• 13 10 2018

W związku z jubileuszem 80-lecia Ogrodu oraz 20-tej rocznicy nadania Sztandaru Ogrodu, należałoby przypomnieć kilka przykładów z życia Ogrodu i działalności Zarządu. Ogród założony został 1938 r.(data umowna), o powierzchni ponad 19 ha i posiada 405 działek, na których użytkuje ponad 600 działkowców z rodzinami.

Dla przypomnienia; w poprzednich latach prezesowali: Tadeusz Sala, Zygmunt Hankowski, Karol Kot, Henryk Guz oraz Marian Puszkar, a obecnie od 20-tu lat prezesem jest Szymon Marczewski, za którego przeprowadzono wiele inwestycji dzięki działkowcom oraz dotacjom z Okręgu Śląskiego, a mianowicie: całkowicie zmodernizowano „Dom Działkowca”, kuchnię, w budynku wymieniono okna, drzwi, zamontowano centralne ogrzewanie, wykonano remont pomieszczeń biurowych. Na ogrodzie wymieniono instalację wodną metalową na plastykową. Przełomem gospodarczym była zmiana napowietrznej linii energetycznej na podziemną i przy okazji liczniki energii elektrycznej z altanek przeniesiono do 40-tu szaf rozdzielczych na alejki. Należy zaznaczyć, że dzięki konkursowi w ramach budżetu partycypacyjnego zainstalowano lampy solarne, które oświetlają nasz ogród, a po zainstalowaniu monitoringu ukróciło to kradzieże i podniosło estetykę i bezpieczeństwo naszych działek.

W br. podczas uroczystości „Dnia Działkowca”  gościliśmy Prezydenta Zabrza Panią Małgorzatę Mańka-Szulik, która przy okazji wręczyła nagrody i wyróżnienia szczególnie zasłużonym działkowcom. Ogród zajmuje czołowe miejsca w konkursie na najładniejszy ogród w Zabrzu i w Okręgu Śląskim, a dla przypomnienia w 2004 roku nasz ogród był laureatem konkursu krajowego.