Galeria Losowe

Informator

Informator działkowca

Mój Ogródek

Informator działkowca

Porady - Pomoc

Informator działkowca

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów z Zabrza

Przetargi 2025

Przetargi

ROD Zacisze - spotkanie online z Radą Dzielnicy HelenkaDrukuj

  • 05 03 2021
  • 387 czytań

ROD Zacisze na spotkaniu online z Radą Dzielnicy Helenka

 

Przewodniczący Rady Dzielnicy Helenka Marek Skrzypek zaprosił do spotkania online Zarząd ROD Zacisze w celu omówienia współpracy na rok 2021. Na początku została przedstawiona sytuacja i termin wyborów do Rady Dzielnicy. Na spotkaniu została omówiona bieżąca sytuacja epidemiologiczna i związane z tym problemy zorganizowania imprez okolicznościowych dla mieszkańców dzielnicy Helenka jak i dla działkowców ROD Zacisze. Po omówieniu wypadających imprez okolicznościowych i terminów Rada Dzielnicy postanowiła przeznaczyć w zależności od obostrzeń sanitarnych ok 1900zł na współprace z Zarządem ROD Zacisze. Miejmy nadzieje, że sytuacja epidemiologiczna się poprawi i Zarząd ROD Zacisze wspólnie z Radą Dzielnicy zorganizuje wiele akcji upowszechnienia wiedzy o ochronie środowiska oraz kształtowanie aktywnych postaw ekologicznych ukierunkowanej na współpracę z naturą oraz wiele zabaw dla najmłodszych.

PZD - KZ w sprawie zminimalizowania zagrożenia epidemiologicznegoDrukuj

  • 02 03 2021
  • 457 czytań

KOMUNIKAT Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 2 marca 2021 roku w sprawie zminimalizowania zagrożenia epidemiologicznego w działaniach jednostek organizacyjnych PZD

 

KOMUNIKAT

Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców

z dnia 2 marca 2021 roku

 w sprawie zminimalizowania zagrożenia epidemiologicznego w działaniach jednostek organizacyjnych PZD

 

Informacje przekazywane przez władze rządowe, a także doniesienia medialne na temat rozwoju sytuacji epidemiologicznej w Polsce, wskazują na rozpoczęcie trzeciej fali epidemii, której szczyt przewidywany jest na przełom marca i kwietnia. Dodatkowym niepokojącym zagrożeniem są mutacje koronawirusa, które napływają do Polski z różnych stron świata. Dynamiczny charakter epidemii ma odzwierciedlenie w informacjach docierających do Krajowego Zarządu PZD o przypadkach zakażeń wśród działaczy Związku na różnych szczeblach.

Krajowy Zarząd PZD czuje się zobowiązany przypomnieć, że decydując o bieżącej działalności konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Obecnie najlepszą metodą zapobieżenia rozwojowi epidemii jest unikanie bezpośrednich kontaktów, choć całkowite wyeliminowanie ryzyka nie zawsze jest możliwe. Jednak ilekroć jednostka organizacyjna PZD będzie podejmowała decyzję, co do formuły działania, powinna ją rozpatrywać w kontekście bezpieczeństwa osób zaangażowanych w jego realizację. Dodatkowo powinno się uwzględniać strukturę wiekową środowiska działkowców ze względu  na zwiększone ryzyko zachorowania. Dlatego w dalszym ciągu, o ile jest to możliwe, preferowaną formułą działania organów PZD powinny być spotkania zdalne. W przypadku czynności wymagających bezpośrednich kontaktów, należy dążyć do możliwie najdalej idącego ograniczenia osób w nich uczestniczących.

Krajowy Zarząd PZD w celu zminimalizowania zagrożeń dla działkowców  oraz zapewnienia nieprzerwanego funkcjonowania struktur Związku przyjął wiele uchwał, które opublikował w Biuletynie Informacyjnym i wydał wiele komunikatów, które można znaleźć na stronie internetowej PZD. Krajowy Zarząd PZD przypomina również, że nadal obowiązuje uchwała nr 295/2020 Krajowego Zarządu PZD z dnia 15 października 2020 roku w sprawie szczególnych zasad funkcjonowania struktur PZD w związku z obowiązującymi restrykcjami wynikającymi ze stanu epidemii oraz uchwała nr 311/2020 Krajowego Zarządu PZD z dnia 27 października 2020 roku  w sprawie organizacji pracy w biurach jednostek organizacyjnych PZD w związku z obowiązującym stanem epidemii (ze zmianami wprowadzonymi uchwałą nr 326/2020 KZ PZD w dnia 19 listopada 2020 r.) Uchwały te zostały opublikowane w Biuletynie Informacyjnym nr 7/2020.

