MPSZOK

MPSZOK

Przetargi

Przetargi

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów

Stanowiska Delegatury Zabrze i Ogrodów z Zabrza

Galeria Losowe

Informator

Informator działkowca

Stanowisko Delegatury - Prawo Budowlane

Stanowisko Delegatury - Prawo Budowlane

Budżet partycypacyjny 2021Drukuj

 • 08 10 2021
 • 22 czytań

Delegatura Zabrze
Pomóżmy w głosowaniu, oddaj głos. Zachęć rodzinę i znajomych.:


P0054 Głosuj

ROD Mostostal i Słońce w Zabrzu — Przedmiotem projektu jest montaż latarni solarnych w ogrodach działkowych

Opis: Efektem realizacji powyższego projektu będzie zwiększenie bezpieczeństwa i poprawa estetyki oraz umożliwienie wieczornych spacerów na terenie ogrodów działkowych.


Strona do głosowania

XXV edycja konkursu "Zielone Zabrze"Drukuj

 • 04 10 2021
 • 69 czytań

Jubileuszowa XXV edycja konkursu „Zielone Zabrze”.

 

Za nami jubileuszowa XXV edycja konkursu „Zielone Zabrze”.  Finał odbył się 30 września 2021 tradycyjnie w restauracji „Pod Kasztanami” w Zabrzu. Uczestnicy konkursu startować mogli w niżej wymienionych kategoriach: najpiękniejszy balkon, ogród przydomowy, zieleniec na osiedlu mieszkaniowym, zieleniec przed zakładem pracy, ogródek działkowy, rodzinny ogród działkowy.

Możecie być dumni ze swoich ogrodów, które każdego roku pięknie rozkwitają i swoją malowniczością zdobią nasze miasto – gratulowała uczestnikom konkursu Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Efekty waszej pracy przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego, ale wpływają też na estetykę Zabrza. Wasze ogrody spełniają jednocześnie bardzo pożyteczną i potrzebną rolę społeczną. Dziękuję za zaangażowanie w tym ważnym przedsięwzięciu ekologicznym i kulturalnym – dodała prezydent. - Tym bardziej cieszymy się, że już niedługo takich miejsc w Zabrzu będzie jeszcze więcej, bo wspólnie staramy się, by w Zabrzu powstał kolejny Rodzinny Ogród Działkowy.

I Wiceprezes Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Działkowców w Katowicach, Przewodniczący Delegatury Rejonowej w Zabrzu Leszek Bucki, w imieniu Zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych i Działkowców złożył Pani Prezydent Małgorzacie Mańce- Szulik podziękowanie za wsparcie i życzliwość. Gratulujemy i życzymy wszystkim laureatom jak najwięcej wyróżnień i radości z uprawiania zielonej własnej przestrzeni.

Opracował Piotr Witkowski

rozstrzygnięcia konkursu krajowego pn. "ROD 40-lecia PZD"Drukuj

 • 24 09 2021
 • 76 czytań

Komunikat Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 24 września 2021 r. w sprawie rozstrzygnięcia konkursu krajowego pn. „ROD 40-lecia PZD”

Krajowy Zarząd ROD Uchwałą nr 182/2021 z dnia 10 czerwca 2021 roku ogłosił  konkurs krajowy pn. „ROD 40-lecia PZD”, a Uchwałą nr 283/2021 z dnia 6 września 2021 roku powołał 9 – osobową komisję konkursową, której przewodniczył członek Krajowego Zarządu PZD – Pan Edwarda Galusa.

Konkurs skierowany był do wszystkich ROD zrzeszonych w PZD, które w swojej działalności przyczyniły się do utrzymania i rozwoju tradycji ogrodów działkowych w Polsce, a także realnie przyczyniły się do promowania znaczenia i roli PZD w społeczeństwie poprzez m.in. wdrażanie Programów PZD.

Do konkursu wpłynęły 54 zgłoszenia z 18 Okręgów PZD. Wszystkie zgłoszenia zaopiniowane zostały przez właściwe Okręgowe Zarządy PZD, które dokonały własnej oceny osiągnięć i działań ROD, ważnych z punktu widzenia OZ PZD i Związku.

Na posiedzeniu w dniu 23 września br., Krajowy Zarząd PZD uchwałą nr 291/2021 rozstrzygnął konkurs krajowy pn. „ROD 40-lecia PZD” i wskazał laureatów oraz wyróżnione w konkursie ogrody.

