę Mańkę-Szulik - Krzysztof Lewandowski, Proboszcz naszej parafii Ksiądz - Krystian Sznura, I wiceprezes Okręgowego Zarządu Śląskiego - Leszek Bucki. Członek Okręgowej Rady - Piotr Witkowski, Radni miasta Zabrze - Mariola Olichwer i Grzegorz Olejniczak.

Jest to czas, kiedy właściciele ogrodów działkowych podsumowują sezon. To również czas wyróżnień działkowców zaangażowanych w życie ROD i czas rozstrzygnięć konkursów na najpiękniejszą działkę 2021. Wyróżniono dyplomami i nagrodzono działki 86, 114, 242, 265, za postawy proekologiczne wspierające rozwój bioróżnorodności na swoich ogrodach oraz podziękowano wszystkim działkowcom i działaczom społecznym za ich całoroczny trud i zaangażowanie w pracach na rzecz ogrodu.

Spotkanie dożynkowe było dobrą okazją do podsumowania dorobku ogrodu, podzielenia się doświadczeniami i rozpowszechnianie bezpłatnej literatury takie jak „Bądźmy EKO”, „Trawnik już nie modny”, „Z ogródka do kuchni”, „Mały Sad”, „Warzywnik intensywnie”, „Nowoczesna działka w ROD”, „Śmieci w ROD i na działce” poszerzającej wiedze o ogrodnictwie i postaw ekologicznych wydanych przez Krajową Radę PZD.

Zarząd ROD Zacisze przygotował darmowy poczęstunek dla działkowców pyszną kiełbaskę z grilla oraz ciasto. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się specjalna niespodzianka w osobie Pana Macieja jako „Magik”, zabawiał sztuczkami zaproszonych gości i działkowców.

Zarząd ROD Zacisze upamiętnił rok 2021 uroczyście na 40 lecie istnienia Polskiego Związku Działkowców, chciał podkreślić jak ważna jest tradycja w obchodach dnia działkowca, dołączając życzenie wielu pogodnych dni, dobrego zdrowia i spełnienia wszystkich marzeń dziękuje wszystkim działkowcom za prace i wkład w upiększanie swoich działek.

Galeria

Opracował Prezes ogrodu ROD Zacisze- Ireneusz Kędzierski

PORADY OGRODNICZE odc.1Drukuj

  • 02 09 2021
  • 374 czytań

PORADY OGRODNICZE

 

Każdy termin przekazania porad ogrodniczych jest dobry, gdyż nieustannie wykonujemy różne prace i zadania na naszych działkach. Dotyczy to pielęgnacji roślin, krzewów, drzew, uprawy ziemi, cyklów kompostowania i innych robót w zależności od pory roku. Zbliżamy się do zakończenia sezonu działkowego. Zgodnie z przysłowiem "Skoro wrzesień, to już jesień, ale jabłek pełna kieszeń". W tym okresie trzeba mieć czas na zbiory warzyw i owoców, pielęgnację drzew i krzewów oraz przygotowanie roślin do spoczynku zimowego. Grządki po zbiorach należy starannie wyczyścić z roślinnych pozostałości. Wiele szkodników i chorób grzybowych zimuje w resztkach starych roślin, dlatego trzeba je zanieść do kompostownika. Po zbiorze grządki zasilamy dobrze rozłożonym kompostem oraz wolnodziałającymi nawozami fosforowy i, potasowy i i wapniowymi. Po rozsypaniu nawozów grządki przekopujemy na zimę.
Dziś w pierwszym odcinku Porad Ogrodowych chcę zainteresować działkowców prawidłowym cięciem i pielęgnacją drzew oraz krzewów.

Odc. 1

Drzewa owocowe i krzewy jagodowe potrzebują ciągłej pielęgnacji. Obcinanie jest przy tym najważniejszym zadaniem pielęgnacyjnym. Młode drzewa i krzewy potrzebują tzw. cięcia kształtującego i wychowującego, aby uzyskać wymaganą formę. W przypadku roślin dojrzałych regularne cięcie zapewnia utrzymanie zdrowia i właściwego rozwoju rośliny i zapewnienie dobrych zbiorów. Zabieg ten ma również znaczenie, że względu na możliwość ograniczania rozmiarów roślin silnie rosnących. Poprawne cięcia powinny być wykonywane regularnie i w optymalnych terminach.
Podaję kalendarz cięcia i pielęgnacji drzew oraz krzewów, załącznik nr 1.

