Galeria Losowe

Informator

Informator działkowca

Mój Ogródek

Informator działkowca

Porady - Pomoc

Informator działkowca

Szkolenia nowych działkowców 2025

Informator działkowca

Przetargi 2025

Przetargi

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów z Zabrza

Konkurs fotograficzny Rzeźby RoślinneDrukuj

  • 03 03 2022
  • 367 czytań

Konkurs fotograficzny Rzeźby Roślinne

 



Dokumenty - konkurs fotograficzny „Rzeźby Roślinne


Regulamin konkursu fotograficznego Rzeźby Roślinne.    
Karta zgłoszeniowa konkursu fotograficznego Rzeźby Roślinne.    

Konkurs fotograficzny Mój super owoc w obiektywieDrukuj

  • 03 03 2022
  • 337 czytań

Konkurs fotograficzny Mój super owoc w obiektywie

 



Dokumenty - konkurs „Mój super owoc w obiektywie


Regulamin konkursu Mój super owoc w obiektywie.    
Karta zgłoszeniowa konkursu Mój super owoc w obiektywie.    

Obniżona taryfa za gaz dla RODDrukuj

  • 01 03 2022
  • 354 czytań

Obniżona taryfa za gaz dla ROD – termin składania wniosków 15 marca 2022r.

 

ROD jako odbiorcy paliw gazowych mają możliwość skorzystania z tzw. ochrony taryfowej wprowadzonej ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Wśród beneficjentów wprowadzonych rozwiązań ustawa wymienia bowiem organizacje pozarządowe, jeżeli zużywają paliwo gazowe na potrzeby działalności pożytku publicznego.

Polski Związek Działkowców jako stowarzyszenie ogrodowe, zaliczany jest do kategorii organizacji pozarządowych. Tym samym ROD będące jednostkami organizacyjnymi PZD, są uprawnione do skorzystania z ochrony taryfowej.

Objęcie obniżoną stawką za gaz nie następuje jednak automatycznie. Konieczne jest złożenie oświadczenia.  

Istnieje możliwość uzyskania obniżki stawki wstecznie - od 1 stycznia 2022r.

 Aby to nastąpiło oświadczenie należy złożyć do 15 marca 2022.  

Złożenie oświadczenia po 15 marca 2022r. spowoduje, że korzystna taryfa zadziała tylko do przodu, tj.  od dnia następującego po złożeniu oświadczenia.

Oświadczenie dostępne jest pod adresem https://ebok.pgnig.pl/ochrona-taryfowa

Wniosek można złożyć drogą elektroniczną, co wymaga jednak posłużenia się podpisem elektronicznym, lub – po wydrukowaniu i podpisaniu – w wersji papierowej. 

Podpisując oświadczenie pamiętajmy o zachowaniu zasad reprezentacji wynikających ze Statutu PZD. 

Dodatkowe informacje dostępne są również pod adresami: 

Ustawa o ochronie odbiorców gazu - Portal korporacyjny (pgnig.pl)

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu – pytania i odpowiedzi - Ministerstwo Aktywów Państwowych - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

 Biuro Prawne PZD

Podatek od sprzedaży ogródka działkowego RODDrukuj

  • 01 03 2022
  • 611 czytań

Podatek od sprzedaży ogródka działkowego ROD — najważniejsze informacje

 

Osoby, które mieszkają w ośrodkach miejskich, często dzierżawią niewielkie grunty do celów rekreacyjnych. Tereny te należą do obszaru rodzinnych ogrodów działkowych (ROD), które mogą być własnością Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub stowarzyszeń ogrodowych. Ze względu na wyjątkowy charakter prawny tej ziemi, wątpliwości wzbudza podatek od sprzedaży ogródka działkowego ROD. Co stanowi prawo? Kogo dotyczy ta opłata? Jakie są zasady płatności?