Uwzględniając przedłożoną i uzasadnioną opinię Komisji Konkursowej, a także uznając szczególne zaangażowanie w kontynuowanie i rozwój tradycji ogrodów działkowych w Polsce oraz wdrażanie celów i realizację zadań Związku, Programów PZD, a także promocję ruchu działkowego i PZD, Krajowy Zarząd PZD przyznał tytuł „ROD 40-Lecia PZD” następującym ogrodom

 1. ROD „Pod Brzozą” w Bydgoszczy (Okręg w Bydgoszczy);
 2. ROD im. Ks. Kazimierza Niesiołowskiego w Pleszewie (Okręg w Kaliszu);
 3. ROD „Przylesie” w Kulowie (Okręg w Legnicy);
 4. ROD „Góra Zabełecka” w Nowym Sączu (Okręg Małopolski);
 5. ROD „ Źródełko” w Oleśnie (Okręg Opolski);
 6. ROD „Prefabet” w Kolbuszowej (Okręg Podkarpacki);
 7. ROD „Aster” w Łomży (Okręg Podlaski);
 8. ROD im. 2 Armii WP w Poznaniu (Okręg w Poznaniu);
 9. ROD „Zacisze” w Zabrzu (Okręg Śląski);
 10. ROD „Zgoda” w Jelczu (Okręg we Wrocławiu);

Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne w wysokości po 4 000 zł, dyplomy, specjalne puchary oraz tablice pamiątkowe.

Krajowy Zarząd PZD przyznał również 20 wyróżnień w konkursie, które otrzymały

 1. ROD „Róża” w Słupcy (Okręg w Kaliszu)
 2. ROD „Kolejarz” w Białogardzie (Okręg w Koszalinie);
 3. ROD „Tulipan” w Bolesławcu (Okręg w Legnicy);
 4. ROD „Relaks” w Łęcznej (Okręg w Lublinie);
 5. ROD „Bursaki” w Lublinie (Okręg w Lublinie);
 6. ROD „Piotruś” Styrzyńcu (Okręg w Lublinie);
 7. ROD „Zimowit” w Łodzi (Okręg Łódzki)
 8. ROD „Senior” w Nowym Sączu (Okręg Małopolski);
 9. ROD „Sady Żoliborskie” w Warszawie (Okręg Mazowiecki);
 10. ROD „Wirnik” w Warszawie (Okręg Mazowiecki);
 11. ROD „Kolejarz” w Kędzierzynie Koźlu (Okręg Opolski);
 12. ROD „Piasta Kołodzieja” w Białymstoku (Okręg Podlaski);
 13. ROD im. Gen. Wł. Sikorskiego w Kwidzynie (Okręg Pomorski);
 14. ROD im. Mjr. Dobrzyckiego w Obornikach Wlkp. (Okręg w Poznaniu);
 15. ROD „Zielony Zakątek” w Nowym Tomyślu (Okręg w Poznaniu);
 16. ROD „Kolejarz” w Słupsku (Okręg w Słupsku);
 17. ROD „Wiśnia” w Zabrzu (Okręg Śląski);
 18. ROD „Kadzielnia” w Kielcach (Okręg Świętokrzyski);
 19. ROD „Pod Dębami” w Miliczu (Okręg we Wrocławiu);
 20. ROD  „Frezja” we Wrocławiu (Okręg we Wrocławiu).

Wyróżnione ROD otrzymają nagrody pieniężne w wysokości po 2 000 zł, dyplomy oraz pamiątkowe puchary.

Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymują dyplomy konkursowe oraz wydawnictwa jubileuszowe.

Krajowy Zarząd PZD przekazuje podziękowania wszystkim zarządom ROD za udział i zaangażowanie w obchody Jubileuszu 40 – lecia PZD, które są szczególną i powtarzalną okazją otrzymania tytułu „ROD 40-lecia PZD”. KZ PZD uznaje, iż dla wszystkim uczestników-niezależnie od wyników konkursu będzie on miał znaczenie dla dalszej działalności i rozwoju ROD. Krajowy Zarząd PZD życzy zarządom ROD dalszych sukcesów. Podziękowanie kierujemy również do Okręgowych Zarządów PZD, które wspomogły zarządy ROD w konkursowych zmaganiach i zaopiniowały indywidualnie każdy wniosek, wyrażając swoją opinie o ogrodzie oraz wskazując jego osiągniecia i zasługi dla Związku.

