Galeria Losowe

Informator

Informator działkowca

Mój Ogródek

Informator działkowca

Porady - Pomoc

Informator działkowca

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów z Zabrza

Przetargi 2024

Przetargi

Narada Prezesów Luty 2022Drukuj

  • 01 03 2022
  • 317 czytań

Narada szkoleniowa Prezesów i Skarbników ROD w Zabrzu

 

W dniu 24.02.2022 r. Delegatura Rejonowa w Zabrzu wypełniając uchwałę nr. 40/2022 Krajowego Zarządu PZD z dnia 1 lutego zorganizowała naradę szkoleniową prezesów i skarbników. Przewodniczący Delegatury Rejonowej PZD Leszek Bucki przywitał wszystkich uczestników zebrania. Głównym tematem szkolenia, były zasady rozliczenia wynagrodzeń w Polskim Związku Działkowców z wprowadzeniem tz. „Polski Ład”. Kierownik Ośrodka Finansowo Księgowego w Zabrzu Pani Marzena Witkowska omówiła zasady rozliczania wynagrodzeń za czynności wykonywane w związku z wykonywana funkcją w ROD, przedstawiła zasady rozliczenia oraz wzór uchwały świadczeń i nagród. Istotną rolą skarbników będzie dopilnowanie faktu, aby odprowadzić składkę zdrowotną od osób powołanych tj. osoby dokooptowane do zarządu lub komisji rewizyjnej w trakcie kadencji, powołane komisje w ogrodzie, powołane organy komisaryczne, SSI na ogrodzie.

Omawiane były również sprawy dotyczące zamknięcia roku 2021, przygotowanie preliminarzy na rok 2022 w których zabezpieczone będą środki finansowe na realizacje zadań wynikających z planu pracy na dany rok – zgodnie z obowiązującymi przepisami i Zakładowym Planem Kont w PZD. Z uwagi na zbliżającą się kampanię WZ/KD przedstawiono zasady ich przeprowadzenia oraz rolę jaką mają do spełnienia w tym zakresie prezesi oraz skarbnicy. Chodzi tu przede wszystkim o dokładne wyliczenie opłaty ogrodowej, opłaty wodnej, energetycznej oraz śmieci. Przekazana została wszystkim uczestnikom spotkania treść podjętej Uchwały nr 1/XII/2021 Krajowe Rady PZD w sprawie wysokości i podziału składki członkowskiej w PZD w 2022 roku oraz Uchwałę nr 2/XII/2021 Krajowej Rady PZD w sprawie określenia zasad partycypacji ROD w finansowaniu kosztów ponoszonych przez PZD w związku z działalnością jednostki krajowej i jednostek terenowych na rzecz rodzinnych ogrodów działkowych w 2022 roku. Na zakończenie Przewodniczący Delegatury odniósł się do spraw inwestycyjnych - do programu wsparcia Urzędu Marszałkowskiego, dotacji celowej Urzędu Miasta Zabrze oraz programu wsparcia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Opracował Piotr Witkowski

KZ PZD w sprawie realizacji zadań inwestycyjnych w ROD przy wsparciu sektora finansów publicznychDrukuj

  • 25 02 2022
  • 245 czytań

KOMUNIKAT KRAJOWEGO ZARZĄDU POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW z dnia 25 lutego 2022 r. w sprawie realizacji zadań inwestycyjnych i remontowych w ROD w 2022 roku przy wsparciu od podmiotów zaliczanych do sektora finansów publicznych

 

KOMUNIKAT KRAJOWEGO ZARZĄDU

POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW

z dnia 25 lutego 2022 r.

w sprawie realizacji zadań inwestycyjnych i remontowych w ROD w 2022 roku przy wsparciu od podmiotów zaliczanych do sektora finansów publicznych 

W ostatnim czasie do Krajowego Zarządu PZD dociera wiele informacji przekazywanych przez Zarządy ROD, iż znaczna część programów wsparcia finansowego kierowanego do ROD ze środków zewnętrznych przewiduje konieczność złożenia wniosku o dotację w terminie poprzedzającym odbycie Walnego Zebrania w ROD.