O czym należy wiedzieć, sprzedając ogródek działkowy? | Foto: Dariush M / Shutterstock
  • Działkowiec podlega ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli osiągnie dochód ze sprzedaży przedmiotów z ogródka
  • Umowa przeniesienia praw do działki, ze względu na rzeczy, które się tam znajdują, ma charakter umowy sprzedaży i podlega ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych
  • Kupujący ma obowiązek zapłacenia tego podatku w ciągu 14 dni od sporządzenia dokumentu sprzedaży

Działka ogrodowa to ziemia, którą można nabyć w postaci umowy dzierżawy na terenie ROD, a służyć ma różnym potrzebom społeczeństwa, np. wypoczynkowi, integracji rodzin, emerytów oraz osób niepełnosprawnych, a także ochronie środowiska. Funkcjonowanie tego typu działalności reguluje Ustawa z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Ten akt prawny określa prawo do nabycia i zasady użytkowania tych gruntów. Działkowiec może działkę zbyć, co wiąże się z kwestią, taką jak podatek od sprzedaży ogródka działkowego ROD.

Działka ogrodowa — procedura nabycia

Działkę może wydzierżawić pełnoletnia osoba fizyczna na podstawie umowy dzierżawy działkowej. Na podstawie tego porozumienia działkowiec otrzymuje od stowarzyszenia ogrodowego do użytkowania działkę na czas nieoznaczony. Nabywca ma prawo do pobierania pożytków z tego gruntu, a także zobowiązuje się do korzystania z działki, zgodnie z jej przeznaczeniem. Podczas użytkowania działki można na niej dokonywać nasadzeń drzew, kwiatów oraz warzyw. Ponadto wolno wyposażyć ogródek w budynki oraz urządzenia. Wszelkie przedmioty oraz rośliny na tej ziemi finansowane przez działkowca są jego własnością.

Działka ogrodowa — warunki sprzedaży

Dzierżawca gruntu, który należy do rodzinnych ogródków działkowych, może dokonać czynności, jaką jest przeniesienie praw do działki. Oznacza to, że może zbyć prawa i obowiązki do tego gruntu. Warunki, które trzeba spełnić, to podpisanie umowy z osobą pełnoletnią, a także podpisy na tym dokumencie muszą być notarialnie poświadczone. Czynność ta dojdzie do skutku, gdy zatwierdzi ją stowarzyszenie ogrodowe. Działkowiec, który poczynił na działce ulepszenia, ma prawo do wynagrodzenia z tego tytułu, które powinno być określone we wspomnianej umowie.

Podatek od sprzedaży ogródka działkowego ROD — wykładnia prawa

Gdy dzierżawca zdecyduje się na przeniesienie praw do działki, należy wziąć pod uwagę podatek od sprzedaży ogródka działkowego ROD. Wykładnia prawa stanowi, że opłata w przypadku ogródka działkowego zależy od prawa własności do rzeczy, a nie od gruntu. Jest to wyjątek od prawnej zasady, która głosi, iż do części składowych gruntu wchodzą także przedmioty trwale z gruntem związane, np. budynki, drzewa itp. W związku z tym działkowiec w drodze umowy sprzedaje przedmioty, w które wyposażył ogródek działkowy, czyli altanki ogrodowe, budynki, różne urządzenia oraz nasadzenia. Do tej kwestii odniósł się Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z dnia 6 kwietnia 2017 r. (sygn. II FSK 3660/16). Podobnie zinterpretował tę sytuację Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 13 listopada 2020 r. (sygn. 0115-KDWT.4011.91.2020.2.MK).

Podatek od sprzedaży ogródka działkowego ROD — podatek PIT

W sytuacji odpłatnego zbycia rzeczy dotychczasowego, dzierżawcę obowiązują przepisy o podatku PIT od uzyskanego przychodu. Oznacza to, że działkowiec będzie podlegał ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdy osiągnie dochód ze sprzedaży przedmiotów z ogródka. Jeżeli wykaże w umowie z nabywcą wartość równą kwocie poniesionych kosztów na ulepszenie działki, nie obowiązuje go ta płatność. Dodatkowe obostrzenie prawne stanowi, że takie zbycie musi nastąpić również poza działalnością gospodarczą. Natomiast w przypadku uzyskania dochodu, czyli działkowiec, gdy wniósł wkład finansowy na modernizację działki (np. wymienił ogrodzenie, postawił budynek, posadził drzewa), to powinien uiścić podatek od sprzedaży ogródka działkowego ROD. Z tego obowiązku zwalniają go przepisy, gdy zbywa się działkę w czasie 6 miesięcy od nabycia, licząc od końca miesiąca, w którym stał się posiadaczem praw dzierżawy tego gruntu.

