MPSZOK 2023

MPSZOK

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów z Zabrza

Galeria Losowe

Stanowisko Delegatury - Prawo Budowlane

Stanowisko Delegatury - Prawo Budowlane

Porady

Informator działkowca

Przetargi 2023

Przetargi

Informator

Informator działkowca

Mój Ogródek

Informator działkowca

Bajkowy ogród ROD Zacisze w Zabrzu - Dzień Dziecka 2023Drukuj

 • 04 06 2023
 • 123 czytań

Bajkowy ogród ROD Zacisze w Zabrzu - Dzień Dziecka 2023

 

W dniu 03.06.2023 Zarząd ROD Zacisze w Zabrzu razem z Radą Dzielnicy Helenka oraz „Usługi BHP i PPOŻ Łukasz Buchała” zorganizowały dzień dziecka. Bajkowy ogród ROD Zacisze obfitował w niespodzianki i atrakcje ciekawe dla najmłodszych. Dla aktywnych dzieci, które uczestniczyli aktywnie w zawodach sportowych i rywalizując w konkursach zostały rozdane puchary i nagrody. Dla spragnionych wszystkich dzieci nie zabrakło lemoniady i słodyczy. Na festyn zawitała Straży miejskiej z Zabrza, przeprowadzili znakowanie rowerów oraz dla chętnych pokaz radiowozu. Dla naszych pociech dostępne były dmuchańce. Wspaniałej zabawie towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda.

Dużym zainteresowaniem i ciekawą atrakcją był wykrywacz metali przygotowany przez działkowca z działki 56 Pana Tomasza Zajączkowskiego wszystkie dzieci, które znalazły monety mogły sobie je zatrzymać, dodatkowo dostawały na pamiątkę czterystu letnie monety z opisem pochodzenia.

Zumba Kids dla najmłodszych działkowców oraz rodziców i dziadków cieszyła się dużym zainteresowaniem. Podczas tych zajęć dzieci uczą się koordynacji, równowagi, kształtuje i rozwija się kreatywność, dyscyplina oraz pamięć. Dzięki Zumba Kids, w krótkim czasie dzieci mogą nie tylko zdrowo spędzić czas, ale także mogą nauczyć się nowych układów tanecznych, tańców różnych kultur, jak również budować świadomość zdrowego stylu życia.

Końcowym punktem obchodów dnia dziecka w „Bajkowym ogrodzie” ROD Zacisze w Zabrzu był Disko Bal przebierańców który poprowadził DJ Tomek. Dzieci miały szanse zaprezentować wspaniałe stroje, sala zapełniła się postaciami z bajek, filmów, opowiadań, które były inspiracją dla ich wspaniałych strojów. Przy ulubionych przebojach dzieci tworzyły kółeczka, pociągi, wykonywały skoczki, a przede wszystkim szalały w rytm muzyki. Niespodzianką dla dzieciaków były przygotowane desery z kolorowej galaretki nie zabrakło dla spragnionych lemoniady.

Festyn odbywający się w ROD Zacisze w Zabrzu to okazja do integracji różnych pokoleń: dziadków, rodziców i dzieci. To także szansa na umacnianie kontaktów między działkowcami, a lokalną społecznością.

Zarząd ROD Zacisze w imieniu swoim Rada dzielnicy Helenka oraz „Usługi BHP i PPOŻ Łukasz Buchała” dziękuje wszystkim dzieciom za przybycie i wspólną zabawę.

Galeria

Prezes Zarządu ROD - Ireneusz Kędzierski

ROD Odrodzenie w Zabrzu - Dzień dziecka.Drukuj

 • 30 05 2023
 • 130 czytań

ROD Odrodzenie w Zabrzu

- Dzień dziecka.

Na ROD Odrodzenie w Zabrzu w dniu 27.05.2023 odbyły się z okazji „Dnia Dziecka” gry i zabawy prowadzone przez Panie przedszkolanki Paulinę i Olę. Dzieci otrzymały nagrody za osiągnięcia i zaangażowanie w zabawę. Dla maluchów to wielka przygoda i urozmaicenie od domu, przedszkola lub szkoły. Dla dzieci, takie spotkania mają ogromny walor edukacyjny. Nie zabrakło słodyczy dla wszystkich dzieci.


Zarząd ROD Odrodzenie dziękuje wszystkim dzieciakom za przybycie i wspólną zabawę.

Delegatura Zabrze

Na ROD Tulipan w Zabrzu Święto dzielnicy Helenka.Drukuj

 • 30 05 2023
 • 107 czytań

Na ROD Tulipan w Zabrzu

Święto dzielnicy Helenka.

