Galeria Losowe

Porady

Informator działkowca

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów z Zabrza

Przetargi 2024

Przetargi

Informator

Informator działkowca

Mój Ogródek

Informator działkowca

Flanca za flance z ROD Wiśnia w ZabrzuDrukuj

 • 10 05 2024
 • 80 czytań

Flanca za flance z

ROD Wiśnia w Zabrzu

 

 

Zapraszamy wszystkich miłośników ogródków i kwiatów na wydarzenie Flanca za Flance w dniu 11.05.24r (sobota) godz.11-14 (Kończyce) parking przed przedszkolem nr. 29 ul. Paderewskiego 53 przyjdź bądźmy razem zaproś znajomych.

Zarząd ROD Wiśnia w Zabrzu

Konkursy Okregu Śląskiego PZD 2024 r.Drukuj

 • 07 05 2024
 • 175 czytań

Konkursy Okregu Śląskiego PZD 2024 r.

1. „NAJPIĘKNIEJSZA DZIAŁKA ROKU 2024"

Udział w konkursie „Najpiękniejsza Działka Roku 2024” może/mogą wziąć działkowiec(wcy) posiadający tytuł prawny do działki w ROD należącym do PZD Okręg Śląski . Działka która zdobyła miejsce 1-3 w konkursie okręgowym może startować ponownie z zachowaniem 2-letniej karencji.

2. „ROD ROKU 2024"

Udział w konkursie „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2024" może/mogą wziąć ROD należące do Stowarzyszenia PZD Okręg Śląski w Katowicach. ROD który zajął miejsca 1-3 w konkursie okręgowym może startować ponownie z zachowaniem 2-letniej karencji.

Dokumenty - konkursy 2024

Regulamin konkursu „NAJPIĘKNIEJSZA DZIAŁKA ROKU 2024"    

Formularz zgłoszenia konkursu „NAJPIĘKNIEJSZA DZIAŁKA ROKU 2024"

   

Zgłoszenie do konkursu „NAJPIĘKNIEJSZA DZIAŁKA ROKU 2024"

   
Regulamin konkursu „RODZINNY OGRÓD DZIAŁKOWY ROKU 2024"  

Formularz z lustracji konkursowej „RODZINNY OGRÓD DZIAŁKOWY ROKU 2024"

 

Zgłoszenie do konkursu „RODZINNY OGRÓD DZIAŁKOWY ROKU 2024"

   

Porady ogrodowe 05.2024Drukuj

 • 06 05 2024
 • 169 czytań

Porady ogrodowe

 

Znowu zacznę opowieść w Poradach Ogrodowych od stwierdzenia "przyroda nas zaskoczyła". Kiedy już uwierzyliśmy, że przyszła ciepła wiosna i bez oporów robiliśmy wysiewy do gruntu oraz nowe nasadzenia kwiatów i warzyw - przyszło kilku- dniowe ochłodzenie.  Minusowa temperatura w nocy i nad ranem przyniosła nam wiele szkód.

Pomarzły: na drzewach i krzewach owocowych kwiaty i zalążki, nowe pędy: winorośli i krzewów ozdobnych, funkie i inne kwiaty jednoroczne. Niską temperaturę przyjął też na siebie orzech włoski.  Nie zakwitną nam ponownie wiśnie, jabłonie i inne drzewa owocowe, nie będzie plonów.  Tam, gdzie ukształtowały się zalążki owoców - odnieśliśmy stratę.

Pamiętaj, ta aura nie zniszczyła całego drzewka czy krzewu, lecz tylko świeże, młode pędy.  Rośliny dalej będą cieszyć nasze oczy tylko usuń przemarznięte części. 

Bądź ostrożny, bo według tradycji czekają nas jeszcze tzw. zimni ogrodnicy i zimna Zośka (do 15 maja).

Przy porządkowaniu działki z części roślin, które przezimowały, z przycinki drzew i krzewów, z pierwszego koszenia trawy mamy dużo materiału który z powodzeniem możemy i powinniśmy składować na naszych kompostownikach lub na podwyższonych grządkach. Ułożone warstwami, przysypane ziemią i wzbogacone środkiem przyspieszającym rozpad roślin (komposter), sprawi, że sami będziemy producentami najbardziej Eco materiału dla naszych roślin.  Dobry działkowiec ze swojej działki wynosi tylko śmieci, wszystko inne wędruje na kompostownik i jest przetwarzane.