Jednym z priorytetowych zadań Polskiego Związku Działkowców jest oczywiście rozwój rodzinnych ogrodów działkowych, poprzez podejmowanie działań zmierzających do tworzenia nowych ROD, ale i remonty i modernizację już istniejących. Wiele z tych zadań jest realizowanych przy wsparciu podmiotów zaliczanych do sektora finansów publicznych, w szczególności dotacji od jednostek samorządu terytorialnego.

Aby nie zamykać ogrodom możliwości skorzystania ze środków zewnętrznych, Krajowy Zarząd PZD w dniu 24 lutego 2022 roku podjął uchwałę w sprawie realizacji zadań inwestycyjnych i remontowych w ROD w 2022 roku przy wsparciu od podmiotów zaliczanych do sektora finansów publicznych. Krajowy Zarząd PZD na mocy tej uchwały upoważnił Zarządy ROD do składania wniosków i podpisywania umów o dotacje celowe przed uzyskaniem zgody WZ/KD na realizację zadania inwestycyjnego lub remontowego w ROD.

Podkreślić jednak należy, że z powyższej możliwości mogą skorzystać jedynie te Zarządy ROD, które spełniają łącznie wymienione w niniejszej uchwale przesłanki, tj.: dysponują własnymi środkami w kwocie, która w połączeniu z dotacją, pozwoli na sfinansowanie zadnia oraz brak złożenia wniosku lub zawarcia umowy o dotację przed WZ/KD w 2022 r. spowoduje utratę możliwości jej uzyskania.

Podkreślić należy, iż uchwała Zarządu ROD winna wskazywać: zakres zadania, sposób i termin wykonania zadania, przewidywany koszt wykonania zadania (kosztorys inwestorski) oraz źródła finansowania, w tym wysokość przyznanej dotacji celowej. Ponadto podjęcie takiej uchwały powinno być również poprzedzone uzyskaniem pozytywnej opinii komisji rewizyjnej ROD. Przed podpisaniem umowy na dotację celową, Zarząd ROD zobowiązany jest przedstawić OZ PZD dokumenty poświadczające spełnienie ww. przesłanek. W przypadku zakończenia zadania realizowanego na podstawie takiej uchwały, Zarządu ROD zobowiązany jest do przedstawienia stosownej informacji na najbliższym WZ/KD.

Rozwiązanie to ma służyć zabezpieczeniu działkowców przez zbyt pochopnym dysponowaniem i wydatkowaniem środków oraz zaciąganiem zobowiązań inwestycyjnych przez Zarządy ROD.

Cala treść uchwały zostanie zamieszczona w najnowszym wydaniu Aktualności Związkowych. 

To bardzo ważna inicjatywa, gdyż jak wynika chociażby z badania przeprowadzonego w zakresie otrzymanego w 2021 r. wsparcia finansowego ze środków zewnętrznych – 613 ogrodów uzyskało pomoc finansową ze środków zewnętrznych na kwotę łączną 10 332 420,72 zł.

Krajowy Zarząd

Polskiego Związku Działkowców

Wytyczne dla zarządów i komisji rewizyjnych ROD w sprawie walnych zebrań 2022Drukuj

  • 25 02 2022
  • 300 czytań

Wytyczne dla zarządów i komisji rewizyjnych ROD w sprawie przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych i konferencji delegatów w roku 2022

 

Zbliża się okres walnych zebrań w rodzinnych ogrodach dziadkowych. KZ PZD Uchwałą nr 46/2022 przyjął wytyczne dla zarządów i komisji rewizyjnych ROD określające zasady odbywania walnych zebrań w 2022 roku. Broszura zawierająca te zalecenia oraz wzory druków niezbędnych do przeprowadzenia walnych zebrań została rozesłana do każdego ROD w dwóch egzemplarzach. W broszurze znalazły się także wytyczne do sporządzania sprawozdań finansowych ROD za 2021 rok i preliminarzy na rok 2022 wraz ze wzorami druków.

