Galeria Losowe

Informator

Informator działkowca

Mój Ogródek

Informator działkowca

Porady - Pomoc

Informator działkowca

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów z Zabrza

Przetargi 2024

Przetargi

Spotkanie zespołu do obsługi walnych zebrań sprawozdawczychDrukuj

  • 15 07 2021
  • 321 czytań

Spotkanie zespołu do obsługi walnych zebrań sprawozdawczych

 

W dniu 12.07.2021 r. w Delegaturze Rejonowej w Zabrzu odbyło się spotkanie szkoleniowe powołany zespół do obsługi walnych zebrań sprawozdawczych (konferencji delegatów) które odbędą się w 2021 roku.

Na wstępie Przewodniczący Delegatury przedstawił „Stanowisko Krajowej Rady PZD z dnia 28.06.2021 r. w sprawie kampanii walnych zebrań sprawozdawczych ROD w 2021 roku”, w którym mowa jest m.in. o przesunięciu terminu odbywania walnych zebrań (konferencji delegatów) w ROD w 2021 roku do 31.08.2021 r. Przewodniczący poprosił obsługujących by po otwarciu zebrania zabrali głos w związku z obchodzonym jubileuszem 40 – lecia PZD i przedstawili zgromadzonym historię, działania oraz dokonania Związku w minionym okresie, podkreślając metody umacniania życia rodzinnego i społecznego.

Podczas spotkania skupiono się nad najważniejszymi punktami zawartymi w „Wytycznych dla Zarządów i Komisji Rewizyjnych ROD do przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w 2021 roku oraz wytyczne do sporządzenia sprawozdań finansowych ROD za rok 2020 i preliminarzy finansowych ROD na rok 2021” wydanych przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców. To bardzo ważne materiały, które każdy ogród otrzymał i każdy Zarząd powinien na nich się wzorować. Przewodniczący Delegatury Rejonowej w Zabrzu – Leszek Bucki wskazał ważne aspekty, na które muszą zwrócić uwagę obsługujący zebranie. Poprosił cały zespół, aby każdy przygotował notatkę ze swojego zebrania w którym będzie uczestniczył.

Zwrócono również uwagę na projekty przygotowanych uchwał do podjęcia na walnym zebraniu, tj. realizacji zadania inwestycyjnego przez ogród, uchwały dotyczącej opłaty ogrodowej, która w tym roku została zmieniona i doprecyzowana w poszczególne składniki, opłaty wodnej, opłaty energetycznej czy opłaty za wywóz śmieci z terenu ROD. Wszystkie przedstawione projekty uchwał, muszą być poparte stosownymi wyliczeniami części składowych wszystkich opłat. To będzie bardzo pomocne względem pytań działkowców którzy mogą dociekać dlaczego ich wysokość jest taka a nie inna.

Nie zabrakło wśród zebranych osób ciekawych pytań i wymiany doświadczeń z lat ubiegłych oraz merytorycznych wskazówek do sprawnego przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych (konferencji delegatów) w 2021 roku dla nowych członków zespołu obsługującego.

Wszystkim uczestnikom narady szkoleniowej został przedstawiony harmonogram i terminy w których ogrodach będą uczestniczyć w walnych zebraniach sprawozdawczych (konferencjach delegatów).

Na zakończenie prowadzący życzył wszystkim uczestnikom powodzenia podczas trwania walnych zebrań sprawozdawczych na zabrzańskich ogrodach. 

Opracował: Piotr Witkowski

VII posiedzenie Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego PZDDrukuj

  • 15 07 2021
  • 338 czytań

VII posiedzenie Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego PZD

 

W bieżącym roku przypada 40-lecie Polskiego Związku Działkowców. Jubileusz szczególnie ważny dla całej społeczności działkowej, ponieważ dzięki pojętym działaniom w 1981 roku usamodzielnił się ruch działkowy w Polsce.

