MPSZOK 2023

MPSZOK

Przetargi 2023

Przetargi

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów z Zabrza

Galeria Losowe

Informator

Informator działkowca

Stanowisko Delegatury - Prawo Budowlane

Stanowisko Delegatury - Prawo Budowlane

TURNIEJ TOWARZYSKIDrukuj

 • 04 05 2023
 • 149 czytań

TURNIEJ TOWARZYSKI

Polski Związek Działkowców Delegatura Rejonowa w Zabrzu zaprasza na turniej towarzyski Tysiąc – gra karciana, której zwycięzcą zostaje osoba, która dzięki sumie punktów zdobytych w poszczególnych rozdaniach, (pięć rozdań) zdobędzie najwięcej punktów.

Turniej odbędzie się w siedzibie Delegatury ul. Matejki 37 41-800 Zabrze w dniu 20 maja (sobota) rozpoczęcie godz. 10:00 dla zwycięzców ufundowano puchary. Zapisy i informacje do dnia 18 maja pod numerem tel. 604 348 473 Leszek Bucki.

Flanca za FlancaDrukuj

 • 02 05 2023
 • 39 czytań

Narada szkoleniowa prezesów w Zabrzu - Kwiecień 2023Drukuj

 • 25 04 2023
 • 168 czytań

Narada szkoleniowa prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Zabrzu

W dniu 20.04.2023r. otwierając naradę szkoleniową prezesów ROD, Przewodniczący Delegatury Rejonowej PZD Pan Leszek Bucki przywitał wszystkich zebranych. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: Pan Czesław Zdechlikiewicz - Kierownik Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu, Pan Tomasz Grochowski – Ornitolog oraz Pani Jolanta Błaszczak w Wydziału Ekologii Urzędu Miasta Zabrze. Na wstępie głos zabrał Pan Czesław Zdechlikiewicz, który swą inspiracją wprowadził zebranych w klimat spotkania, bowiem w ramach projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju” finansowanego z programu „Rozwój Lokalny” współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz Budżetu Państwa, Miasto Zabrze przekaże mieszkańcom 200 budek dla ptaków i 50 domków dla jeży. W najbliższych dniach od Parku 12C w Zabrzu przez Maciejowa po Kończyce odbywać się będą spotkania, na których przedstawiona zostanie idea projektu „Między niebem a ziemią. I polatać, i pojeżeć”. Ogrody działkowe idealnie wpisują się w ten klimat, bo to swoiste „oazy zieleni” lub jak inni nazywają „płuca miasta” i stąd te spotkanie, bo gdzie indziej niż w ogrodach można spotkać przeróżne gatunki ptaków i właśnie te najmniejsze owadożerne ssaki – jeże.

W tym aspekcie wypowiedział się Pan Tomasz Grochowski ornitolog, który od 50 lat obserwuje i bada liczebność ptaków. Pan Tomasz uzmysłowił wszystkim zebranym jak bardzo potrzebna jest nasza pomoc, aby przetrwały te gatunki ptaków które nas otaczają i odwiedzają, od pospolitego wróbla po bardziej atrakcyjne gatunki. Akcja ta ma wielkie znaczenie, bo Zabrze posiada 30 zrzeszonych w PZD ogrodów a to jest bardzo pokaźna przestrzeń do zastosowania przeróżnych możliwości lęgów, aby kolejne pokolenie mogło nacieszyć się jeżykami, sikorami, pleszkami, szpakami, kosami itp.

W tym właśnie celu każdy z prezesów otrzymał budkę lęgową do samodzielnego montażu dla gatunków ptaków które najczęściej odwiedzają nasze ogrody. Pan Tomasz fachowo doradzał, jak zbudować taki domek, jak i gdzie ją umiejscowić oraz jak bezpiecznie doglądać budkę lęgową. Mamy nadzieję, że na każdym ogrodzie znajdzie się taka budka i pozwoli zadomowić się w niej i wychować kolejna ptasia rodzina.  Podczas spotkania swoją ofertę przedstawili również przedstawiciele Marketu OBI w Zabrzu. Uruchomiony program pilotażowy ma zachęcić wszystkich działkowców do zainteresowania się ofertą sklepu, gdzie za pomocą vouchera przypisanego do konkretnego ogrodu i działkowca będzie można zrobić stosowne ogrodowe zakupy.