Cięcie kształtujące zapewnia młodemu drzewku zdrowy wzrost i wystarczające zaopatrzenie w wodę i odżywki. Obok pędu głównego powinny pozostać tylko trzy najsilniejsze rozstawione pędy boczne, ucięte pod tępym kątem. Pęd główny należy ciąć na wysokości ok.15-20 cm nad kierunkowymi pędami bocznymi. Zapewni to najważniejsze warunki dla równomiernego wzrostu i wytworzenia siły, załącznik nr 2.

Cięcie wychowujące następuje w okresie pierwszych 6 do 8 lat. Najlepszą porą do cięcia jest późna zimą i dzień bez mrozu. Pęd główny należy obciąć tak by wystawał ponad pędy boczne na wysokość ok.10-15 cm. Pędy boczne nie są obcinane, aby korona mogła rozwijać się na szerokość, za wyjątkiem pędów rosnących do środka i pędów konkurencyjnych, załącznik nr 3.

Cięcie rozrzedzające należy wykonywać co 3-5 lat, by zapewnić wystarczający dopływ światła. Tylko w ten sposób pędy, liście i owoce mogą się w dalszym ciągu zdrowo rozwijać. Należy rozrzedzić pędy rosnące do środka oraz pędy konkurencyjne. Za gęste i za słabe rozgałęzienia należy usunąć, załącznik nr 4.

Cięcie odmładzające dokonuje się wtedy, gdy wielkość zbiorów istotnie spada. Usuwamy słabe i za gęsto rosnące gałęzie. Pęd główny obcinam tak by tworzył kąt ostry lub prosty z pędami bocznymi. Wycinanie odmładzające nie powinno być zbyt radykalne, ponieważ za silny wzrost nowych pędów może w kolejnych latach podnieść nakład pracy związanej z wycinaniem, załącznik nr 5.


Technika cięcia:
1. Cięcie najlepiej wykonywać w dni pochmurne i bezdeszczowe.
2. Narzędzia powinny być ostre.
3. Cienkie pędy można wycinać sekatorem ręcznym.
4. Pędy grubsze usuwamy piłką z zębami dośrodkowozbieżnymi.
5. Do przycięcia żywopłotów używajmy nożyc mechanicznych które znacznie ułatwiają pracę.
Po każdym cięciu drzew należy nanieść maść ogrodniczą która zabezpiecza duże rany drzewne przed wniknięciem chorób i wspomaga szybsze gojenie.

Odcinek 1 opracował kierownik Ośrodka Szkoleniowego PZD Delegatura Zabrze, M. Pawłowska przy współpracy z obsługą informatyczną PDZ Delegatura Zabrze p. I. Kędzierskiego.

Narada Prezesów Sierpień 2021Drukuj

  • 31 08 2021
  • 308 czytań

Spotkanie szkoleniowe z Prezesami Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Zabrzu

 

Na dzień 26.08.2021 r. Delegatura Rejonowa w Zabrzu zorganizowała kolejną naradę szkoleniową. Przewodniczący Delegatury Rejonowej PZD przywitał bardzo serdecznie wszystkich zebranych prezesów ogrodów, którzy mimo wakacyjnej przerwy przybyli na szkoleniowe spotkanie. Na wstępie każdy z uczestników narady szkoleniowej otrzymał materiały związane z tematyką spotkania oraz wydany przez Polski Związek Działkowców „Zbiór Przepisów Związkowych” przeznaczony do zastosowania dla każdego Zarządu ogrodu oraz Komisji Rewizyjnej. Spotkanie obfitowało w wiele ciekawych tematów, które bezpośrednio dotyczą pracy zarządu jak i samego ogrodu.