W dniu 10 lipca br. odbyło się uroczyste VII posiedzenie Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego PZD, zwołane z okazji tego zacnego jubileuszu.
Obrady rozpoczął I Wiceprezes Okręgu Śląskiego PZD Pan Leszek Bucki, który w swoim referacie przypomniał zebranym o wydarzeniach, które zapoczątkowały powstanie Polskiego Związku Działkowców. Podkreślił rolę Rodzinnych Ogrodów Działkowych jako ostoję bogactwa bioróżnorodności, zielonych płuc w miastach. Na zakończenie podziękował działaczom za trud włożony w tworzenie i obronę ROD.

 

Następnie głos zabrał Prezydent Miasta Bytom Pan Mariusz Wołosz. Pan prezydent podziękował za zaproszenie na tak ważne wydarzenie. Zaznaczył, że Bytom na długą tradycję związaną z ogrodnictwem działkowym. Dla działkowców ogród to pasja, ale również miejsce wypoczynku. Na ręce I Wiceprezesa wręczył pamiątkową tablice, podziękował za dotychczasową współprace oraz życzył dalszych sukcesów i jubileuszy PZD.

Głos zabrał również członek Krajowej Rady PZD oraz Zarządu Pan Piotr Gadzikowski. W imieniu Prezesa PZD Pan Eugeniusza Kondrackiego  podziękował za zaproszenie, z okazji jubileuszu 40-lecia przekazał również życzenia wszelkiej pomyślności i zadowolenia z działki dla wszystkich działkowców.

W swoim przemówieniu podkreślił rolę działkowców i działaczy ze Śląska w tworzeniu i obronie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Poruszył temat odbywania Walnych Zebrań w ogrodach. Zaapelował o ich jak najszybsze odbywanie, ponieważ jedynie dzięki nim działkowcy będą mieli transparentność wszelkich wydatków.

Po słowie wstępu przyjęto porządek obrad oraz wybrano komisję uchwał i wniosków w składzie:

Pan Zbigniew Palian Przewodniczący

Pan Alfons Blachura Sekretarz

Pan Bogusław Hajduga członek.

Podczas posiedzenia zatwierdzono zbiorcze preliminarze ROD za rok 2021 oraz sprawozdanie finansowe ROD za rok 2021, które przedstawiła księgowa Okręgu Śląskiego PZD Pani Honorata Kłosowska.

Pan Mateusz Macianty Dyrektor biura przedstawił warunki wsparcia Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Urzędu Marszałkowskiego. Natomiast mecens Mateusz Kubasiak omówił sytuację Rodzinnych Ogrodów Działkowych w kontekście projektu ustawy z dnia 7 czerwca 2021 o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Przedstawił projekt Stanowiska Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego w Katowicach w w/w sprawie oraz apel do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyjęcie postulatów PZD dotyczących zmian w tej ustawie.

Podczas uroczystości wręczone zostały dyplomy dla członka założyciela oraz z okazji jubileuszu 40-lecia PZD oraz uroczyste akty powołania na Instruktora Okręgowego SSI. Najstarszym ROD obchodzącym Jubileusz powstania wręczono pamiątkowe puchary oraz dyplomy.

Członkowie Okręgowej Rady podczas posiedzenia przyjęli 5 uchwał oraz 1 stanowisko.

D.Wojciechowska

Instruktor ds.ogrodniczych

ROD Zacisze - Akcja PomidorDrukuj

  • 05 07 2021
  • 409 czytań

Akcja Pomidor ROD Zacisze

Delegatura Zabrze zorganizowała przy współpracy „Ogrodnictwo Tomanek” – „Akcje pomidor” przekazując nieodpłatnie sadzonki pomidorów odmiany „adam”.

Zarząd ROD Zacisze przyłączył się do akcji pomidor i przekazał działkowcom sadzonki, tym samym zachęcając ich do bioróżnorodności na swoich grządkach i urozmaicić uprawy na ogródkach działkowych. Akcja cieszyła się pozytywnym odzewem przez działkowców. Zarząd ROD Zacisze życzy udanych plonów.

 

Akcja cieszyła się pozytywnym odzewem przez działkowców. Zarząd ROD Zacisze życzy udanych plonów.