Krajowy Zarząd PZD zwraca się do zarządów ogrodów o pilne podjęcie przygotowań do walnych zebrań/konferencji delegatów. Ze względu na sytuację pandemiczną KZ Związku na bieżąco śledzi komunikaty rządowe. Dlatego termin rozpoczęcia WZ/KD zostanie określony w odrębnej uchwale i będzie uwzględniał obowiązujące obostrzenia sanitarne.

Wcześniejsze przygotowanie
• sprawozdania z działalności zarządu za 2021,
• sprawozdania finansowego za 2021,
• planu pracy na 2022,
• preliminarza finansowego na 2022,
• kalkulacji opłaty ogrodowej na bieżący rok,

pozwoli przeprowadzić WZ niezwłocznie po ogłoszeniu przez KZ PZD terminu ich rozpoczęcia.

Szczególnie ważne jest zaplanowanie inwestycji i remontów oraz określenie przewidywanego kosztu zadań. Należy także sprawdzić, czy możliwe jest wsparcie finansowe ze strony samorządu lokalnego.

Broszura rozesłana do zarządów ROD zawiera szczegółowe instrukcje i zalecenia dla zarządów, które pomogą sprawnie i zgodnie ze statutem PZD przygotować się i przeprowadzić walne zebranie lub konferencję delegatów.

Kolejne rozdziały opracowania dotyczą

• zadań zarządu ROD przed WZ,
• warunków zwołania w ROD konferencji delegatów,
• zadań zarządu w trakcie WZ/KD
• zadań statutowych komisji rewizyjnej ROD,
• warunków kooptacji członków do organów ROD i wyborów
• uzupełniających,
• zadań zarządu ROD po WZ/KD,
• zaleceń i porad dla walnych zebrań i konferencji delegatów.

Zgodnie z przyjętymi wytycznymi ogrody, które – wbrew statutowemu obowiązkowi- nie odbyły w 2021 roku walnych zebrań lub konferencji delegatów, podczas tegorocznych WZ/KD muszą wykonać zaległe obowiązki i przyjąć dokumenty za poprzednie lata.

Krajowy Zarząd

Polskiego Związku Działkowców

Współpraca PZD z ARiMR w celu pozyskania funduszy dla RODDrukuj

  • 24 02 2022
  • 267 czytań

Komunikat Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 23 lutego 2022 roku w sprawie współpracy PZD z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w celu pozyskania funduszy dla ROD

 

Polski Związek Działkowców współpracuje z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sprawie realizacji wspólnego programu „Ochrona i poprawa naturalnych komponentów środowiska oraz klimatu w miastach poprzez wsparcie ogrodów działkowych”.

Według wstępnych założeń rodzinne ogrody działkowe miałyby możliwość występowania o granty (dotacje) na realizację projektów zgodnych z założeniami tego programu.

Krajowy Zarząd PZD po przeanalizowaniu propozycji ARiMR sfinansowania wybranych projektów w ROD ocenił, że założenia projektu zbieżne są z otwartymi programami PZD w zakresie modernizacji, rozwoju, bioróżnorodności, gospodarki wodnej, m.in. takimi jak: Otwarty program klimatyczny, Bioróżnorodność na działkach ROD, Otwarty program rozwoju ROD, Otwarty program nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin. Program zaproponowany przez ARiMR jest także zbieżny z ogólną funkcją ROD jako urządzeń użyteczności publicznej.

KZ PZD uznał, że pozyskanie dla ROD dodatkowych środków finansowych jest wskazane, gdyż pozwoli jeszcze lepiej realizować ogrodom ich cele wskazane w Ustawie o ROD, m.in. ochronę środowiska i przyrody, oddziaływanie na poprawę warunków ekologicznych w gminach, integracja wielopokoleniowej rodziny, wychowanie dzieci w zdrowych warunkach  oraz zachowanie aktywności i zdrowia emerytów i rencistów.