Krajowy Zarząd PZD wyraża przekonanie, że odpowiedzialne postępowanie i decyzje pozwolą na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania PZD do momentu, gdy warunki zewnętrzne pozwolą na powrót do standardowych metod funkcjonowania. Postępujący stopniowo rozwój programu szczepień daje dziś realną szansę na normalizację. Jednak do tego czasu jednostki organizacyjne PZD powinny zadbać, by starając się utrzymać ciągłość działania PZD i odpowiedniego poziomu obsługi spraw ROD, czynić to w sposób minimalizujący ryzyko dla osób pracujących na rzecz działkowców – działaczy organów i pracowników zatrudnionych w jednostkach PZD.

Krajowy Zarząd

Polskiego Związku Działkowców

Narada Prezesów Luty 2021Drukuj

  • 02 03 2021
  • 445 czytań

Zdalne spotkanie z Prezesami ROD w Zabrzu w dniu 25.02.2021 r.

 

W dniu 25.02.2021 r. Delegatura Rejonowa w Zabrzu zorganizowała kolejną naradę szkoleniową z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość. W dalszym ciągu stan epidemii w kraju nie pozwala spotkać się w tradycyjnej formie, dlatego taki rodzaj spotkania był właściwy do zaistniałej sytuacji.

Podczas spotkania omówiono bardzo wiele ciekawych tematów, które pośrednio lub bezpośrednio dotyczyły wszystkich ogrodów w Zabrzu, a bardzo duża frekwencja osób uczestniczących w zdalnym spotkaniu dodatkowo napawa optymizmem.

Bardzo ważną informacją przekazaną przez Przewodniczącego było to, iż na ostatniej sesji Rady Miasta w dniu 22.02.2021 r. przyjęto niemal jednogłośnie Uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania z budżetu Miasta Zabrze dotacji celowych na dofinansowanie zadań związanych z rozwojem rodzinnych ogrodów działkowych, w szczególności na budowę lub modernizację infrastruktury ogrodowej. To bardzo ważna wiadomość dla zarządów ogrodów, którzy już dziś mogą zaplanować niezbędne prace w infrastrukturze swojego ogrodu.

Przyjęto również do wiadomości sprawy dotyczące walnych zebrań sprawozdawczych bądź konferencji delegatów w 2021 roku. Niezbędne wiadomości, na których należy się opierać są w drodze i niebawem każdy zarząd ogrodu otrzyma „Wytyczne dla zarządów i komisji rewizyjnych ROD do przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych oraz wytyczne do sporządzenia sprawozdań finansowych ROD za rok 2020 i preliminarzy finansowych ROD na rok 2021” opracowane i wydane przez Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców.

kierownik ośrodka szkoleniowego przy delegaturze zorganizowała w dniu 23.02.2021 r. w formie zdalnej szkolenie dla nowych działkowców. Prezesi z 6 ogrodów przesłali niezbędne materiały od nowych działkowców i 16 adeptów sztuki bycia działkowcem odbyło ciekawe szkolenie w tutejszej placówce.

Podano do wiadomości, że ogrody przekazały informacje do firmy FCC w Zabrzu, o które na ostatnim zebraniu zabiegał przewodniczący. Na stronie delegatury zamieszczony został kalkulator, który po podstawieniu odpowiednich liczb z danego ogrodu wyliczy cenę jednostkową dla działkowca. To bardzo ważne w kontekście przygotowywania materiałów na walne zebrania sprawozdawcze odnośnie odpadów.

Na koniec spotkania powołane zostały komisje: mediacji, odznaczeń i inwestycyjnej działających w strukturach zabrzańskich ogrodów.

Opracował: Piotr Witkowski

ROD Przyszłość - Pan Gustaw i jego modeleDrukuj

  • 01 03 2021
  • 690 czytań

Działkowcy z pasją – Pan Gustaw i jego modele

 

Pora na przedstawienie nowej postaci w cyklu „Działkowcy z pasją” a jest nią Pan Augustyn, choć dla wszystkich na ROD „Przyszłość” w Zabrzu gdzie od ponad 30 lat użytkuje działkę jest po porostu Guciem. Przez wiele lat był Viceprezesem ROD mimo że już zrezygnował z pełnienia tej funkcji, nie odmawia pomocy, służy radą nie tylko działkowcom, ale taż nowemu Zarządowi.

