• 22 11 2021

PORADY OGRODNICZE

 

Jesienią życie roślin stopniowo zanika. Drzewa, krzewy, byliny przygotowują się do okresu hibernacji. Ważny to czas by wykonać niezbędne pracę i przygotować rośliny na zimę.
Zbieramy już mrozoodporne rośliny które pozostały w ziemi, m.innymi: pietruszkę, por.
Grabimy liście które kompostujemy lub wykorzystujemy jako ściółka zimowa do innych roślin.
Zbieramy zasuszone na drzewach lub opadnięte porażone resztki owoców, tzw. mumie.
W krzewach jagodowych przycinamy stare i złamane pędy. U winorośli wycinamy tegoroczne pędy.
Wykonujemy okrywy dla roślin wrażliwych na niskie temperatury. Zakładamy je dopiero wtedy gdy ustali się ujemna temperatura.
Wiążemy trawy i kolumnowe iglaki: w ten sposób zabezpieczamy je przed wyłamaniem przez śnieg.
Dbamy o ptaki rozwieszając w ogrodzie karmniki i budki lęgowe.
Zwalczamy kędzierzawość liści brzoskwini opryskując drzewa przy temperaturze powyżej 7 stopni Miedzianem lub Sylitem.
Zabezpieczamy oczka wodne spuszczając wodę a rośliny okrywamy matami. Wrażliwe na mróz przenosimy do pomieszczeń.
Podlewamy gatunki zimozielone uprawiane w pojemnikach.
Sądzimy niektóre kwiaty cebulowe, wysiewamy do gruntu na wczesny zbiór marchew, pietruszkę, koper.

Dziś w PORADACH OGRODOWYCH odcinek 3 poświęcony trawom stosowanych do dekoracji ogrodów.
Szczególnie ważna jest pielęgnacja w okresie jesienno-zimowym taka jak: podlewanie, okrywanie, cięcie.
PODLEWANIE
Gatunki zielone zimą w dni słoneczne tracą przez liście dużo wody, przez co mogą się zwijać i wysychać. Wymagają one podlewania także w okresie zimy. Przesuszenie trawy w okresie jesiennym powoduje że rośliny są w złej kondycji i stają się bardziej wrażliwe na temperatury minusowe. Dotyczy to szczególnie gatunków : miskanta, rozplenicy, turzycy.
OKRYWANIE
Wszystkie trawy pochodzące z naszej strefy klimatycznej nie wymagają specjalnego okrywania na zimę. Pozostawiamy karpę okrytą resztkami ich liści. Trawy ogrodowe obcego pochodzenia /ciepłolubne/podwiązujemy na 2/3 wysokości a u nasady robimy kopczyk z kory, torfu lub gleby i dodatkowo okrywamy włókniną lub innym materiałem tworząc chochoł. Tak okrywamy trawę pampasową, lasecznicę trzcinowatą, turzycę włosistą. Miskanta chińskiego czy rozplenicę japońską wystarczy okryć kopczykiem do wysokości 20 cm. Okrywając i podwiązując trawy Wysokie zabezpieczamy je przed śniegiem.
CIĘCIE
W okresie późno jesienno-zimowym nie przycinamy traw. Nadziemne, suche części pędów są naturalną ochroną przed mrozami. Termin cięcia zależy od gatunku. Trawy ciepłolubne wznawiają wzrost już pod koniec zimy/luty/. Pozostałe tnie się później, na koniec marca i w kwietniu. Takie cięcie wykonuje się ok. 20 cm nad powierzchnią gruntu przy użyciu sekatora, a w przypadku starszych i o większych rozmiarach także przy użyciu nożyc do cięcia żywopłotu.
Mimo że jest dość chłodno i czasami pada deszcz, nie chce się pracować na działce, niezbędne pracę trzeba jednak wykonać, na naszą radość wiosną.

Następny odcinek porad już w nowym roku.

Odcinek 3 opracował kierownik Ośrodka Szkoleniowego PZD Delegatura Zabrze, M. Pawłowska przy współpracy z obsługą informatyczną PDZ Delegatura Zabrze p. I. Kędzierskiego.