Zarząd ROD Zacisze - Ireneusz Kędzierski

Delegatura Zabrze - Akcja pomidorDrukuj

  • 03 07 2021
  • 377 czytań

Akcja pomidor w delegaturze Zabrze

 

Akcja pomidor zakończona pomyślnie. Po zabrzańsku! Pan Adam Tomanek od 37 lat w Grzybowicach dzielnica Zabrza prowadzi najsłynniejsze zabrzańskie ogrodnictwo. Roślinom poświęcając bardzo dużo czasu, pyszne pomidory, świeża bazylia, sadzonki kwiatów czy sałata. Po sadzonki przyjeżdżają mieszkańcy z różnych stroń śląska. Dzięki zaangażowaniu Pana Wiceprezydenta Krzysztofa Lewandowskiego nadprodukcję sadzonek pomidorów „adam” i „faustyna” w ilości 1200 sztuk przekazano do delegatury.

Sadzonki pomidorów błyskawicznie zostały odebrane przez prezesów rodzinnych ogrodów działkowych, a następnie przekazane nieodpłatnie działkowcom. Akcja pomidor cieszyła się dużym zainteresowaniem. Sos pomidorowy (ketchup) będzie świetnym dodatkiem do grilla serwowanym na obchodach dnia działkowca.  

Opracował Piotr witkowski

Narada Prezesów Czerwiec 2021Drukuj

  • 29 06 2021
  • 371 czytań

Spotkanie szkoleniowe z Prezesami Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Zabrzu z dnia 22.06.2021 r.

 

W dniu 22.06.2021 r. Delegatura Rejonowa w Zabrzu zorganizowała w trybie stacjonarnym naradę szkoleniową. Obostrzenia w kraju zostały na tyle złagodzone, że tradycyjna forma spotkania mogła dojść do skutku. Przewodniczący Delegatury Rejonowej PZD na wstępie przywitał bardzo serdecznie wszystkich zebranych prezesów ogrodów, którzy w komplecie przybyli na naradę szkoleniową.

Spotkanie było okazja do przedstawienia ważnych i aktualnych spraw z życia Związku które w ostatnich tygodniach miały miejsce. Ważną sprawą dla działkowców było spotkanie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w sprawie wypracowanie mechanizmów oraz wprowadzenie takich zmian, które umożliwiałyby działkowcom oraz Zarządom Rodzinnych Ogrodów Działkowych korzystanie ze wsparcie finansowe z programów „Moja woda” mającego na celu ochronę zasobów wodnych oraz „Mój prąd”, którego celem jest rozwój energetyki odnawialnej.

Kolejnym bardzo ważnym tematem jest gospodarka odpadami z terenu ogrodów. Przewodniczący przedstawił „Informacja dla organów ROD i działkowców w sprawie aktualnych i projektowanych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie ROD” oraz APEL Krajowego Zarządu PZD z dnia 22 czerwca 2021 r. do organów ROD i działkowców w sprawie projektu nowelizacji z dnia 7.06.2021 r. ustawy o utrzymaniu

czystości i porządku w gminach. Wspomniał, że w dobrze pojętym interesie ROD i działkowców leży kwestia zmniejszenia ilości opadów komunalnych powstających na terenie ROD. Odnosi się to do wszystkich rodzajów odpadów powstających na terenie ogrodów, a zwłaszcza bioodpadów takich jak: trawa i gałęzie drzew. W tym względzie bardzo ważne jest odpowiednie wykorzystywanie kompostowników, w które musi być wyposażona każda działka w ROD. Podkreślił, że obecna sytuacja „śmieciowa” w ROD jest bardzo poważna i niebezpieczna. Występuje realne zagrożenie związane z masowymi i horrendalnymi podwyżkami opłat za wywóz śmieci z terenów ROD jak również zamiar wprowadzenia przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy „śmieciowej” innych niekorzystnych zmian dla ROD.

Innym bardzo ważnym tematem spotkania była kwestia przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych bądź konferencji delegatów. Poluzowanie obostrzeń, które miały miejsce pozwalają na odbycie tych spotkań na ogrodach. Ogrody powinny mieć przygotowane już wszystkie materiały związane z walnymi zebraniami i dostosować wszystkie aspekty z tym związane w myśl „Wytycznych dla Zarządów i Komisji Rewizyjnych ROD do przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w 2021 roku oraz wytycznych do sporządzenia sprawozdań finansowych ROD za rok 2020 i preliminarzy finansowych ROD na rok 2021”. Każdy Zarząd otrzymał cytowane wytyczne i według nich powinien przygotować dokumenty i zebrać niezbędne materiały i do 31.08.2021 r. przeprowadzić walne zebranie sprawozdawcze.

