• 20 10 2022

Rejonowe Dni Działkowca – Bal Ogrodnika w Zabrzu


Rejonowe Dni Działkowca – Bal Ogrodnika odbyły się 15 października 2022 roku w restauracji ‘’Pod Kasztanami’’. W uroczystości uczestniczyło 178 osób. Sala, w której odbywała się uroczystość była odświętnie udekorowana, dumnie prezentował się sztandar delegatury, Rejonowe Dni Działkowca rozpoczął członek Krajowej Rady PZD I Wiceprezes Okręgu Śląskiego PZD, Przewodniczący Delegatury Leszek Bucki, został odśpiewany hymn Narodowy i hymn Związkowy „Zielona Rzeczpospolita”. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście:

 • Józef Noski Wiceprezes Krajowego Zarządu PZD Prezes Okręgu Śląskiego
 • Krzysztof Lewandowski Wiceprezydent Miasta Zabrze
 • Alina Nowak – Radna Sejmiku Województwa Śląskiego,
 • Łucja Chrzęstek-Bar – Przewodnicząca Rady Miasta Zabrze,
 • Damian Trześniewski – Radny Miasta Zabrze,
 • Sebastian Dziębowski – Radny Miasta Zabrze,
 • Michał Hoszkiewicz – Prezes Zarządu – Odział Miejski Związku Ochotniczej Straży Pożarnej

 

Pan Przewodniczący w swoim wystąpieniu nawiązał, że rok 2022 jest rokiem szczególnym dla Miasta Zabrze, a historia ogrodów działkowych na terenie Zabrza jest praktycznie tak długa jak historia Miasta Zabrze. Zabrze obchodzi w bieżącym roku stulecie przyznania praw miejskich. Ogrodnictwo działkowe na terenie miasta Zabrze również ma już prawie stuletnią, utrwaloną przez kolejne pokolenia tradycję. Najstarszymi ROD na terenie Zabrza są ROD „Biała Róża” założony 1923r., ROD „Róża” założony w 1926r. oraz ROD „Wypoczynek” założony w 1927r. Można śmiało powiedzieć, że rodzinne ogrody działkowe na stałe wpisane są w krajobraz Miasta Zabrze. Ogrody działkowe jako tereny zielone odgrywają szczególną i ważną rolę w zadaniu ochrony i rozwoju środowiska przyrodniczego. Rodzinne ogrody działkowe zaliczają się do tych form terenów zielonych, które dają mieszkańcom miast najpełniejszy kontakt z przyrodą.

Podziękował Zarządom Rodzinnych ogrodów działkowych za pracę jednocześnie przypomniał o sukcesach w 2022 roku a w szczególności pozyskiwania środków finansowych na poprawę infrastruktury ogrodowej. Kolejnym doniosłym wydarzeniem było wręczenie pucharów jubileuszowych dla ROD, wręczenia dokonał Wiceprezes KZ PZD prezes Okręgu Śląskiego Pan Józef Noski

 • Jubileuszowy puchar dla ROD ‘’Reymonta’’      50 – lecie powstania ogrodu,
 • Jubileuszowy puchar dla ROD ‘’Nasza Palma’’  60 – lecie powstania ogrodu,
 • Jubileuszowy puchar dla ROD ‘’Zacisze’’          60 – lecie powstania ogrodu,
 • Jubileuszowy puchar dla ROD ‘’Przyszłość’’      80 – lecie powstania ogrodu,
 • Jubileuszowy puchar dla ROD ‘’Wypoczynek’’   95 – lecie powstania ogrodu,

 

W dalszej części uroczystości przygrywał zespół M Bend w trakcie zabawy występ niespodzianka uświetniła para taneczna prezentując tańce latynoamerykańskie Agnieszka Porębska i Dawid Zagliński mistrzowie tańca towarzyskiego.

Sponsorami uroczystości byli PZD Okręg Śląski, , Philips TV & Sound, Mobi.pl, Zabrzański Przedsiębiorstwo Wody i Kanalizacji, Zakład Górniczy Siltech, Silesia Exotic, Kolejkowo, Toyota JA-NOW-AN Zabrze, Stihl, Florahumus, Fanzeum, Firma Petalo  - polska marka ubrań dla kobiet z autorskimi wzorami i tkaninami pani Joanny Gąstol, Teatr Nowy w Zabrzu, S.A. Górnik Zabrze. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za miłą zabawę i stworzenie miłej atmosfery.

Galeria

opracował: Piotr Witkowski, zdjęcia: Ireneusz Kędzierski