Podatek od sprzedaży ogródka działkowego — podatek od czynności cywilnoprawnych +Umowa przeniesienia praw do działki, ze względu na znajdujące się tam rzeczy, ma charakter umowy sprzedaży. W związku z tym podlega ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Kupujący musi zapłacić ten podatek od sprzedaży ogródka działkowego ROD, obowiązek leży na nim od chwili zawarcia umowy. Nie należy czekać na zatwierdzenie dokumentu przez stowarzyszenie ogrodowe, ponieważ trzeba zapłacić należność w terminie 14 dni od jego sporządzenia. Nowy dzierżawca składa formularz PCC-3 oraz opłatę w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na jego miejsce zamieszkania. Ten podatek oblicza się na podstawie wartości rynkowej rzeczy lub praw majątkowych. Wysokość tej opłaty zazwyczaj wynosi 2 proc. od wspomnianych przedmiotów, jednak w zależności od interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, można spotkać się z podatkiem w wysokości 1 proc. Dlatego też najlepiej zasięgnąć opinii urzędników skarbowych przed zapłatą tej należności. Podatek od sprzedaży ogródka działkowego ROD jest związany nie z użytkowanym gruntem, który pozostaje własnością, np. stowarzyszenia ogrodowego, a z przedmiotami, które tam się znajdują. Dzierżawca może dokonywać ulepszeń użytkowanego terenu poprzez postawienie budynków, zakup urządzeń i dokonanie nasadzeń. W związku z prawem własności działkowca do tych rzeczy, podczas przeniesienia praw do działki obowiązują opłaty skarbowe, takie jak podatek dochodowy oraz podatek od czynności cywilnoprawnych. Z pierwszego typu dotychczasowy dzierżawca może być zwolniony, natomiast do zapłaty drugiej należności jest zobowiązany kupujący.

Business Insider Polsk

Narada Prezesów Luty 2022Drukuj

  • 01 03 2022
  • 372 czytań

Narada szkoleniowa Prezesów i Skarbników ROD w Zabrzu

 

W dniu 24.02.2022 r. Delegatura Rejonowa w Zabrzu wypełniając uchwałę nr. 40/2022 Krajowego Zarządu PZD z dnia 1 lutego zorganizowała naradę szkoleniową prezesów i skarbników. Przewodniczący Delegatury Rejonowej PZD Leszek Bucki przywitał wszystkich uczestników zebrania. Głównym tematem szkolenia, były zasady rozliczenia wynagrodzeń w Polskim Związku Działkowców z wprowadzeniem tz. „Polski Ład”. Kierownik Ośrodka Finansowo Księgowego w Zabrzu Pani Marzena Witkowska omówiła zasady rozliczania wynagrodzeń za czynności wykonywane w związku z wykonywana funkcją w ROD, przedstawiła zasady rozliczenia oraz wzór uchwały świadczeń i nagród. Istotną rolą skarbników będzie dopilnowanie faktu, aby odprowadzić składkę zdrowotną od osób powołanych tj. osoby dokooptowane do zarządu lub komisji rewizyjnej w trakcie kadencji, powołane komisje w ogrodzie, powołane organy komisaryczne, SSI na ogrodzie.

