• 02 01 2018

Z przyjemnością możemy poinformować, że właśnie zakończyły się prace związane z budową lamp solarnych na 7 zabrzańskich ROD, które wygrały zeszłoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego 2016 Miasta Zabrze. Cały cykl trwał dwa lata i właśnie dobiegł końca okres czasu od wygrania projektu do realizacji robót budowlanych, które ostatecznie zostały sfinalizowane.

Przypomnijmy, że pula budżetu obywatelskiego wyniosła 4 mln zł z czego na rzecz Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Zabrzu udało się uzyskać kwotę prawie 1,5 mln zł.

Dzięki wspólnemu zaangażowaniu zabrzańskie ROD postanowiły powalczyć o te środki i w ten czas złożono trzy projekty dotyczące instalacji solarnych lamp oświetleniowych na alejkach ogrodowych. Do wspomnianych projektów w pierwszym etapie włączyło się siedem ROD. Projekt pierwszy dotyczył ROD "Webera" i ROD "Biała Róża", projekt drugi  dotyczył ROD "Wiśnia", ROD "1000 lecia" i ROD "Ratownik", natomiast projekt trzeci  dotyczył ROD "Róża" i ROD" Odrodzenie". Wszystkie udało się wygrać.

Jednym z priorytetowych zadań dla wszystkich struktur Związku jest finansowanie zadań inwestycyjnych ze środków zewnętrznych, w tym budżetów obywatelskich. W tej kwestii Krajowa Rada PZD w formie uchwał wydała wiele wytycznych dotyczących realizacji takich zadań, gdyż fundusze i środki zewnętrzne stanowią istotne źródło finansowania wszelakiego rodzaju inwestycji na terenach ROD, które przyczynią się do rozwoju infrastruktury ROD. Wiele ROD idąc w ślad za uchwalonymi przez Krajową Radę PZD wytycznymi próbuje osiągnąć zamierzone cele i otrzymać wsparcie.

Zakończone zadanie budowy lamp solarnych w zabrzańskich ROD dowodzi jedynego: Budżety obywatelskie to duża szansa dla realizacji wielu inwestycji na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych i ich rozwoju. Mając na uwadze liczbę działkowców i ich rodziny można śmiało założyć, że ogrody mogą z powodzeniem przeforsować swoje projekty w budżetach obywatelskich. Mamy nadzieję, że ten przykład pobudzi do działania także innych, bo wielką szkodą byłoby z tych dużych środków nie skorzystać w przyszłości.

Inwestycja na terenie zabrzańskich ROD jest doskonałym przykładem współpracy pomiędzy Miastem a PZD. Potwierdził to również Prezes PZD Pan Eugeniusz Kondracki który w dniu 17.10.2017r. był obecny na terenie ROD "Wiśnia" w Zabrzu. Wizyta na terenie ROD nastąpiła po konferencji przedzjazdowej, która odbyła się w siedzibie Delegatury Rejonowej PZD Okręgu Śląskiego w Zabrzu, a jej głównym tematem była nowelizacja Statutu PZD. Prezes PZD docenił jednocześnie zaangażowanie Zarządu ROD w zakresie poprawy infrastruktury. Dotyczy to nie tylko oświetlenia alejek w ROD, ale również świetlicy ROD, która dzięki ostatnim remontom lepiej służy Działkowcom. Prezes ROD "Wiśnia" w Zabrzu przedstawił Prezesowi PZD także dalsze zamierzenia odnośnie inwestycji w ROD - już teraz ROD ubiega się o kolejne środki z budżetu obywatelskiego, które w razie ich pozyskania będą przeznaczone na plac zabaw. Pan Eugeniusz Kondracki podkreślił, iż taka inicjatywa jest bardzo pożądana w ROD. Dzięki temu działki rodzinne są jeszcze bardziej atrakcyjne dla rodzin z dziećmi, można bowiem w łatwy sposób połączyć wypoczynek oraz uprawę działki z zabawą dla najmłodszych.

Poniżej przedstawiamy kilka fotografii lamp solarnych jakie zostały wybudowane na terenach ROD w Zabrzu oraz z wizyty Prezesa PZD Pana Eugeniusza Kondrackiego na terenie ROD "Wiśnia" w Zabrzu.

Mateusz Macianty - St. inspektor ds. terenowo - prawnych

Zdj. Leszek Bucki