Opracował: Piotr Witkowski

ROD Zacisze - Wirtualny dzień dziecka 2021Drukuj

  • 28 06 2021
  • 346 czytań

Wirtualny Dzień Dziecka 2021

W czasie pandemii i ograniczeń przez obostrzenia sanitarne jak i zakaz zgromadzeń nie mógł się odbyć tradycyjny dzień dziecka. Zarząd ROD Zacisze i Rada Dzielnicy Helenka postanowili zorganizować Wirtualny Dzień Dziecka 2021.

 

Dzieci w gronie rodzinnym mogły się wykazać wiedzą i zdolnościami na temat „Rodzinnie i ekologicznie – wirtualne spotkanie w gronie rodzinnym” - Quiz wiedzy ekologicznej oraz „Mini uprawa, w czym się da na balkonie i ogrodzie”.

Dzieciaki wraz z rodzicami nadesłali między innymi eko – rymowanki, mówiącą o ochronie środowiska:

„Kto kropli wody nie szanuje ten życie innych marnuje, kto czystą wodę pije ten długo żyje.”

„Nie depcz roślin, sprzątaj las.
Ziemia potrzebuje nas!
Nie strasz zwierząt, nie śmieć już!
Ziemia już umiera tu!
Szanuj wodę, szanuj przyrodę.
Dbaj o Ziemi piękną urodę!”

„Zbieraj śmieci i segreguj, wtedy o nic się już nie bój. Ekologia to nauka niechaj każdy jej posłucha. Bo to bardzo ważna rzecz by świadomość zawsze mieć, że zwierzątka tak jak ludzie nie chcą więcej żyć już w brudzie.”

Metody były dowolne w uprawie bioróżnorodności:
Wszystkim dzieciom zostały wręczone upominki w postaci piłek, gier i zabaw. Nie zabrakło słodyczy dla wszystkich. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za udział i zapraszamy na następny rok.
Galeria
Zdjęcia: Ireneusz Kędzierski

KR PZD - w sprawie projektu nowelizacji ustawy utrzymaniu czystości i porządku w gminachDrukuj

  • 23 06 2021
  • 655 czytań

APEL Krajowego Zarządu PZD z dnia 22 czerwca 2021 r. do organów ROD i działkowców w sprawie projektu nowelizacji z dnia 7.06.2021 r. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

 

APEL

Krajowego Zarządu PZD

z dnia 22 czerwca 2021 r.

do organów ROD i działkowców

w sprawie projektu nowelizacji z dnia 7.06.2021 r.

ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

W chwili obecnej panuje trudna sytuacja związana z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Aktualne zasady związane z wywozem śmieci z terenów ROD powodują wiele problemów, zwłaszcza generują wysokie opłaty za wywóz odpadów. Projektowane zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mogą jeszcze pogorszyć sytuację „śmieciową” w ROD. W szczególności, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada kolejną podwyżkę maksymalnych stawek opłat za śmieci z 61,40 zł na 457,36 zł za pojemnik 1100 litrów (w 2021 r.)

PZD aktywnie zabezpiecza interesy ROD i działkowców w tej sprawie. Na bieżąco monitoruje otoczenie prawne, sytuację w ogrodach, dokonuje ocen i zgłasza kolejne propozycje do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Uważa bowiem, że aktualne zasady i projektowane zmiany w gospodarowaniu odpadami komunalnymi na terenie ROD są krzywdzące i niesprawiedliwe dla ogrodów. W szczególności niezrozumiałe jest odmienne potraktowanie ROD i jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Działkowcy mimo, że zagospodarowują odpady zielone w kompostownikach ogrodowych muszą płacić opłatę za śmieci w pełnej wysokości. Zaś właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych w związku z kompostowaniem bioodpadów zwolnieni są z części opłaty za wywóz śmieci. Brak możliwości skorzystania przez ROD z ww. zwolnienia, jak również rażąco wysokie opłaty za wywóz śmieci powodują, że w chwili obecnej obciążenia związane z ww. opłatą przekraczają możliwości finansowe działkowców, zwłaszcza seniorów i młodych małżeństw z dziećmi. Natomiast dalsze nakładanie na ROD coraz wyższych opłat za śmieci grozi paraliżem finansowym i poważnymi utrudnieniami w funkcjonowaniu ogrodów działkowych.