Wsparcie ROD, których w całym kraju jest ponad 4,6 tys. sprzyjać będzie ochronie i poprawie naturalnych komponentów środowiska oraz klimatu w miastach, co zapewni ochronę miejskiego środowiska, w tym adaptację do zmian klimatu.

Po konsultacjach z OZ PZD, które zgłosiły propozycje i uwagi do programu, Krajowy Zarząd Związku przedstawił Agencji katalog zadań, których wsparcie finansowe byłoby szczególnie istotne dla dalszego rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych.

Na tej podstawie ARiMR zaproponowała wykaz inwestycji, które mogłyby zostać sfinansowane w ramach programu „Ochrona i poprawa naturalnych komponentów środowiska oraz klimatu w miastach poprzez wsparcie ogrodów działkowych”.

W pierwszej grupie znalazły się inwestycje służące realizacji celów prośrodowiskowych i proklimatycznych, na które wsparcie sięgałoby min. 70 proc. planowanych wydatków, m.in.:

  • zakładanie zielonych ekranów izolujących przed zanieczyszczeniami i hałasem (żywopłoty, drzewa),
  • budowa ogólnodostępnych kompostowników,
  • budowa, modernizacja i zakup zbiorników na gromadzenie wód opadowych na terenach ogólnych ROD i ich rozprowadzanie,
  • zakup rębaków i budowa miejsc na gromadzenie zrębek służących do ściółkowania,
  • zamiana pokrycia nieprzepuszczalnego na alejkach na nawierzchnię ażurową lub trawiastą,
  • tworzenie ścieżek edukacyjnych i współpraca z instytucjami edukacyjnymi,
  • zakładanie łąk kwietnych,
  • inwestycje umożliwiające naturalną migrację ptaków i owadów,
  • sporządzanie planów zagospodarowania ROD na podkładach geodezyjnych przewidujących tereny ogólne, ogródki jordanowskie, ścieżki edukacyjne. 

W drugiej grupie projektów, które mogłyby uzyskać wsparcie w ramach programu umieszczone zostały inwestycje w infrastrukturę towarzyszącą w ROD, finansowane ze środków programu maks. do 30 proc. planowanych wydatków, m.in.:

  • budowa i modernizacja sieci sanitarno-kanalizacyjnej, studni głębinowych, sanitariatów oraz zbiorników na nieczystości płynne na terenach wspólnych ROD,
  • budowa miejsc na gromadzenie i segregację odpadów oraz ich monitoring,
  • modernizacja i budowa ogólnoogrodowej sieci energetycznej,
  • zakładanie placów zabaw dla dzieci i siłowni plenerowych,
  • modernizacja lub remont budynków wspólnych w ROD (świetlice, budynki administracyjne) – celem wykorzystania dla edukacji proekologicznej społeczności lokalnych,
  • budowa wiat plenerowych,
  • budowa parkingów dla rowerów jako alternatywy dla samochodów.

Powyższe przykłady zadań będą jeszcze uściślone.

Obecnie nadal trwają intensywne rozmowy Krajowego Zarządu PZD z ARiMR na temat szczegółów realizacji programu, m.in. kryteriów wyboru projektów zgłaszanych przez poszczególne ROD, regulaminu konkursu grantowego oraz wzoru wniosku o grant.  

Biorąc pod uwagę, że rozliczenie projektów powinno nastąpić do 30 czerwca 2023 roku Polski Związek Działkowców zachęca zarządy ROD do przeanalizowania inwestycji, które mogłyby uzyskać wsparcie finansowe ze środków programu „Ochrona i poprawa naturalnych komponentów środowiska oraz klimatu w miastach poprzez wsparcie ogrodów działkowych”. Chodzi o zaplanowanie zadań, uzyskanie zgody walnego zgromadzenia i zabezpieczenie środków finansowych na wkład własny.