W dniu 27.05.2023 Rada dzielnicy Helenka z ROD Tulipan w Zabrzu zorganizował festyn z okazji święta dzielnicy i Dnia Matki. Nie zabrakło dla dzieci, młodzieży i dorosłych atrakcji m.in. zjeżdżalnię, straż pożarną, pokaz psiej drużyny sportowej „Triggers Flyball Team”, czyli pokaz psiej sztafety, konkursy, DJ i plenerowe zajęcia sensoryczne z logopedą dla dzieci, animacje dla dzieci Logo Art. Dla mieszkańców zagrali gwiazdy TVS Jolanta i Jacek Kierok. Pogoda i frekwencja dopisały. Udało się stworzyć wyjątkową atmosferę i zjednoczyć mieszkańców dzielnicy i działkowców.


Delegatura Zabrze

Delegatura Rejonowa w Zabrzu zorganizowała Turniej Towarzyski w TysiącaDrukuj

 • 24 05 2023
 • 167 czytań

Delegatura Rejonowa w Zabrzu zorganizowała Turniej Towarzyski w Tysiąca

W dniu 20 maja 2023 r. w Delegaturze Rejonowej w Zabrzu odbył się letnie Grand Prix w Tysiąca (gra karciana). Tysiąc to jedna z najpopularniejszych polskich gier karcianych, znana także w innych krajach Europy Wschodniej: w Rosji, Białorusi, Ukrainie, Kazachstanie, Litwie. Gra wywodzi się od francuskiego mariasza, pojawia się między innymi na kartach polskiej epopei narodowej „Pan Tadeusz”. Jedną z głównych akcji w grze jest meldowanie par, czyli meldunków, składających się z Damy i Króla tego samego koloru. Duże znaczenie odgrywają w niej taktyka i umiejętność zapamiętywania przebiegu rozgrywki.

W Tysiąca gra się tak zwaną „małą talią”, która składa się z 24 kart - od asa do dziewiątki. W grze istnieje zmienny kolor atutowy. Kto pierwszy zdobędzie w pięciu rozdaniach najwięcej punktów, ten zwycięży. Uczestnicy, którzy przybyli na turniej przystąpili do rozgrywki, a gra była zacięta do ostatniego rozdania. Puchary i nagrody zwycięzcom wręczył zastępca Prezydenta Miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski i Przewodniczący Delegatury Rejonowej PZD Leszek Bucki.

Zwycięzcami turnieju zostali:

I miejsce Dariusz Branecki

II miejsce Ireneusz Kędzierski

III miejsce Wojciech Harciarek 

Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem, uczestnicy wyrazili chęć udziału w następnej edycji

Galeria

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Delegatura Zabrze

Narada szkoleniowa prezesów w Zabrzu - Maj 2023Drukuj

 • 22 05 2023
 • 167 czytań

Narada szkoleniowa prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Zabrza

W dniu18.05.2023 r. odbyła się narada szkoleniowa dla prezesów zabrzańskich ogrodów. Otwierając spotkanie Przewodniczący Delegatury Rejonowej PZD w Zabrzu przywitał wszystkich prezesów oraz zaproszonego gościa Panią Alinę Nowak - Radną Sejmiku Województwa Śląskiego w imieniu Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego podziękowała zarządom ogrodów za włożoną pracę i pozyskane środki finansowe z programu wsparcia z Departamentu Terenów Wiejskich budżetu województwa śląskiego. Przyznana kwota 650 tyś zł. dla trzynastu ogrodów w Zabrzu robi wrażenie i będzie służyła poprawie infrastruktury ogrodowej.

Omówiono przebieg realizacji zadań o przyznanie grantu z ARiMR w ramach projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”. W dalszej części spotkania przedstawione zostały informacje z odbytych walnych zebrań sprawozdawczych czy konferencji delegatów na ogrodach, wszystkie ogrody wypełniły statutowe zadania i w wyznaczonym terminie zebrania przeprowadziły.

Przypomniano zarządom o zbliżającym się kończącym terminie składania wniosków w organizowanych przez Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców konkursach na - „Najpiękniejsza Działka Roku 2023" w którym może/mogą wziąć udział działkowiec(wcy) posiadający tytuł prawny do działki w ROD należącym do Stowarzyszenia Ogrodowego PZD oraz konkurs - „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2023" w którym może/mogą wziąć udział ROD należące do Stowarzyszenia Ogrodowego PZD. Stosowne dokumenty związane z konkursami dostępne są na stronie internetowej Okręgu Śląskiego PZD w Katowicach.