Omawiane były również sprawy dotyczące zamknięcia roku 2021, przygotowanie preliminarzy na rok 2022 w których zabezpieczone będą środki finansowe na realizacje zadań wynikających z planu pracy na dany rok – zgodnie z obowiązującymi przepisami i Zakładowym Planem Kont w PZD. Z uwagi na zbliżającą się kampanię WZ/KD przedstawiono zasady ich przeprowadzenia oraz rolę jaką mają do spełnienia w tym zakresie prezesi oraz skarbnicy. Chodzi tu przede wszystkim o dokładne wyliczenie opłaty ogrodowej, opłaty wodnej, energetycznej oraz śmieci. Przekazana została wszystkim uczestnikom spotkania treść podjętej Uchwały nr 1/XII/2021 Krajowe Rady PZD w sprawie wysokości i podziału składki członkowskiej w PZD w 2022 roku oraz Uchwałę nr 2/XII/2021 Krajowej Rady PZD w sprawie określenia zasad partycypacji ROD w finansowaniu kosztów ponoszonych przez PZD w związku z działalnością jednostki krajowej i jednostek terenowych na rzecz rodzinnych ogrodów działkowych w 2022 roku. Na zakończenie Przewodniczący Delegatury odniósł się do spraw inwestycyjnych - do programu wsparcia Urzędu Marszałkowskiego, dotacji celowej Urzędu Miasta Zabrze oraz programu wsparcia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Opracował Piotr Witkowski

KZ PZD w sprawie realizacji zadań inwestycyjnych w ROD przy wsparciu sektora finansów publicznychDrukuj

  • 25 02 2022
  • 289 czytań

KOMUNIKAT KRAJOWEGO ZARZĄDU POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW z dnia 25 lutego 2022 r. w sprawie realizacji zadań inwestycyjnych i remontowych w ROD w 2022 roku przy wsparciu od podmiotów zaliczanych do sektora finansów publicznych

 

KOMUNIKAT KRAJOWEGO ZARZĄDU

POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW

z dnia 25 lutego 2022 r.

w sprawie realizacji zadań inwestycyjnych i remontowych w ROD w 2022 roku przy wsparciu od podmiotów zaliczanych do sektora finansów publicznych 

W ostatnim czasie do Krajowego Zarządu PZD dociera wiele informacji przekazywanych przez Zarządy ROD, iż znaczna część programów wsparcia finansowego kierowanego do ROD ze środków zewnętrznych przewiduje konieczność złożenia wniosku o dotację w terminie poprzedzającym odbycie Walnego Zebrania w ROD.

Jednym z priorytetowych zadań Polskiego Związku Działkowców jest oczywiście rozwój rodzinnych ogrodów działkowych, poprzez podejmowanie działań zmierzających do tworzenia nowych ROD, ale i remonty i modernizację już istniejących. Wiele z tych zadań jest realizowanych przy wsparciu podmiotów zaliczanych do sektora finansów publicznych, w szczególności dotacji od jednostek samorządu terytorialnego.

Aby nie zamykać ogrodom możliwości skorzystania ze środków zewnętrznych, Krajowy Zarząd PZD w dniu 24 lutego 2022 roku podjął uchwałę w sprawie realizacji zadań inwestycyjnych i remontowych w ROD w 2022 roku przy wsparciu od podmiotów zaliczanych do sektora finansów publicznych. Krajowy Zarząd PZD na mocy tej uchwały upoważnił Zarządy ROD do składania wniosków i podpisywania umów o dotacje celowe przed uzyskaniem zgody WZ/KD na realizację zadania inwestycyjnego lub remontowego w ROD.

Podkreślić jednak należy, że z powyższej możliwości mogą skorzystać jedynie te Zarządy ROD, które spełniają łącznie wymienione w niniejszej uchwale przesłanki, tj.: dysponują własnymi środkami w kwocie, która w połączeniu z dotacją, pozwoli na sfinansowanie zadnia oraz brak złożenia wniosku lub zawarcia umowy o dotację przed WZ/KD w 2022 r. spowoduje utratę możliwości jej uzyskania.

Podkreślić należy, iż uchwała Zarządu ROD winna wskazywać: zakres zadania, sposób i termin wykonania zadania, przewidywany koszt wykonania zadania (kosztorys inwestorski) oraz źródła finansowania, w tym wysokość przyznanej dotacji celowej. Ponadto podjęcie takiej uchwały powinno być również poprzedzone uzyskaniem pozytywnej opinii komisji rewizyjnej ROD. Przed podpisaniem umowy na dotację celową, Zarząd ROD zobowiązany jest przedstawić OZ PZD dokumenty poświadczające spełnienie ww. przesłanek. W przypadku zakończenia zadania realizowanego na podstawie takiej uchwały, Zarządu ROD zobowiązany jest do przedstawienia stosownej informacji na najbliższym WZ/KD.