KZ PZD będzie niezwłocznie informował OZ PZD oraz zarządy ROD o uzgodnieniach z ARiMR.

Krajowy Zarząd

Polskiego Związku Działkowców

Nie czyń sąsiadowi, co tobie niemiłe.Drukuj

  • 18 02 2022
  • 434 czytań

Nie czyń sąsiadowi, co tobie niemiłe

 

Jedną z funkcji działki w ROD jest zapewnienie aktywnego wypoczynku - m.in. poprzez  prowadzenie upraw ogrodniczych - oraz rekreacji wszystkim użytkownikom działek w ogrodzie. Nie zawsze, to co nam wydaje się właściwe, jest tak samo odbierane przez sąsiada. Dlatego planując swoją aktywność na działce zastanówmy się, czy nie okaże się ona uciążliwa dla innych. Sprawdźmy też, czy jest zgodna z Regulaminem ROD.

Zwarty kompleks, jakim jest każdy ROD i stosunkowo niewielkie powierzchnie działek sprawiają, że decyzje działkowca dotyczące nasadzeń, czy spotkań towarzyskich mogą wpływać na komfort korzystania z działki przez sąsiadów.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że nawet najciekawsza audycja radiowa, która umila nam pielenie chwastów będzie interesująca także dla sąsiada. Podobnie jest z głośną muzyką, czy hucznymi spotkaniami ze znajomymi – zwłaszcza, gdy rośnie ich częstotliwość. Niektórzy działkowcy skarżą się na zbyt głośne zabawy dzieci sąsiadów.

Innego rodzaju sytuacje konfliktowe wywołuje nieprawidłowe zagospodarowanie działki, np. nasadzenia, które zacieniają część terenu sąsiada lub uciążliwa hodowla zwierząt – gołębi, kur czy królików. Nie jest też atrakcyjnym sąsiedztwem zaniedbana i zaśmiecona działka.

Przestrzeganie Regulaminu – korzyść dla wszystkich

Pamiętajmy, że na straży spokojnego wypoczynku użytkowników działek stoi Regulamin ROD. Nakłada on na wszystkich, także osoby odwiedzające ogród, pewne ograniczenia, których przestrzeganie gwarantuje, że czas spędzony na działce przyniesie relaks i prawdziwą przyjemność. Zgodnie z Regulaminem działka w ROD nie może być wykorzystywana  do prowadzenia na działalności gospodarczej, czy zamieszkiwania. Jej użytkownik powinien m.in. dbać o estetyczny wygląd działki. Zabronione jest spalanie na terenie ROD odpadów i resztek roślinnych, wjeżdżanie do ogrodu autem bez zgody walnego zebrania ROD, parkowania na terenie ROD, poza wyznaczonymi do tego celu miejscami postojowymi. Trzeba po prostu przestrzegać zasad współżycia społecznego.

Jeśli sąsiad nie respektuje przepisów…

Zdarza się niestety, że sąsiedztwo jest uciążliwe. Weekend na działce przestaje być przyjemnością. Co wtedy?

Na początek, mając na uwadze zachowanie dobrych sąsiedzkich relacji warto porozmawiać – zwrócić uwagę na uciążliwość np. zbyt ekspresyjnej muzyki. Z drugiej strony rozsądnie jest z wyrozumiałością potraktować głośne zabawy wnuków sąsiada, które rzadko odwiedzają dziadka. Często wystarczy rozmowa, aby sąsiad przyciął wyrastające na naszą działkę gałęzie.

Jeśli jednak sąsiad nie jest skłonny do dialogu, hołduje zasadzie „Wolnoć Tomku w swoim domku…” i mimo podejmowanych prób nie udaje się wpłynąć na jego zachowanie, można skorzystać z pomocy struktur Związku. Najczęściej pomaga interwencja ze strony zarządu ROD. Zgodnie z Regulaminem (par. 26) może on, za zgodą zainteresowanych stron, powołać komisję mediacyjną.

