• 13 10 2021

PORADY OGRODNICZE

 

Październik to miesiąc gdzie zgodnie z przysłowiem :"w krótkie dzionki października, wszystko z pola, sądu znika."
Jeśli październik jest ciepły to nie musimy się śpieszyć z niektórymi pracami, jeśli zaś są wczesne przymrozki lub nawet opady śniegu należy zrobić w tym miesiącu następujące prace.
- przekopać ziemię, nawożąc glebę obornikiem lub kompostem.
- posiać poplon, który przekopiemy wiosną
- zebrać w II połowie miesiąca późne odmiany marchwi i pietruszki.
- nawozić drzewka i krzewy owocowe nawozami jesiennymi które nie zawierają azotu. Stosujemy nawozy fosforowo - potasowe, które zwiększają odporność roślin na zimę.
- usunąć spod drzewek opadłe owoce i ściółkę
- zebrać opadłe liście i zgromadzić je na kompostowniku.
- formować drzewka - przycinanie jesienne.
- sądzić nowe drzewka i krzewy.
- kopczykować rośliny wrażliwe na chłody : budleje, azalie, róże, różaneczniki.
- przechować w pomieszczeniu, w skrzynkach: begonie bulwiaste, dalie, mieczyki, kanny, datury.
- zakładać opaski lepowe na pnie drzew owocowych.
- zrobić oprysk roztworem mocznika na jabłonie gdy opadną liście /przeciwko parch/
- zrobić oprysk preparatem miedziowym drzewa owocowe w okresie opadania liści i nabrzmiewania pąków /przeciw rąk bakteryjny/
- zebrać i zniszczyć zauważone podczas przekopywania gleby pędraki, poczwarki, gąsienice, drutowce.

W odcinku 2 PORAD OGRODNICZYCH chcę zainteresować działkowców pielęgnacją wszystkich roślin wieloletnich.
Rośliny wieloletnie to BYLINY. W tej grupie są gatunki, które określa się jako krótkowieczne oraz długowieczne. Różni je czas jaki mogą spędzić na jednym stanowisku. Byliny po kilku latach stopniowo tracą swoje walory. Radą na poprawienie ich stanu jest podział.
Jesienny podział odbywa się wczesną jesienią i dotyczy to bylin kwitnących wiosną i wczesnym latem. Dzięki temu w następnym roku rośliny wydadzą większe kwiaty i okazalsze liście.
Niektóre gatunki bylin nie mogą zajmować w ogrodzie jednego stanowiska przez wiele lat, gdyż po 3-4 sezonach tracą walory dekoracyjne. Na gorszych stanowiskach byliny wymagają podziału szybciej.
Byliny mające mniej rozbudowany i delikatny system korzeniowy dzieli się najlepiej ręcznie, rozrywając ostrożnie bryłę korzeniową na mniejsze kawałki.
Jeżeli karpy są bardzo duże i twarde można je przeciąć szpadlem, nożem lub sekatorem.
Po wyjęciu rośliny z gleby należy ją otrząsnąć delikatnie z nadmiaru ziemi oraz oczyścić z uschniętych lub podgniłych liści i pędów.
Podzielone rośliny należy jak najszybciej umieścić w nawodnione, żyznej glebie.
Warto przyciąć delikatnie ich pędy, żeby zmniejszyć powierzchnię parowania.

Podaję przykłady bylin dzielonych jesienią wg częstotliwości podziału.

Byliny krótkotrwałe odmładzamy co 3-4 lata. Są to: jeżówka, nachyłek, dzwonek karpacki, aster krzaczasty, naparstnica purpurowa, łubin trwały, miechunka, gailardia, goździk brodaty, jaskier, zawilec wielkokwiatowy, pierwiosnki.

Byliny średnio trwałe odmładzamy co 4-5 lat. Są to: żurawka, rudbekia, orlik, kocimiętka, szałwia omszona, floks, bodziszek, konwalia, krwawnik pospolity, serduszka wspaniałe.

Byliny długowieczne odmładzamy co 5-6 lat. Są to : piwonia, funkia, liliowiec, rozchodnik okazały, juka karolińska, kosaciec japoński, ostróżka ogrodowa.

Następny odcinek porad za miesiąc.

Odcinek 2 opracował kierownik Ośrodka Szkoleniowego PZD Delegatura Zabrze, M. Pawłowska przy współpracy z obsługą informatyczną PDZ Delegatura Zabrze p. I. Kędzierskiego.