Dlatego też, Krajowy Zarząd PZD stoi na stanowisku, że w tej sprawie powinny wypowiedzieć się zarządy ROD, komisje rewizyjne ROD oraz działkowcy – kierując informacje, uwagi i propozycje bezpośrednio do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które obecnie pracuje nad nowelizacją z dnia 7.06.2021 r. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Ponadto, w dobrze pojętym interesie ROD i działkowców leży kwestia zmniejszenia ilości opadów komunalnych powstających na terenie ROD. Odnosi się to do wszystkich rodzajów odpadów powstających na terenie ogrodów, a zwłaszcza bioodpadów takich jak: trawa i gałęzie drzew. W tym względzie bardzo ważne jest odpowiednie wykorzystywanie kompostowników, w które musi być wyposażona każda działka w ROD. Wszystkie odpady zielone, które można ponownie wykorzystać powinny być przerabiane na kompost. To samo dotyczy gałęzi drzew, które po zrębkowaniu idealnie nadają się np. jako ściółka pod rabaty lub element ozdobny. Z uwagi na powyższe, zarządy ROD powinny podejmować działania na rzecz wyposażania ROD w rębaki, aby można było przerabiać zwłaszcza grube gałęzie drzew na zrębki, które mogłyby wracać na działkę jako materiał okrywowy.

Krajowy Zarząd PZD przypomina, że rodzinne ogrody działkowe mają wiele celów, również społecznych. Mają również charakter wspólnoty, w której ważną rzeczą jest przestrzeganie zasad współżycia społecznego przez działkowców. W zakresie śmieci, powinno to objawiać się poprzez oszczędne gospodarowanie odpadami komunalnymi, a w szczególności: wyposażanie działki w ROD w kompostownik, racjonalne wytwarzanie odpadów oraz stosowanie się do zasad związanych z prawidłową segregacją śmieci. Z przestrzeganiem przez działkowców zasad związanych ze współżyciem społecznym jest duży problem. Świadczą o tym liczne wystąpienia kierowane do jednostki krajowej (ale i do Okręgów), jak również artykuły w mediach, których z roku na rok jest coraz więcej. Wszystkie struktury PZD wspierają ROD i działkowców w poprawie sytuacji „śmieciowej” w ogrodach. Działania te nie przyniosą jednak oczekiwanego rezultatu, bez odpowiedniej postawy i zaangażowania się ze strony działkowców, od których zależy, na jakich zasadach będzie odbywać się wywóz śmieci z ROD i ile będzie kosztował.

Ponownie podkreślamy, że obecna sytuacja „śmieciowa” w ROD jest bardzo poważna i niebezpieczna. Występuje realne zagrożenie związane z masowymi i horrendalnymi podwyżkami opłat za wywóz śmieci z terenów ROD (zarówno w prywatnym, jak i gminnym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi), jak również zamiarem wprowadzenia przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy „śmieciowej” innych niekorzystnych zmian dla ROD.

Zatem apelujemy do zarządów ROD, komisji rewizyjnych ROD oraz działkowców o bezpośrednie włączenie się w proces legislacyjny dotyczący zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ale również o bardziej przemyślane, z poszanowaniem innych działkowców gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie ogrodów.

Pamiętajmy, że ROD to dobro wspólne wszystkich działkowców. I tylko od nas tak naprawdę zależy, jak ROD będą funkcjonowały, wyglądały i rozwijały się.

Krajowy Zarząd

Polskiego Związku Działkowców

 Warszawa, dnia 22 czerwca 2021 r.

534,835 unikalne wizyty