Rozwiązanie to ma służyć zabezpieczeniu działkowców przez zbyt pochopnym dysponowaniem i wydatkowaniem środków oraz zaciąganiem zobowiązań inwestycyjnych przez Zarządy ROD.

Cala treść uchwały zostanie zamieszczona w najnowszym wydaniu Aktualności Związkowych. 

To bardzo ważna inicjatywa, gdyż jak wynika chociażby z badania przeprowadzonego w zakresie otrzymanego w 2021 r. wsparcia finansowego ze środków zewnętrznych – 613 ogrodów uzyskało pomoc finansową ze środków zewnętrznych na kwotę łączną 10 332 420,72 zł.

Krajowy Zarząd

Polskiego Związku Działkowców

Wytyczne dla zarządów i komisji rewizyjnych ROD w sprawie walnych zebrań 2022Drukuj

  • 25 02 2022
  • 355 czytań

Wytyczne dla zarządów i komisji rewizyjnych ROD w sprawie przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych i konferencji delegatów w roku 2022

 

Zbliża się okres walnych zebrań w rodzinnych ogrodach dziadkowych. KZ PZD Uchwałą nr 46/2022 przyjął wytyczne dla zarządów i komisji rewizyjnych ROD określające zasady odbywania walnych zebrań w 2022 roku. Broszura zawierająca te zalecenia oraz wzory druków niezbędnych do przeprowadzenia walnych zebrań została rozesłana do każdego ROD w dwóch egzemplarzach. W broszurze znalazły się także wytyczne do sporządzania sprawozdań finansowych ROD za 2021 rok i preliminarzy na rok 2022 wraz ze wzorami druków.

Krajowy Zarząd PZD zwraca się do zarządów ogrodów o pilne podjęcie przygotowań do walnych zebrań/konferencji delegatów. Ze względu na sytuację pandemiczną KZ Związku na bieżąco śledzi komunikaty rządowe. Dlatego termin rozpoczęcia WZ/KD zostanie określony w odrębnej uchwale i będzie uwzględniał obowiązujące obostrzenia sanitarne.

Wcześniejsze przygotowanie
• sprawozdania z działalności zarządu za 2021,
• sprawozdania finansowego za 2021,
• planu pracy na 2022,
• preliminarza finansowego na 2022,
• kalkulacji opłaty ogrodowej na bieżący rok,

pozwoli przeprowadzić WZ niezwłocznie po ogłoszeniu przez KZ PZD terminu ich rozpoczęcia.

Szczególnie ważne jest zaplanowanie inwestycji i remontów oraz określenie przewidywanego kosztu zadań. Należy także sprawdzić, czy możliwe jest wsparcie finansowe ze strony samorządu lokalnego.

Broszura rozesłana do zarządów ROD zawiera szczegółowe instrukcje i zalecenia dla zarządów, które pomogą sprawnie i zgodnie ze statutem PZD przygotować się i przeprowadzić walne zebranie lub konferencję delegatów.

Kolejne rozdziały opracowania dotyczą

• zadań zarządu ROD przed WZ,
• warunków zwołania w ROD konferencji delegatów,
• zadań zarządu w trakcie WZ/KD
• zadań statutowych komisji rewizyjnej ROD,
• warunków kooptacji członków do organów ROD i wyborów
• uzupełniających,
• zadań zarządu ROD po WZ/KD,
• zaleceń i porad dla walnych zebrań i konferencji delegatów.

Zgodnie z przyjętymi wytycznymi ogrody, które – wbrew statutowemu obowiązkowi- nie odbyły w 2021 roku walnych zebrań lub konferencji delegatów, podczas tegorocznych WZ/KD muszą wykonać zaległe obowiązki i przyjąć dokumenty za poprzednie lata.

Krajowy Zarząd

Polskiego Związku Działkowców

662,945 unikalne wizyty