Delegatura Zabrze - Piotr Witkowski

Zabrzańskie ogrody odbierają czeki na inwestycje w wysokości 650 000 złDrukuj

 • 15 05 2023
 • 118 czytań

Zabrzańskie ogrody odbierają czeki na inwestycje w wysokości 650 000 zł

Już po raz trzeci Rodzinne Ogrody Działkowe z całego regionu otrzymają finansowe wsparcie. W tym roku do podziału była kwota 1,5 mln zł rozdysponowana pomiędzy 35 beneficjentów. Niezmiernie cieszy fakt, iż na liście znalazło się 13 Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Delegatury Zabrze, a są to:

ROD „Słoneczne Wzgórze” w Zabrzu, ROD „WIŚNIA” w Zabrzu, ROD „1000-lecia” w Zabrzu, ROD im. M.C. Skłodowskiej w Zabrzu, ROD „Wypoczynek” w Zabrzu, ROD „Przyszłość” w Zabrzu, ROD „Zacisze” w Zabrzu, ROD „SZAROTKA” w Zabrzu, ROD „IRYS” w Zabrzu, ROD „SŁOŃCE” w Zabrzu, ROD „Webera” w Zabrzu, ROD „Biała Róża” w Zabrzu, ROD „Kaprys” w Zabrzu.

W uroczystym przekazaniu czeków uczestniczyli: marszałek województwa Jakub Chełstowski, wiceprzewodnicząca Sejmiku Urszula Koszutska oraz radni: Alina Nowak, Renata Caban i Marek Bieniek.

- Ogrody działkowe na Śląsku mają piękną tradycję. Od ponad stu lat są miejscem pracy, rekreacji i spotkań międzypokoleniowych. O ich sile i znaczeniu świadczy fakt, że działkowcy rekrutują się spośród wszystkich grupy społecznych i zawodowych, ludzi w różnym wieku i o różnym statusie majątkowym. Swoje miejsce znajdują tu zarówno osoby z kilkudziesięcioletnim stażem jak i młodsze, które chcą kontynuować dzieło rodziców i tworzyć warunki do zdrowego wypoczynku dla swoich dzieci. Program wsparcia Rodzinnych Ogrodów Działkowych jest realizowany od 2021 roku i świetnie się przyjął. W pierwszym roku funkcjonowania do podziału była kwota miliona złotych, w kolejnym kwota ta urosła do 1,5 mln zł. Obecnie lista obejmuje 35 beneficjentów, którzy zrealizują zadania na kolejne blisko 1,5 mln zł – przypomina marszałek Jakub Chełstowski.

- Siłą Rodzinnych Ogrodów Działkowych na pewno jest tradycja przekuta wręcz w pokoleniowość. Według szacunków, mamy ich w Polsce około 5 tysięcy, a wolny czas na ich łonie spędza blisko 5 mln osób. Programy wsparcia dla działkowców są o tyle ważne, że nie wszystko można zrealizować ze składek. Nawet drobne inwestycje wymagają często sporych nakładów finansowych – podkreśla radny Sejmiku Marek Bieniek.

- Na ogrody działkowe musimy patrzeć szerzej. Ich remonty i rozbudowa są ważne, a to dlatego, że ogrody pełnią bardzo ważną rolę społeczną. Spotykają się tam całe rodziny, służy to nie tylko integracji, ale także aktywności, a co za tym idzie zdrowemu stylowi życia – dodaje wiceprzewodnicząca Sejmiku, Urszula Koszutska.

Środki finansowe przeznaczane na ten cel są funduszami pochodzącymi z budżetu województwa, które pozyskiwane są z opłat za wyłączenie gruntów rolnych z produkcji na podstawie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Przedmiotowe inwestycje dotyczą m.in. budowy i modernizacji alej ogrodowych wraz z odwodnieniem, zbiorników wody deszczowej, które zlokalizowane są na terenie ogólnym ROD, przeznaczonym do wspólnego użytkowania przez wszystkich działkowców.

Galeria

Wszystkim Zarządom serdecznie gratulujemy!

Delegatura Zabrze

TURNIEJ TOWARZYSKIDrukuj

 • 04 05 2023
 • 245 czytań

TURNIEJ TOWARZYSKI

Polski Związek Działkowców Delegatura Rejonowa w Zabrzu zaprasza na turniej towarzyski Tysiąc – gra karciana, której zwycięzcą zostaje osoba, która dzięki sumie punktów zdobytych w poszczególnych rozdaniach, (pięć rozdań) zdobędzie najwięcej punktów.

Turniej odbędzie się w siedzibie Delegatury ul. Matejki 37 41-800 Zabrze w dniu 20 maja (sobota) rozpoczęcie godz. 10:00 dla zwycięzców ufundowano puchary. Zapisy i informacje do dnia 18 maja pod numerem tel. 604 348 473 Leszek Bucki.

386,309 unikalne wizyty