Krajowy Zarząd PZD

Narada Prezesów Wrzesień 2021Drukuj

 • 24 09 2021
 • 95 czytań

Spotkanie szkoleniowe z Prezesami Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Zabrzu

 

W dniu 21.09.2021 r. Delegatura Rejonowa w Zabrzu zorganizowała kolejną naradę szkoleniową. W spotkaniu uczestniczył Wiceprezes PZD i Prezes Okręgu Śląskiego w Katowicach Pan Józef Noski, Przewodniczący Delegatury Rejonowej Leszek Bucki przywitał bardzo serdecznie wszystkich zebranych prezesów zabrzańskich ogrodów. Na wstępie przedstawił informację o ilości odbytych walnych zebrań sprawozdawczych na terenie Zabrza. Dotychczas odbyło się 29 zebrań, tym samym prawidłowego podejście zarządów do statutowego obowiązku odbycia takich zebrań. Ostatnim ogrodem, które odbędzie takie zebranie to ROD Jaśmin w dniu 26.09.2021 r. Prezes Okręgu Śląskiego PZD w Katowicach w swoim wystąpieniu przekazał wszystkim zebranym najważniejsze informacje związkowe, które mają obecnie miejsce. Informacje dotyczyły ważnego zagadnienia a mianowicie walnych zebrań sprawozdawczych bądź konferencji delegatów ROD w 2021 roku.

Przekazana została informacja z Krajowego Zarządu PZD z dnia 8.09.2021 r. w sprawie przedłużenia terminu odbywania walnych zebrań sprawozdawczych do 30 września 2021 roku. Istotną kwestią w tej sprawie jest fakt, że według danych na 31 sierpnia, 43 ROD podjęły uchwałę o odstąpieniu od zebrań. Tymczasem są to uchwały nieważne, bo w bieżącym roku nie było takiej możliwości (w ubiegłym z powodu pandemii uchwała KZ dopuszczała taką decyzję).  Kolejną sprawą jest bardzo niepokojąca tendencja składanych w ostatnim czasie skarg i zażaleń kierowanych do zarządów i nie tylko. Trzeba koniecznie działać i poruszać się w ramach przepisów i ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, aby nie dawać argumentów osobom, które chcą w ten sposób zbić swój kapitał i zaistnieć w sieci. To oczywiście duża rola zarządów na ogrodzie, które właśnie w zarodku powinny zażegnać powstałe spory i wyjaśniać wszelkie animozje na ogrodzie. Podczas spotkania ogłoszone zostały również wyniki konkursu fotograficznego Okręgowego Zarządu Śląskiego PZD w Katowicach pn. „Dbam o bioróżnorodność na mojej działce”. W tej kategorii ogrody w Zabrzu przedstawiły się z jak najlepszej strony. I tak - I miejsce zajęła działka w ROD „M.C. Skłodowskiej”, III miejsce działka w ROD „Wiśnia” oraz wyróżniona działka w ROD „Ratownik”. Gratulujemy wszystkim działkowcom wspaniałego wyniku.

Opracował: Piotr Witkowski

Delegatura Rejonowa w Zabrzu uczestniczyła w diecezjalnych dożynkachDrukuj

 • 20 09 2021
 • 47 czytań

Delegatura Rejonowa w Zabrzu uczestniczyła w diecezjalnych dożynkach

 

Diecezja Gliwicka tradycyjnie podziękowała za plony w sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach 19 września 2021 r. ks. biskup Andrzej Iwanecki odprawił w tamtejszym sanktuarium mszę dożynkową. Przed świątynią zaprezentowano piękne korony i kosze dożynkowe. Dla rolników, sadowników, pszczelarzy czy działkowców, końcówka lata to czas zbierania plonów ich ciężkiej pracy. Pośród licznych delegacji przybyłych z Jankowic, Kuźni Raciborskiej, Pilchowic, Rept Śląskich, Rudy Kozielskiej i in. ze swoim koszem plonów obecni byli również przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców – Delegatury Rejonowej w Zabrzu, Przewodniczący Leszek Bucki oraz członek Okręgowej Rady w Katowicach Piotr Witkowski.

Podczas uroczystej mszy świętej, ks. biskup Andrzej Iwanecki podziękował za plony. Została doceniona ciężka praca rolników, sadowników, leśników, pszczelarzy, hodowców, ale też działkowców. Na zakończenie uczestnicy spotkali się na dziedzińcu sanktuarium prowadząc wspólne rozmowy a poczęstunek przygotowała Śląska Izba Rolnicza w Katowicach.

Galeria

Opracował: Piotr Witkowski

215,400 unikalne wizyty