Przewodniczący Delegatury Rejonowej PZD w Zabrzu przedstawił wniosek w ramach X edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego pn. „Czysty las wokół nas”. Projekt zakłada rozprowadzenie po zabrzańskich dzielnicach 250 szt. fotopułapek, które skutecznie będą mogły walczyć z podrzucaniem śmieci i innych przedmiotów do lasu. Bardzo istotną informacją dla ogrodów było to, iż w tym roku, podobnie jak w poprzedniej edycji na wsparcie ROD, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach przeznaczył z budżetu województwa łącznie 1,5 mln zł. Rodzinne Ogrody Działkowe to w praktyce wypoczynek wśród zieleni, realizacja pasji, ale i również ciężka praca. Dzięki tym środkom te miejsca nie tylko wypięknieją, ale pozwolą zrealizować pomysły, na które dotąd często nie było środków. To wsparcie dla 13 zabrzańskich ogrodów o łącznej kwocie 650 tyś. zł. pozwali, zmienić naszą wspólną przestrzeń, sprawi, że będziemy mogli wypoczywać w otoczeniu przyrody i realizować swoją pasję, jaką jest posiadanie działki w ROD.

Na zakończenie spotkania księgowe OFK przytoczyły i omówiły z prezesami ogrodów rażące błędy znajdujące się w miesięcznych raportach kasowych które trzeba koniecznie wyeliminować dla poprawy pracy na linii zarząd ogrodu – księgowa OFK.

Galeria

Delegatura Zabrze - Piotr Witkowski

Dzień Ziemi 2023 - Działkowcy ROD Zacisze w Zabrzu sadzą drzewaDrukuj

 • 23 04 2023
 • 44 czytań

Dzień Ziemi 2023

- Działkowcy ROD Zacisze w Zabrzu sadzą drzewa

Dzień Ziemi to jedno z najprzyjemniejszych kwietniowych wydarzeń. Spędzanie czasu na łonie natury pozytywnie wpływa na nasz nastrój oraz zdrowie. Działkowcy i Zarząd ROD Zacisze w Zabrzu postanowił wykonać choć drobny wysiłek, żeby podjąć każdy temat dotyczący szeroko rozumianej kondycji konsumpcyjnego społeczeństwa i działań na rzecz poprawy naszego środowiska życia. Ten dzień należy traktować nie tylko jako ideę, ale konkretne działanie, w które można zaangażować również ręce.

Dzień Ziemi był doskonałą okazją do zorganizowania z Nadleśnictwem Brynek, Rada Dzielnicy Helenka akcji promującą ekologię, sadzenia drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego.

Jest to również doskonała okazja upamiętnić ten dzień pamiątkową tabliczką i patrzeć, jak rośnie „DĄB – ROD Zacisze”

Zarząd ROD Zacisze dziękuje wszystkim działkowcom za zaangażowanie w akcję i troskę o nasze środowisko. Każdy z nas ma wpływ na dobrostan Ziemi.

Galeria

Prezes Zarządu - Ireneusz Kędzierski

Śląski Urząd Marszałkowski dofinansowuje inwestycje w Zabrzańskich RODDrukuj

 • 19 04 2023
 • 97 czytań

Śląski Urząd Marszałkowski dofinansowuje inwestycje w Zabrzańskich ROD

Kolejne Rodzinne Ogrody Działkowe otrzymały dofinansowanie ze Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. 5 kwietnia ukazała się lista rankingowa I naboru na dofinansowanie inwestycji na terenach ROD.