Maj - najpiękniejszy miesiąc wiosenny już jest!

Zaczęliśmy go w tym roku "długą i ciepłą majówką". Ten czas dla większości działkowców stanowił wypoczynek od pracy i hałasu. Nie hałasuj rozpoczynając sezon grillowy głośną muzyką a swoich gości zapoznaj z obowiązującymi na Ogrodzie zasadami.

PAMIETAJ:

- byliny to rośliny dwu lub wieloletnie które ułatwią ci zapełnić miejsca na rabatach i pod drzewami,

- nie wykopujemy jeszcze roślin cebulowych, tylko przycinamy łodygi kwiatowe pozwalając zmagazynować energię w cebulkach tulipanu, hiacynta czy narcyza,

- siejemy do gruntu: pietruszkę, koper, buraki, rzodkiewki,

- pikujemy seler i por,

- jeżeli chcesz przynieść na działkę wyrośnięte już w domu pomidory, pamiętaj o ich hartowaniu. Pomidor i papryka lubią ciepło,

- spróbuj kosić trawę nie stosując kosza - zobaczysz efekt gęstego trawnika i nie będziesz martwić się co zrobić ze skoszoną trawą,

- nie pozwól by ślimaki i mszyce opanowały twój ogród,

- sądzimy już wszystkie kwiaty jednoroczne.

TERAZ JEST CZAS

Z pozdrowieniami 

M. Pawłowska - Kierownik Ośrodka Szkoleniowego Delegatury Zabrze

Polski Związek Działkowców uczestniczył w obchodach Narodowego Święta KonstytucjiDrukuj

 • 06 05 2024
 • 76 czytań

Polski Związek Działkowców uczestniczył w obchodach Narodowego Święta Konstytucji

 

Delegacja Polskiego Związku Działkowców uczestniczyła w zabrzańskich obchodach Narodowego Święta Konstytucji, którego punktem kulminacyjnym była uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w Kościele pw. św. Anny. Po mszy św., pod tablicą „Pamięci tych, co grobów nie mają” na placu kościelnym, delegacja złożyła kwiaty.

3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą po Amerykańskiej na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku.

PZD Delegatura Rejonowa w Zabrzu Piotr Witkowski

ROD Tulipan w Zabrzu - Wiosenne sprzątanie na dzielnicy i TulipanieDrukuj

 • 05 05 2024
 • 102 czytań

Wiosenne sprzątanie na dzielnicy i tulipanie

W dniu 13 kwietnia 2024 tradycyjnie jak co roku od lat 13-tu w ramach działań proekologicznych ROD Tulipan wspólnie z Radą Dzielnicy, Zabrzańską Spółdzielnią Mieszkaniową i licznie przybyłą społecznością szkoły podstawowej nr 30 akcja pod stałym hasłem „Wiosenne sprzątanie na dzielnicy i Tulipanie”

Usuwaliśmy dzikie wysypiska odpadów wokół ogrodu i na ścieżce rowerowej w jarze przy ul. Łapkowskiego na obrzeżach lasu. Nie zawiodła pogoda i humor uczestników.

Na zakończenie tradycyjna „Tulipanowa” kiełbaska z grilla smaczna pizza.

Praktyczny przykład dla innych szczególnie dala młodzieży, która tak licznie uczestniczyła w imprezie.

Razem za mniej możemy zrobić więcej dla naszej małej ojczyzny

ROD Tulipan

Majówka - Działkowcy ROD Zacisze w Zabrzu odpoczywająDrukuj

 • 03 05 2024
 • 100 czytań

Majówka - Działkowcy ROD Zacisze w Zabrzu odpoczywają

Moda na ogródki działkowe kwitnie. To już nie tylko hobby emerytów, ale również popularne miejsce imprez dla znacznie młodszych użytkowników. Dziś każdy chce być działkowcem, a spędzać na działce majówkę, a nawet wakacje! Jedni pielęgnują grządki, a inni... grill, muzyka i taniec w deszczu z ogrodowego węża. Krótko mówiąc: RODOS, czyli Rodzinne Ogródki Działkowe Otoczone Siatką!