Ważnym i wciąż aktualnym tematem są walne zebrania sprawozdawcze, które odbywają się na naszych ogrodach. W Zabrzu do tej pory odbyło się 25 zebrań bądź konferencji delegatów, to bardzo wysoki procent udziału zabrzańskich ogrodów, pozostałe zebrania odbędą do końca sierpnia. Bardzo istotnym i niestety niekorzystnym dla działkowców okazał się Komunikat Jednostki Krajowej PZD z dnia 20.08.2021 r. w sprawie uchwalenie przez Parlament RP nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przedstawiony przez przewodniczącego delegatury Leszka Buckiego. Kolejnym tematem było przypomnienie wszystkim obecnym prezesom o przekazaniu informacji w sprawie obowiązku zgłaszania źródeł ciepła i spalania paliw do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która z dniem 01.07.2021 r została powołana. Złożenia deklaracji w przedmiotowym zakresie dotyczy zarówno zarządy ogrodów jak również wszystkich działkowców posiadających altany działkowe wyposażone m.in. w ogrzewanie elektryczne, kominki, kozy itp. do 1 MW. Na zakończenie przewodniczący Delegatury Rejonowej PZD poprosił wszystkich zebranych o przedstawianie na stronie internetowej Delegatury bądź stronie Okręgu Śląskiego w Katowicach wszystkich wydarzeń, które były organizowane lub będą organizowane na zabrzańskich ogrodach. To bardzo ciekawa forma pokazania ogrodu i reklamowania ogrodu w szerokim aspekcie życia działkowego w społeczeństwie.

Opracował: Piotr Witkowski

ROD Przyszłość - Dzień działkowca 2021Drukuj

  • 29 08 2021
  • 305 czytań

DZIEŃ DZIAŁKOWCA W ROD "PRZYSZŁOŚĆ" W ZABRZU

Na dzień 28-08-2021 r. Zarząd ROD „Przyszłość” w Zabrzu zaplanował na naszym ogrodzie dwa ważne wydarzenia. Jedno z nich to spotkanie z końmi, gdzie wszystkie chętne dzieci mogły zapoznać się z bliska ze zwierzętami, przejechać się w siodle po alejkach ogrodowych oraz nakarmić konie marchewką. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe figurki koni różnych maści. Znamienne jest to iż kilka dzieci chce skorzystać z nauki jazdy na konikach gdzie Pani Daria chętnie zapozna młodych adeptów ze sztuką jeździecką. Wszystkim uczestnikom pierwszego spotkaniu z końmi na ROD "Przyszłość dopisała piękna pogoda, wspaniała atmosfera i wiele radości na twarzach dzieci i dorosłych.

Następnie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń i nagród dla wyróżnionych działkowców za ich uprawę. Prezes ogrodu wspomniał o znamiennym wydarzeniu jakim jest Jubileusz 40-lecia Polskiego Związku Działkowców. Przytoczył w kilku słowach jego historię i najciekawsze tradycje, nadmienił o podejmowaniu przez PZD wszechstronnego działania na rzecz ogrodnictwa działkowego w Polsce poprzez propagowanie idei ogrodnictwa działkowego w społeczeństwie i działań na rzecz rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych oraz umożliwienia działkowcom wykorzystywanie działek w celach ogrodniczych bądź rekreacyjno-wypoczynkowych. Zaproszony na uroczystość I wiceprezes Okręgu Śląskiego PZD w Katowicach Pan Leszek Bucki wręczył odznaczenia dla wyróżnionych działkowców oraz przyznane nagrody rzeczowe dla działkowców którzy uprawiają wzorowo swoją działkę.

Skromne spotkanie z działkowcami podyktowane było z powodu panującej pandemii, niemniej bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i działkowcom za wspaniałą atmosferę oraz przybycie i jeszcze raz gratulujemy wszystkim wyróżnionym.

opracował- Prezes Piotr Witkowski

ROD Wiśnia - uczestniczy w obchodach 100 rocznicy III Powstania ŚląskiegoDrukuj

  • 16 08 2021
  • 229 czytań

ROD Wiśnia z Zabrza uczestniczy w obchodach 100 rocznicy III Powstania Śląskiego

15 sierpnia Rodzinny Ogród Działkowy Wiśnia uczestniczył w obchodach upamiętniające wybuch III Powstania Śląskiego, niedzielne uroczystości zostały zainaugurowane mszą świętą w kościele pw. Bożego Ciała. Następnie pod Pomnikiem Poległych w Powstaniach Śląskich przedstawiciele ogrodu na czele z Prezesem Leszkiem Buckim złożyli wiązankę kwiatów. O oprawę artystyczną wydarzenia zadbała Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza. Wieczorem, na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury przy ul. Dorotki 3 w Kończycach, odbył się koncert pieśni powstańczych pn. “Ślązoki, Ślązoki, wszyścyśmy Poloki”.