Podobnie jak w poprzednich edycjach kwota wsparcia z budżetu województwa śląskiego wyniosła 1,5 mln zł. Rodzinne Ogrody działkowe do 28 lutego mogły składać wnioski na inwestycje na terenach ogólnych m.in. budowy i modernizacji alej ogrodowych wraz z odwodnieniem, zbiorników wody. Rozpatrywane był one na podstawie procedury pozyskania środków budżetu województwa na podstawie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Dofinansowanie na zasadach refundacji, przyznawane jest w pierwszej kolejności ROD, których wnioski zdobyły największa ilości punktów.

Niezmiernie cieszy fakt, iż na liście znalazło się 13 Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Delegatury Zabrze, a są to:

ROD „Słoneczne Wzgórze” w Zabrzu, ROD „WIŚNIA” w Zabrzu, ROD „1000-lecia” w Zabrzu, ROD im. M.C. Skłodowskiej w Zabrzu, ROD „Wypoczynek” w Zabrzu, ROD „Przyszłość” w Zabrzu, ROD „Zacisze” w Zabrzu, ROD „SZAROTKA” w Zabrzu, ROD „IRYS” w Zabrzu, ROD „SŁOŃCE” w Zabrzu, ROD „Webera” w Zabrzu, ROD „Biała Róża” w Zabrzu, ROD „Kaprys” w Zabrzu.

Łącznie ROD otrzymały dofinasowanie w kwocie 650 000,00 zł.

Pozyskane fundusze pozwolą przeprowadzić kosztowne inwestycje m.in. utwardzenie alei ogrodowych czy odwodnienia terenu.

Wszystkim Zarządom serdecznie gratulujemy!

Delegatura Zabrze

Zarząd ROD Zacisze w Zabrzu w akcji "Wielkie sprzątanie dzielnicy Helenka"Drukuj

 • 15 04 2023
 • 46 czytań

Zarząd ROD Zacisze w Zabrzu w akcji „Wielkie sprzątanie dzielnicy Helenka”

Dziękujemy wszystkim aktywnie biorącym udział w akcji „Wielkie sprzątanie dzielnicy Helenka”. To już piąte sprzątanie jak co roku w naszej dzielnicy z udziałem działkowców ROD Zacisze z małą przerwą w związku z epidemią korona wirusa.  Martwiliśmy się o powodzenie akcji i frekwencję, na szczęście udało się! Na akcji było przynajmniej dwadzieścia osób. Zarząd ROD Zacisze zapewnił worki na odpady, rękawice oraz oczywiście dobry humor i chęci :)

W akcji „Wielkie sprzątanie dzielnicy Helenka” nie chodzi jedynie o wysprzątanie zaśmieconych miejsc (choć jest to priorytet), ale także o integrację lokalnych społeczności, zwiększenie poczucia odpowiedzialności za otoczenie, a także rozpowszechnianie informacji na temat prawidłowej segregacji. Akcja była bowiem okazją do rozmowy i wymiany doświadczeń na tematy ekologiczne i nie tylko, niewątpliwie jest to duży sukces pod względem uporządkowania danych terenów.

Mimo rosnącej świadomości działkowców ROD Zacisze i mieszkańców nadal pozostaje wiele do zrobienia, zarówno jeśli chodzi o prawidłową segregację odpadów, jak i o to jakich odpadów nie należy wyrzucać do kontenera np. elektrośmieci, opon, rzeczy wielkogabarytowych czy gruzu. Osobną kwestią jest zaśmiecanie miejsc publicznych, okolicznych terenów leśnych na które nie ma żadnego usprawiedliwienia.

Uzbieraliśmy ok 50 worków 120l opony i odpady wielkogabarytowe, po akcji wszystkich uczestników poczęstowano pieczoną kiełbaską oraz ciepłą kawą i herbatą.

Zarząd ROD Zacisze dziękuje bardzo wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i pracę nad pięknem terenów zielonych przy działkach ROD Zacisze i dzielnicy Helenka w Zabrzu. Podziękowania dla działkowców z działek 19, 27, 42, 72, 78, 80, 92, 114, 127, 190, 263.

Prezes Zarządu - Ireneusz Kędzierski

Wielkanoc 2023Drukuj

 • 07 04 2023
 • 85 czytań
349,737 unikalne wizyty