W trudniejszych sytuacjach możliwe jest skorzystanie z pomocy okręgowego zarządu, a w wyjątkowych przypadkach - jednostki krajowej PZD.

Przypomnijmy, że kwestie obowiązków i uprawnień użytkowników regulują: Ustawa o ROD, Statut PZD oraz  - jak już wspomnieliśmy - Regulamin ROD. Niektóre przypadki np. naruszenie spokoju, porządku na podstawie kodeksu wykroczeń mogą być ukarane mandatem.

Sytuacje wyjątkowo uciążliwe dla życia innych użytkowników działek, gdy w rażący sposób naruszane są zasady współżycia, zgodnie z art. 36 Ustawy o ROD mogą być podstawą do wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej.

Lidia Sosnowska

Inwestycje w ROD. Dokumenty na walne zebranieDrukuj

  • 18 02 2022
  • 322 czytań

Inwestycje w ROD. Dokumenty na walne zebranie

 

Zbliża się okres walnych zebrań w ROD. Zarządy rodzinnych ogrodów działkowych, które planują inwestycje powinny przedstawić na WZ wnioski  określające zadanie, jego przewidywany koszt prac, termin realizacji i źródła finansowania.

Potrzeby każdego rodzinnego ogrodu działkowego najlepiej zna jego zarząd. Stąd to on wychodzi z inicjatywą nowej inwestycji czy remontu infrastruktury.

Jednak aby remont sieci wodociągowej, wymiana ogrodzenia, przebudowa domu działkowca, stworzenie parkingu, czy budowa siłowni plenerowej zostały zrealizowane zarząd musi planowaną inwestycję najpierw przedstawić członkom PZD na walnym zebraniu. Dopiero po podjęciu przez WZ uchwały w tej sprawie można przystąpić do wykonania przedsięwzięcia.

 W zgodzie z przepisami

Uchwała nr 14/III/2015 KR PZD mówi, że wniosek w sprawie realizacji zadania inwestycyjnego lub remontowego (załącznik nr 1 do uchwały) powinien obejmować:  

  • charakterystykę obiektu lub robót, zawierającą krótki opis techniczny z parametrami określającymi wielkość obiektu/robót,
  • przewidywany czas i termin realizacji zadania,
  • system realizacji zadania (gospodarczy, zlecony, mieszany),
  • przewidywany koszt inwestycji.
  • możliwe źródła finansowania.

Jakie mogą być źródła finansowania inwestycji?

  • Środki własne ogrodu.
  • Dotacje samorządowe.
  • Dotacje organów wyższych PZD.
  • Dotacje z funduszy europejskich.
  • Pożyczka z funduszu samopomocowego PZD.
  • Środki z partycypacji finansowej działkowców (w tym wartość prac działkowców na rzecz zadania, które mogą być wykonane w celu obniżenia partycypacji działkowców).

 Dodajmy, że środki na planowane zadanie powinny być zabezpieczone w preliminarzu Funduszu Rozwoju ROD. Zarząd ogrodu musi też dokładnie przeanalizować możliwości uzyskania dotacji i wsparcia finansowego ze środków zewnętrznych. Powinien także sprawdzić, czy inwestycja będzie wymagała uzyskania zezwoleń lub dokonania zgłoszeń we właściwym urzędzie.

 Na podstawie przedstawionych przez zarząd informacji WZ członków PZD podejmuje w formie uchwały (załącznik nr 2 do uchwały 14/III/2015 KR PZD) decyzję o realizacji zgłoszonego przez zarząd przedsięwzięcia.

 Kolejne kroki

Przyjęta przez walne zebranie uchwałę zarząd zobowiązany jest przekazać OZ PZD wraz z wnioskiem o wyrażenie zgody na realizację zadania oraz włączenie go do planu inwestycji i remontów okręgowego zarządu.