Wiele lat pracował jako górnik i jak mówi w każdej pokoleniowej górniczej rodzinie hodowało się kanarki. Dlaczego? Kanarek to nie tylko pięknie wyglądający i śpiewający ptak. Wielu z górników pracujących na „dole” zawdzięcza mu życie. Gdy nie było jeszcze sprzętu do pomiaru metanu zabierano w klatce kanarka. Nie chodziło wcale, żeby swym śpiewem umilał czas pracy. Dzięki obserwacji jego zachowania, można było ocenić czy stężenie metanu jest na niskim poziomie. Gdy ptak śpiewał i podskakiwał w klatce można było spokojnie pracować, natomiast gdy poziom gazu wzrastał kanarek był osowiały a czasami mdlał, to był sygnał dla górników, aby opuścili chodnik. Pan Augustyn przez ok. 20 lat zajmował się hodowlą tych jakże urokliwych ptaków i stał się Mistrzem w 3 kategoriach upierzenia w oddziale w Bytomiu.

Obecnie zrezygnował z hodowli i zajął się innym hobby, a mianowicie składaniem modeli. Zaczęło się niewinnie od pierwszych modeli samolotów, które miały być zabawką dla dzieci. Było ich tyle, że z czasem zaczęły nie mieścić się w korytarzu mieszkania.

Śmiało można stwierdzić, że Panu Augustynowi ta skala nie wystarczała, więc zaczął tworzyć zupełnie coś innego. Autobus czy statek – nie problem dla naszego konstruktora. Modele powstają z zapałek oraz wykałaczek. Widoczny na zdjęciu autobus posiada ruchome koła (na życzenie wnuka) i powstał z niebagatelnej ilości zapałek ok. 1kg.

Zapytałam Pana Augustyna jak długo składał poszczególne modele. Czas jaki został poświęcony na widoczne na zdjęciu egzemplarze to siedem i pół roku.

U-BOOT 96 złożony został w 2 lata, model ma 1,5 m długości, natomiast TITANIC to 2,5 roku. Najbardziej urzekł mnie GALEON Santisima Trinidad, zrobił on na mnie piorunujące wrażenie. Aby podziwiać go w pełniej krasie, Pan Augustyn poświęcił 3,5 roku, aby go złożyć.

Składa się z ok. 2000 części, w jego burcie umieszczonych jest 146 armat na platformach. Co intrygujące olinowanie do wszystkich masztów było składane oddzielnie. Czyli każda pojedynczą linę trzeba było precyzyjnie przepleść.

Swoje modele prezentował na wystawie w 2018 roku, niektóre zdobią świetlicę ROD „Przyszłość”.

Obecnie nasz bohater jest w trakcie składania okrętu wojennego Bismarck, gdzie niektóre elementy będą ruchome.

Modelarstwo uspokaja, uczy cierpliwości a efekty są zachwycające. Ludzie zajmujący się tym hobby z pewnością posiadają talent plastyczny oraz wiedzę techniczną, a przy tym świetnie się bawią co widać po Panu Augustynie.

Tekst: Dominika Wojciechowska Instruktor ds. ogrodniczych

zdjęcia: Piotr Witkowski

Szkolenie nowych działkowców on-lineDrukuj

  • 25 02 2021
  • 603 czytań

Szkolenie nowych działkowców on-line w Delegaturze Zabrze

 

Wychodząc naprzeciw nowym użytkownikom działek w dniu 23.02.2021o godzinie 16:00 odbyło się po raz pierwszy w tym roku szkolenie dla kandydatów i nowych działkowców. Szkolenie to miało zgoła inny wymiar niż dotychczas. W dobie wielu zakazów i ograniczeń związanych z pandemią Ośrodek Szkoleniowy w Delegaturze Zabrze przygotował i przeprowadził szkolenie zdalne. Wszyscy kandydaci podający swój adres e-mail otrzymali zaproszenie link do szkolenia,