Historia trzech powstań śląskich była wyjątkowo burzliwa. Pierwsze wybuchło 16 sierpnia 1919 r. i było sprzeciwem przeciw aresztowaniu śląskich przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej. Nie zakończyło się sukcesem, ale zwróciło uwagę innych krajów na sprawę Śląska. II Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r., a jego tłem były przygotowania do plebiscytu, który odbył się w marcu 1921 r. Dopiero trzecie powstanie, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., przesądziło o przyznaniu Polsce dużej części terytorium Górnego Śląska.

Głównymi organizatorami uroczystości, które odbyły się w Zabrzu-Kończycach15 sierpnia byli: Pamięć i Tożsamość – Komitet Obchodów Rocznicy Powstań Śląskich przy parafii Bożego Ciała w Kończycach, Miasto Zabrze, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Zabrzu-Kończycach oraz Rada Dzielnicy Kończyce.

Opracował:

Sekretarz ROD Wiśnia

Stanisław Janus

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - ZapraszaDrukuj

  • 13 08 2021
  • 367 czytań

Odwiedź wystawę rośliny z paszportem

 

Czy pomidor może być chory? Co to są agrofagi kwarantannowe? Czy rośliny potrzebują paszportu? Skąd wiemy, ile nasion z zakupionej torebki wykiełkuje? Czy w Polsce uprawia się rośliny GMO? Jak objawia się rak ziemniaka? Czy jeden gatunek owada może zniszczyć duży las? Dlaczego na granicy sprawdza się drewniane opakowania? Czy środki chemiczne w uprawach roślin są groźne dla człowieka?

Odpowiedzi na te pytania (i wiele, wiele innych) można znaleźć na wystawie „Rośliny z paszportem” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Prezentujemy na niej fragment laboratorium, przedstawiamy największych wrogów uprawianych w kraju roślin oraz metody walki z nimi. Opowiadamy, jak dbać o ogród z pominięciem środków chemicznych. Zaglądamy do szafki kuchennej, by zobaczyć, kto zamieszkuje w produktach spożywczych, i przyglądamy się roślinom, poszukując ledwie widocznych „bestii” pożerających nasze uprawy. Dzielimy się wiedzą, jak szczepić drzewka w sadzie i założyć przyjazny owadom ogród, a także przepisem na naturalną gnojówkę roślinną.

Ekspozycja przybliża zagadnienia ochrony roślin i nasiennictwa w przyjemny i zrozumiały sposób. Ma nam uświadomić, że kupując ziemniaki na obiad, roślinę doniczkową na parapet, nasiona, sadzonki lub drzewko do ogrodu, nie zdajemy sobie sprawy, jak potężna grupa specjalistów, uzbrojonych w najnowszy sprzęt laboratoryjny, dba, by wszystkie te produkty były najwyższej jakości, zdrowe i bezpieczne dla środowiska i konsumentów. Pracownicy Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa każdego dnia badają rośliny w uprawach, parkach i szkółkach, kontrolują środki ochrony roślin, nawozy, a nawet sprzęt rolniczy służący do oprysków. A wszystko to dla bezpieczeństwa naszego życia i zdrowia oraz bezpieczeństwa środowiska. Warto przyjrzeć się ich pracy. Zapraszamy na wystawę.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu ul. W. Korfantego 34

piątek

09:00–15:00

sobota

12:00–18:00

niedziela

(Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny/

Święto Wojska Polskiego)

12:00–18:00

Godziny otwarcia mogą być inne

poniedziałek

Zamknięte

wtorek

09:00–15:00

środa

10:00–18:00

czwartek

10:00–18:00



Przetargi ogłaszane na ogrodach Delegatury ZabrzeDrukuj

  • 05 08 2021
  • 330 czytań

Przetargi ogłaszane na ogrodach Delegatury Zabrze

 

 

W związku z zamiarem realizacji zadań inwestycyjnych na ogrodach w Zabrzu zapraszamy do składania ofert.

 

Przetargi w ROD Delegatura Zabrze

444,969 unikalne wizyty