 Warto pamiętać, że w przypadku wątpliwości lub niejasności podczas planowania czy realizowania inwestycji zarządy ROD mogą liczyć na merytoryczne wsparcie ze strony inspektorów ds. inwestycji w Okręgowych Zarządach PZD, którzy służą fachową pomocą.

 Zarówno uchwała nr 14/III/2015 Krajowej Rady PZD z 1 października 2015 roku w sprawie zasad prowadzenia inwestycji i remontów w rodzinnych ogrodach działkowych w Polskim Związku Działkowców, jak i załączniki dostępne są w najnowszym Zbiorze przepisów związkowych (1 czerwca 2021), dostarczonym w ub. roku do zarządów ROD.  

Lidia Sosnowska

Wjazd na teren ROD. Za zgodą zarządu i tylko w wyjątkowych sytuacjachDrukuj

  • 16 02 2022
  • 468 czytań

 

Wjazd na teren ROD. Za zgodą zarządu i tylko w wyjątkowych sytuacjach

Zbliża się sezon działkowy, czas intensywnych prac i częstszych odwiedzin w ogrodzie. A wraz z nim - szczególnie wśród nowych działkowców - pojawia się pytanie, czy można samochodem wjeżdżać na swoją działkę. Generalna zasada jest taka, że nie jest to możliwe. Ale są od niej wyjątki.

 Rodzinne ogrody działkowe – co zapisane zostało w Ustawie o ROD – mają m.in. przywracać społeczności i przyrodzie tereny zdegradowane, chronić środowisko  i przyrodę, wpływać na poprawę warunków ekologicznych w gminach i  kształtować zdrowe otoczenie człowieka. Z realizacją tych celów kłóciłaby się możliwość swobodnego poruszania się samochodami po terenie rodzinnego ogrodu działkowego.

 Dlatego wjazd pojazdów mechanicznych na teren ogrodu jest zakazany. Jednak Regulamin ROD przewiduje wyjątki od tej zasady. Mówił o nich na portalu www.mojogrodek.pl podczas spotkania online nt. przepisów obowiązujących w PZD Jan Stańczyk, dyrektor Biura Okręgu Świętokrzyskiego PZD.

Wyszczególnić można trzy takie sytuacje.

  • Działkowiec, który chce dowieść na działkę np. nawozy, materiały do budowy lub remontu altany lub też wywieźć elementy z rozebranej altany czy jej wyposażenia – może za zgodą zarządu ROD i na zasadach ustalonych z zarządem wjechać na teren ogrodu.
  • Użytkownikiem działki jest osoba z niepełnosprawnością (potwierdzoną orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS, wydanym w trybie i na zasadach określonych w ustawie z sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych), która ma trudności z samodzielnym poruszaniem się. Zgodnie z Regulaminem  ROD (par. 70) zarząd ma obowiązek zezwolić takim osobom na swobodny dojazd do działki.

Jednak, aby auto mogło parkować na terenie ROD właściciel działki powinien wygospodarować na niej miejsce postojowe (zatoczkę) i tam pozostawiać samochód. Nie jest natomiast możliwe parkowanie na ogrodowych alejkach. Taki pojazd utrudniałby swobodne poruszanie się po nich oraz mógłby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa uniemożliwiając np. wjazd służb ratunkowych.

  • Wjazd na teren ROD może być też możliwy, jeśli taką uchwałę podejmie i określi zasady Walne Zebranie członków danego ROD.

Przypomnijmy jednocześnie, że Regulamin ROD zabrania:

  •  parkowania na terenie ROD, poza wyznaczonymi do tego celu miejscami postojowymi, pojazdów mechanicznych     bez zgody walnego zebrania ROD,
  •  mycia i naprawiania na terenie ROD (także na miejscach postojowych) wszelkich pojazdów mechanicznych.

LS

568,657 unikalne wizyty