W szkoleniu w trybie on-line w formie konferencji uczestniczyło16 nowych działkowców z zabrzańskich ogrodów. W przygotowanej prezentacji szkolenia zostały przedstawione i omówione początki ruchu działkowego w Polsce, działające struktury organizacyjne i obowiązujące akty prawne w Polskim Związku Działkowców. Przedstawiono aktualną sytuację w Związku i poczynania działań ostatnio tj. stanowisko w sprawie projektu o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, zwrócenie się z uwagami do projektu nowelizacji ustawy śmieciowej, korzystanie z ujęć wody to niektóre inicjatywy a wszystko to w obronie działkowców i Związku. Przedstawiono programy jakie PZD realizuje np. tj. otwarty program społecznego rozwoju ROD czy też bioróżnorodność na działce. Omówiono obowiązujące przepisy porządkowe zagospodarowanie działki zgodnie z regulaminem rodzinnego ogrodu działkowego, prawa i obowiązki działkowca, o obowiązku wnoszenia opłat za użytkowanie działki, zasad nabywania i zbywania praw do działki, ochrona roślin i znaczenie ekologicznych upraw. Uczestnicy szkolenia poinformowani zostali o przypadającej w tym roku jubileuszu rocznicy 40 lecia Polskiego Związku Działkowców. Poproszono o przestrzeganie obostrzeń podczas pobytu na działce w ROD w czasie obowiązującego stanu epidemii. Odbiór zaświadczenia o ukończenia szkolenia, regulaminu ROD i broszur, będzie można odebrać w biurze Zarządzie ROD. Na koniec prowadzono ożywioną dyskusję, odpowiadano na zadawane pytania po wyczerpaniu przygotowanego materiału spotkanie zakończono, podziękowano wszystkim za obecność i życzono sukcesów i satysfakcji z korzystania i uprawiania własnej działki.

Marta Pawłowska
Przewodnicząca Rejonowego Ośrodka Szkoleniowego w Zabrzu

Przycinanie drzew i krzewówDrukuj

  • 19 02 2021
  • 567 czytań

Przycinanie drzew i krzewów

 

Już niewiele dzieli nas od początku sezonu działkowego. Wiele prac przygotowawczych i porządkowych po zimie będzie można zacząć na dniach, w tym przycinanie niektórych gatunków drzew i krzewów. Warto się do tego przygotować. Przekonaj się, co należy widzieć o pielęgnacji roślin na wiosnę i niezbędnym sprzęcie. Cięcie gałęzi to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie są do wykonania na wiosnę w ogrodzie. Brak systematycznego przycinania prowadzi do nadmiernego zagęszczenia roślin, większej skłonności do chorób i mniejszej ilości owoców. Dlatego już teraz przygotuj się do tego wiosennego zabiegu ogrodowego.
Kiedy zacząć przycinanie? Termin rozpoczęcia przycinania gałęzi jest wypadkową kilku czynników, przede wszystkim gatunku roślin i temperatur powietrza.
Krzewy ozdobne Odpowiednie i systematyczne przycinanie krzewów ozdobnych pozwala im zachować ładny i efektowny wygląd. Poprawia kondycję roślin i umożliwia im utrzymanie zwartej formy. Ogólna zasada jest taka, że krzewy kwitnące wiosną na pędach zeszłorocznych, przycina się na początku lata, a krzewy kwitnące latem wczesną wiosną. Jedynie niektóre gatunki, mimo iż kwitną wiosną, lepiej przycinać na przedwiośniu. Pierwsze po zimie przycinanie można rozpocząć, gdy rośliny mają już zielone, ale jeszcze nieotwarte pąki. Do tego temperatura w ciągu dnia nie może spadać już poniżej zera. Czyli już nawet w lutym można przycinać popularne hortensje bukietowe, róże czy lawendę wąskolistną.
Krzewy owocowe W przypadku krzewów owocowych przycinanie jest gwarantem owocowania roślin i wydawania obfitych plonów. Wiele gatunków należy ciąć wcześnie, bo już w lutym bądź marcu. Chodzi między innymi o krzewy agrestu, porzeczek, aronii i malin owocujących jesienią.
Drzewa owocowe Kolejna grupa roślin wymagająca przycinania to drzewa owocowe. Tutaj cięcie gałęzi nie tylko sprzyja dobrym plonom, ale także ułatwia zbieranie owoców. Tak jak w przypadku krzewów, termin cięcia zależy od gatunku. Może się odbywać wczesną wiosną (jabłonie, grusze), na początku kwietnia (śliwy, morele, brzoskwinie, nektaryny) bądź latem, po zbiorach (wiśnie, czereśnie).
Uwaga! Nie wszystkie krzewy wymagają przycinania. Magnolii, ostrokrzewów azali czy różaneczników nie powinno się ciąć. Zabiega ten osłabia te gatunki.
Marta Pawłowska
Kierownik szkolenia
PZD Delegatura Zabrze