Każdy z nas chce, aby zaplanowany pobyt na działce był okazją do przyjemnego spędzenia czasu z najbliższymi. Kiedy to możemy trochę zdystansować się od spraw dnia codziennego. Naładować „akumulatory” podczas przyjemnych rozmów przy grillowaniu w gronie rodziny i przyjaciół.

Ale trzeba pamiętać, że nie jesteśmy na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego sami. Mamy obok sąsiadów działkowców, którzy chcą tak samo przyjemnie spędzić czas, jak i my.

Prezes Zarządu ROD Zacisze - Ireneusz Kędzierski

Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze w ROD Słoneczne Wzgórze w ZabrzuDrukuj

 • 30 04 2024
 • 103 czytań

Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze

w ROD Słoneczne Wzgórze w Zabrzu

W dniu 27 kwietnia 2024 roku odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków PZD Rodzinnego Ogrodu Działkowego Słoneczne Wzgórze w Zabrzu. Zebranie otworzył Prezes Zarządu Pan Marcin Fogel, który przywitała przybyłych działkowców oraz Pana Daniela Salwieraka, powołanego uchwałą nr 30/2024 z dnia 4 stycznia 2024r. przez Okręgowy Zarząd Śląski PZD w Katowicach do obsługi walnych zebrań. Walne zebranie z braku kworum odbyło się w drugim terminie. Frekwencja zebrania wyniosła 41 %, natomiast na 203 członków ROD w walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym uczestniczyło 83 działkowców. Przewodniczący walnego zebrania został wybrany jednogłośnie Pan Zbigniew Wisiński.  Sprawozdanie z działalności zarządu ROD za rok 2023 i kadencję przedstawił Prezes Zarządu ROD. Komisja Rewizyjna ROD dokonała oceny merytorycznej i finansowej działalności zarządu ROD. Postawiła wniosek o przyjęcie sprawozdań za 2023 rok oraz wydała pozytywną ocenę do planu pracy i preliminarzy finansowych ROD na 2024 rok.

Zarząd otrzymał absolutorium oraz dokonano wyboru organów statutowych w ROD. Prezesem ROD wybrany został ponownie Pan Marcin Fogel, natomiast Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej ROD został Pan Krzysztof Borucki. Dokonano również wyboru delegatów na Rejonową Konferencję Przedzjazdową. Podjęto także, jednogłośnie inne niezbędne uchwały zapewniające realizację zaplanowanych spraw i zadań na 2024 rok. Podjęto również uchwałę inwestycyjną pn. utwardzenie alei ogrodowej, remont ogrodzenia zewnętrznego, budowa monitoringu. przy akceptacji działkowców w partycypowaniu kosztów zadania. Działkowcy wyrażali zaniepokojenie losami wszystkich ogrodów w związku z wprowadzonymi w 2023 roku przepisami dotyczącymi planowania przestrzennego i ujęciem ROD w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, co może w efekcie zagrozić istnieniu wielu ogrodów w Polsce. W związku z tym członkowie uczestniczący w zebraniu podjęli stanowisko w tej sprawie, które zostanie przesłane do Pana Krzysztofa Hetmana Ministra Rozwoju i Technologii. Kolejnym stanowiskiem uczestników walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego było uczczenie 10-lecia istnienia Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Działkowcy wykazują dużą troskę o los naszego ogrodu i Związku udzielając poparcia i pomocy w realizacji zadań, mają świadomość tego, że interes działkowca jest wspólny z interesem całego Związku, bowiem Związek, jako całość jest gwarantem istnienia idei ogrodów działkowych i gwarantem spokojnego użytkowania działek.

Stanowiska

Stanowisko w sprawie projektu ogólnego gmin
Stanowisko w sprawie uczczenia jubileuszu 10-lecia Ustawy  o rodzinnych ogrodach działkowych

Delegatura Rejonowa PZD w Zabrzu Daniel Salwierak

472,988 unikalne wizyty