PZD - KZ w sprawie inwestycji i remontów w ROD w 2021Drukuj

  • 14 02 2021
  • 423 czytań

KOMUNIKAT Krajowego Zarządu PZD z dnia 9 lutego 2021 w sprawie inwestycji i remontów w ROD w 2021 roku ze środków zewnętrznych

 

KOMUNIKAT

Krajowego Zarządu PZD

z dnia 9 lutego 2021

w sprawie inwestycji i remontów w ROD w 2021 roku ze środków zewnętrznych

Krajowy Zarząd PZD przypomina, iż z końcem 2020 roku przestała obowiązywać uchwała nr 92/2020 KZ PZD z dnia 21 kwietnia 2020 r., w sprawie szczególnych zasad realizacji inwestycji i remontów w ROD w 2020 roku w związku ze stanem epidemii.  

Mimo, iż część gmin zabezpieczyła w budżecie na 2021 rok środki na dotacje dla ROD w ramach realizacji zadań inwestycyjn  – remontowych, obecnie żadne walne zebrania nie mogą zostać zwołane, w celu podjęcia uchwały w sprawie realizacji inwestycji lub remontów z wykorzystaniem tych środków. Dlatego też Krajowy Zarząd PZD w dniu 9 lutego br. podjął uchwałę nr 29/2021, w której upoważnił zarządy ROD do występowania z wnioskami i zawierania umów dotyczących wsparcia finansowego przyznawanego w ramach dotacji celowych z budżetu gmin przed uzyskaniem zgody walnego zebrania/konferencji delegatów na realizację inwestycji, w sytuacji gdy terminy naboru wniosków lub terminy zawarcia umów na dotacje celowe upływają przed terminem zebrania. Taka możliwość występuje tylko w przypadku spełnienia łącznie następujących przesłanek:

a)     dotacja celowa z budżetu gminy wynosi co najmniej  50 % wartości zadania ogółem, a brak złożenia wniosku i zawarcia umowy z gminą spowoduje utratę możliwości uzyskania tych środków w 2021 roku.

b)    zarząd ROD posiada pozostałe zgromadzone środki własne na realizację zadania, a opóźnienie w jego realizacji może narazić ROD na szkodę,

c)     w 2020 roku w ROD nie mogło odbyć się zebranie, na którym winna zostać podjęta uchwała w sprawie realizacji zadania.

Ponadto, uchwała przewiduje sytuację w której konieczne jest rozpoczęcie robót z uwagi na przyznane środki zewnętrzne, przed uchwałą walnego zebrania. Przewidziane zostały jednak specjalne mechanizmy (m.in. opinia komisji rewizyjnej, uchwała zarządu ROD, uchwała OZ PZD, pełna kontrola przez OZ PZD), które mają chronić środki działkowców przed pochopnym dysponowaniem i wydatkowaniem przez zarządy ROD.

Krajowy Zarząd PZD zaznacza, iż realizacja zadania przed podjęciem uchwały przez walne zebranie jest możliwa tylko i wyłącznie, gdy ogród otrzymał co najmniej 50% środków z gminy, posiada pozostałe środki na Funduszu Rozwoju ROD i nie mógł z powodów epidemicznych odbyć walnego zebrania w 2020 roku. W pozostałych sytuacjach zarząd ROD musi powstrzymać się z zadaniami inwestycyjno – remontowymi do czasu zwołania walnego zebrania. Powyższe ograniczenie podyktowane jest tym, aby zarządy ROD nie nadużywały danego im uprawnienia i przy dotacjach gminnych na poziomie 10 – 30 tys. zł nie znajdowały usprawiedliwienia do realizacji zadań o znacznej wartości np. 5-krotnie przewyższających wartość uzyskanej dotacji bez wyrażenia woli wydatkowania środków na ten cel przez walne zebranie.

Krajowy Zarząd

Polskiego Związku Działkowców

Warszawa, dnia 9 lutego 2021 r.

624,713 unikalne wizyty